Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség a pszichózisos...

Mi a különbség a pszichózisos beteg és a skizofrén között?

Figyelt kérdés

Azért érdekel, mert már 2x kerültem 2 hónapra a zárt osztályra pszichózissal, annyira durva volt. Nem voltam és nem vagyok veszélyes, senkit se bántottam, akkor se, mikor pszichózisban voltam. Együttműködő is vagyok, szedem a gyógyszereim rendesen, eljárok terápiára évek óta. Fiatal korom ellenére le is nyugdíjaztak (külföldön élek). Mégis furcsálom, hogy a diagnózisom "csupán" annyi pszichózis. Mivel nem én kérvényeztem a rokkantságit, hanem az orvosom, meg is lepődtem, mikor jött a papír, hogy lenyugdíjaztak végleg. Na, de amit még mindig nem értek és tudom az orvosomtól kellene megkérdeznem, tőle is megfogom, csak nagyon kiváncsi vagyok jelenleg is, az az, hogy mi a különbség köztem meg egy skizofrén között? Ha ez "csupán" az előszobája, akkor miért lettem levéglegesítve 100%-os egészségkárosodással? Ha viszont annyira súlyos a betegségem, akkor miért nem a skizofrénia diagnózist kaptam? Nem mintha annyira szeretném, de már vissza is estem és hónapokig is voltam a kórházban. Igaz azóta, mióta utoljára kijöttem, már évek teltek el, és mondhatni jól vagyok, a gyógyszerek sokat segítenek.


Egyébként szorgalmasan tanulok, próbálok helytállni és beilleszkedni a társadalomba.


Előre is köszönöm szépen a válaszokat!



2021. máj. 21. 13:23
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:
Igen, szedek. Aripriprazollal kezdtem (ló adaggal), aztán reagilával (szintén egy ló adag), aztán a reagila nem jött be az országba a korona miatt, így újra aripriprazolt kapok, de a kórházban 10 féle gyógyszert kaptam. Évekig zombi voltam, amíg nagy adagot kaptam. Nyálam folyt kifelé, gondolkodni nem bírtam, az egyetemen is 2 évet ki kellett maradnom, orvosi papírokkal megkaptam a 2 évet, most csökkentették az adagot, ettől is 13 órákat alszok, gondolkodni még mindig nehéz, de már kevésbé érzem magam zombinak, de azért érzem, hogy nagyon messze vagyok a teljes élettől. A jegyem kitűnőek, de a 3 órás vizsgára nekem 5 órát adnak, mert annyira belassít a gyógyszer.
2021. máj. 21. 15:41
 12/29 A kérdező kommentje:
Azért is csodálkozom,mert van egy ismerősöm, akit skizofréniával diagnosztizáltak, igaz őt Magyarországon. Ő csak 1x volt 1 hónapig kórházban, nem is esett vissza, elmondása szerint az után és előtt sosem hallucinált, mégis skizofrénnek diagnosztizálták.
2021. máj. 21. 15:56
 13/29 anonim ***** válasza:
72%
A skizofréniának nem feltétele a hallucináció.
2021. máj. 21. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:

Értem. Ezzel nem azt mondom, hogy én mondjuk skizofrén lennék, vagy félrediagnosztizáltak. De ha arra gondolok, hogy mennyire nem lehetett velem semmit kezdeni és napi 1órát ült mellettem csak az orvos, ebből azt gondolom, hogy biztos nagyon nehéz lehet "bekategorizálni" ezeket a betegeket, tehát meghatározni a tényleges betegségüket. Nekem is mindig elmondja az orvosom, hogy nem tudja hova tenni a betegségem. Meg kicsit zavaros számomra néha, amit beszélnek az orvosok. Mikor kijöttem a kórházból azt mondták, hogy az injekció jobb lenne nekem és, hogy életem végéig szedni kell a gyógyszereket. Ez az orvos, aki most kezel először azt mondta elég lesz kb 2 évig, a 2 év már bőven letelt és folyton csak hosszabbítgatja a gyógyszerjavaslatom, most újra meg fogom tőle kérdezni, de kétlem, hogy valaha is elhagyhatom a gyógyszereket.


Egyébként nekem ezek voltak a tüneteim:

- Nem ettem, kb fél évig alig vettem magamhoz élelmet, így felnőtt nőként 40 kg-ra fogytam (az orvos szerint nem anorexia miatt, hanem ez a pszichózis miatt van.)

- Hallucináltam hónapokig.

-Félrebeszéltem.

-Annyira képtelen voltam koncentrálni, hogy képtelen voltam pl. almát venni a boltban, mind a földre ment, nem voltam képes használni a számítógépet, mert sosem tudtam jól beírni a felhasználónevemet és a jelszavamat.

