Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség a pszichózisos...

Mi a különbség a pszichózisos beteg és a skizofrén között?

Figyelt kérdés

Azért érdekel, mert már 2x kerültem 2 hónapra a zárt osztályra pszichózissal, annyira durva volt. Nem voltam és nem vagyok veszélyes, senkit se bántottam, akkor se, mikor pszichózisban voltam. Együttműködő is vagyok, szedem a gyógyszereim rendesen, eljárok terápiára évek óta. Fiatal korom ellenére le is nyugdíjaztak (külföldön élek). Mégis furcsálom, hogy a diagnózisom "csupán" annyi pszichózis. Mivel nem én kérvényeztem a rokkantságit, hanem az orvosom, meg is lepődtem, mikor jött a papír, hogy lenyugdíjaztak végleg. Na, de amit még mindig nem értek és tudom az orvosomtól kellene megkérdeznem, tőle is megfogom, csak nagyon kiváncsi vagyok jelenleg is, az az, hogy mi a különbség köztem meg egy skizofrén között? Ha ez "csupán" az előszobája, akkor miért lettem levéglegesítve 100%-os egészségkárosodással? Ha viszont annyira súlyos a betegségem, akkor miért nem a skizofrénia diagnózist kaptam? Nem mintha annyira szeretném, de már vissza is estem és hónapokig is voltam a kórházban. Igaz azóta, mióta utoljára kijöttem, már évek teltek el, és mondhatni jól vagyok, a gyógyszerek sokat segítenek.


Egyébként szorgalmasan tanulok, próbálok helytállni és beilleszkedni a társadalomba.


Előre is köszönöm szépen a válaszokat!



2021. máj. 21. 13:23
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:

Azt írtad, hogy neurológus nem látott, most meg már azt, hogy igen.

Ne haragudj, nem megbántani akartalak, nem is azt feltételeztem, hogy hazudsz, hanem hogy valami sántít (pl. az ellátórendszerben). A háziorvosnak igenis tudnia kell a betegségeidről, valójában arra van, hogy kövesse az anamnézist, hogy elküldjön különböző szakorvosokhoz szükség esetén. Egy szakorvos nem fogja a teljes egészségügyi profilodat látni, azonban a háziorvos kiértékelhet valamit, amit eddig más nem vett észre, vagy törődik az ügyeiddel.


Milyen országban élsz?

2021. máj. 22. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 A kérdező kommentje:

Azt írtam, hogy a kórházban szerintem nem látott, de ebben nem lehetek biztos, mivel kb. alig emlékszek valamire, annyira be voltam gyógyszerezve. Napi 10 gyógyszer,injekció stb, gondolhatod, hogy azt se tudtam fiú vagyok vagy lány. Mikor haza kerültem utána kezdtem el javulni, akkor biztos nem látott neurológus.


Itt valóban nem tudom ki a háziorvosom. A szakorvosom küld el időnként vérvételre stb, ő méri a vérnyomásom is, tényleg mindenért felel. Utazik is miattam, nem kell a kórházig elmennem. Szóval hatalmas segítség. Észak-Európában élek, konkrét országot nem szeretnék írni, nehogy valamelyik ismerősöm felismerjen, bár kevesen tudják ezt rólam, de azért mégis. Egyébként is itt a legtöbb ország hasonló. Sokat olvastam itt a gyk-n a magyar kórházi állapotokhoz, ahhoz képest szálloda volt nyaralással, amit itt kaptam, bár voltak itt is cifra dolgok és összességében az ellenségemnek se kívánom a zártosztályt.


Most gondolkodóba ejtettél. Lehet el kellene vonulnom a háziorvoshoz? De a szakorvosomtól többet biztos nem fog tudni most így rólam. Még a kórházba is bejött a mostani szakorvosom mielőtt kiengedtek meglátogatni,bemutatkozni,hogy ő lesz ezentúl a kezelőorvosom. 100%-os támogatást kapok a gyógyszerre stb, szóval tényleg sokat segítenek. Egy valamit nem értek csak, de az nagyon nem hagy nyugodni. Nagy gondom volt a beszéddel és erre csak annyit mondtak,hogy sérült a pszichózis miatt a beszédközpontom. Ez olyan természetes lenne? Mondjuk lehet,ha nem javult volna szép lassan a beszédem, akkor elküldenek máshová is, a nővérke annyit mondott "az ilyen megesik, nagyon megviselte az agyad". Azt aláírom,hogy mikor elsőnek bekerültem a kórházba csináltak MR-t és az is súlyos volt, de a legtöbb maradandó károm szerint a 2. után lett. Aztán ki tudja, lehet a lassúságom a gyógyszer okozza, mert ez sincs kicsukva, persze az orvos próbál meggyőzni róla, hogy a gyógyszer a megváltás számomra és a lassúságom idővel csökkenni fog.


Számomra az egész csak olyan megfoghatatlan. A diagnózisom "csak" pszichózis, mégis 100%-os egészségkárosodást állapítottak meg, ezért véglegesítettek le. Lehet én értem ezt az egészet félre, de nagyon megfoghatatlan számomra a betegségem. Évek óta orvoshoz is járok, terápiára hetente, szedem naponta a gyógyszereket, ha ez "csak" pszichózis és nem diagnosztizált skizofrénia, akkor ennek egyszer vége kell, hogy legyen nem? Mármint a kezeléseknek stb. De valahogy nem látom a végét. Én se javulok, csak beálltam egy szintre, de egy ideje már nem gyorsulnak a reakcióim úgy, mint az elején, nem javulok. Folyton fáradt vagyok meg lassú, igaz nem hallucinálok nincs semmi egyéb tünet és már beszélni is tökéletesen beszélek,de szószerint minden nehezemre esik. Lelkiismeretes vagyok, így tanulok, elvégzem a dolgaim még sétálni is elmegyek, de komolyan megmozdulni is fáj. Évek óta 13 órákat alszom és fáradtan kelek, nagyon nehéz koncentrálni és még azt se tudhatom, hogy ezt a gyógyszer okozza vagy maradt vissza valami a betegségből. Az orvos szerint a betegség, de a gyógyszernek ugyanezek a mellékhatásai. Nem látom a végét ennek. Én is elnézést kérek, ha félreértettelek.

2021. máj. 22. 18:06
 23/29 anonim ***** válasza:

Az MRI nem mutat ki pszichés elváltozásokat, ezért ha az súlyos volt, akkor nem lehetséges, hogy esetleg valamilyen aneurizma keletkezett? Az viszont a neurológus dolga, nem a pszichiáteré, nem is szoktak MRI vizsgálatokkal foglalkozni ezen a szakterületen.

Olyan diagnózis, hogy “pszichózis”, nincs. Minden diagnózisnak van egy bno kódja, azt kell megkérdezned. Az antipszichotikumok (pl. olanzapine, bár nem tudom te milyet szedsz) okoznak lassúságot, a haloperidol, amit intravénásan is adnak, pedig jelentősen ronthat az életminőségen, de kisebb rossz, mint maga a betegség (skizofrénia, skizoaffektív, bipoláris zavar, stb). Nem meghatározott pszichotikus zavarok is vannak.


A helyedben keresnék egy háziorvost, akihez be tudsz jelentkezni. Elmeséled az eddigi tapasztalataidat, hogy nem vagy tisztában a diagnózisoddal (jogod van tudni róla, ha nem mondják el, akkor hatósági körökhöz kell fordulni). Nem is értem, hogy nem volt eddig háziorvosod, hiszen az törődik a betegségeiddel, ha súlyos bakteriális légúti fertőzést kapsz, kihez fordulsz?


Egyébként ha most stabilnak érzed magad, akkor jól van beállítva a gyógyszeradag.

2021. máj. 22. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:

F29 a kódja a betegségemnek. De számomra ez nem mond sokkal többet. Számodra igen?


Aripriprazolt szedek, nem tudom ez mennyire ismert Magyarországon. Ez előtt Reagilát szedtem, de az nem jött be az országba a korona miatt, így váltani kellett, az előtt meg vagy 10 félét nyomtak belém, a nevüket nem tudom, mert a kórházban adták.


A kórházban hónapokig félrebeszéltem hallucináltam, az a fura, hogy hiába kaptam annyi gyógyszer, injekciót, úgy is, majd mikor hazaengedtek még 1 hétig kb tartott ez, aztán szép lassan elmúlt. Mióta 2.-szor kijöttem, azóta nincsenek ilyen tüneteim, de a gyógyszert szednem kell, azt mondta az orvosom. Ah most jut eszembe még Ketipinort is szedtem, azt estére, a fenti gyógyszerekkel együtt, de azt már elhagyhattam.


Igazából eddig csak nőgyógyászati gondjaim voltak, azokkal mindig a sürgősségire mentem, mert olyan súlyosak voltak, hogy itt mikor mentem volna a háziorvoshoz mindig azt mondta a nővérke ne is kérjek időpontot irány a sürgősségi. Ezen kívül még 3x műtöttek, oda is szakorvosok utaltak be, ezeken kívül hála az égnek nem kellett orvosokkal érintkeznem, mert más bajom nem volt.


Háziorvoshoz úgy elmenni nem lenne értelme, hogy csak azért,hogy tudjam ki az,mert ha jól értettem a nővérkét,itt nincs állandó,folyton változik. Persze azért elmehetnék, hogy elmondjam,hogy eddig mi történt velem, de lehet először még mélyebben kellene a szakorvosommal is beszélgetnem.

2021. máj. 22. 18:40
 25/29 anonim ***** válasza:
36%

Nekem ebbe a kategóriába ezt dobta ki: Schizophrenia, schizotypiás és paranoid (delusiv) rendellenességek


Jól írtam a szkizotípiát, érdemes megkérdezni!

2021. máj. 22. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 A kérdező kommentje:
Nekem az van a diagnózis kód mellé az elektronikus rendszerbe írva, hogy nem meghatározható pszichózis. Ezért emlegettem, hogy a diagnózisom pszichózis. De lehet csak mélyebben kellene elbeszélgetnem a szakorvosommal, hogy legalább azt tudjam mi a diagnózisom, de ő is csak azt emlegette, hogy pszichózis, így gondolom nem értettem félre.
2021. máj. 22. 19:03
 27/29 anonim ***** válasza:
A pszichózis az egy csoport, azon belül többféle betegség létezik. A kódod alapján a három közül valamelyik, tehát vagy a skizofrénia, szkizotíp, paranoid zavar, illetve azokon belül valamilyen alcsoport.
2021. máj. 22. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 A kérdező kommentje:
Paranoid zavar biztos nem,az alapján,amit az orvossal beszélgettem. Már amennyit mondott konkrétan a betegségemről. Ha skizofrénia lenne,akkor gondolom azt írnák,bár ugyanez igaz mindre. Legközelebb konkrétan rákérdezek.
2021. máj. 22. 19:19
 29/29 anonim ***** válasza:
Nem biztos, hogy konkretizálják, elég a kód vagy a csoport is.
2021. máj. 22. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!