- El akartam ajándékozni mindenem.

-Hangokat hallottam.

-Úgy éreztem rovarok vannak a gyomromban és azt gondoltam, hogy valaki lehallgatja a gondolataimat.


Ezekből az orvosok a félrebeszélést tudták, azt is csak kismértékben, mivel a kórházban beszélni se akartam. Meg még ki tudja mi minden zajlott le bennem, ezeknek töredékére emlékszem, a nagyrészét a környezetem mesélte. Nem tudom elmondjam e ezt az orvosomnak, ezek már évekkel ezelőtt történtek. Valahogy így is meghatároztam a pszichózist, pedig meg se szólaltam szinte.

2021. máj. 21. 16:18
 15/29 anonim ***** válasza:
72%
Esetleg kereshetsz egy másik orvost, akár magán pszichiátert/pszichológust, akiknek ezt mind elmondod, talán jobb rálátásuk lenne a dologra.
2021. máj. 21. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm az ötletet. Én is gondoltam rá, de már így is magánorvoshoz járok, az állam fizeti. Amúgy nagyon kedves, meg nincs vele semmi bajom, a gyógyszerem is csökkentette, meg is bízok benne. Csak valahogy kicsit olyan érzésem van, hogy bár végig olvasta a kórházi zárójelentéseim, de mivel a kórházban nem voltam túl együttműkődő még, így valahogy mintha csak "félig ismernének" engem meg az esetem is, legalábbis így érzem. Most meg már hála az égnek nincsenek tüneteim.


A pszichológus szerintem nekem kevés, jártam hozzá a kórházban is, az után csak pszichiátert javasoltak. Évek óta heti 1x találkozunk. Pszichológussal semerre se jutottunk. Lényegében csak a felszínt kapargatta, szép mondatokat mondott,de előbbre nem jutottunk. Bár néha a pszichiáterekkel is ez az érzésem. Pl. legutóbb is elmondta az orvosom, hogy ez olyan, mint a diabetesz, ha szedem a gyógyszereket nem lesz semmi baj. De a kórházban pl. hónapokig szedtem, még is folyton félrebeszéltem,hallucináltam,aztán egyszer csak "maguktól" elmúltak,vagy több hónap kellett, mire beálltak a gyógyszerek, nem tudom, de legutoljára már komolyan azt hittem úgy maradok. Mikor haza kerültem szinte újra kellett tanulnom beszélnem, senki se értette,hogy mit mondok, dadogni is elkezdtem,pedig előtte sose dadogtam. Nagyon lassan beszéltem és érthetetlenül, kb 1 évig kellett gyakorolnom mire helyreállt. Szerintem nagyon megviselte az agyam.

2021. máj. 21. 16:27
 17/29 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy a szkizotíp személyiségzavar nem merült fel? Annak is egy nyilván szélsőséges változata. Neurológus látott?
2021. máj. 21. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 A kérdező kommentje:
Személyiségzavar egyáltalán nem merült fel, csak ezt az egy diagnózist kaptam, de ezt mindig mikor kórházba kerültem. Antidepresszánsokat stb sosem szedtem, csak antipszichotikumot és ezek mindig segítettek is. Azt leszámítva, hogy persze rengeteg mellékhatásuk van, amik nagyon kellemetlenek. Neurológus nem látott, de lehet kellett volna. Sajnos engem fizikailag is nagyon megviselt ez a betegség. Úgy érzem én valóban lerokkantam. A beszéd újratanulása kínkeserves volt, úgy nézek ki, mint egy afrikai éhező és nagyon lassú lett azóta a gondolkodásom. Annak ellenére, hogy reál tantárgyakat tanulok és kitűnő vagyok a szakomon, szinte ég és föld ahhoz képest, amilyen voltam. Szóval én érzem, hogy maradandó károsodásom lett. Ehhez képest érzem furának, hogy "csupán" ezt a diagnózist kaptam. De nem tudom, lehet ez a diagnózis is lefedi az én esetem, nem vagyok szakértő.
2021. máj. 21. 18:04
 19/29 anonim ***** válasza:
72%

A szkizotíp személyiségzavar valójában egy látens skizofrénia, vagy egyes szakirodalmak úgy is hivatkoznak rá, mint skizofrén spektrumzavarra. Bocsi, de nekem sántít ez az egész.

Mert ez nemcsak úgy van, a háziorvosod tudna a diagnózisodról és szükségesnek tartott volna egy neurológiai vizsgálatot. Szervi betegségek kizárása nélkül nem lehet mentális zavarokat diagnosztizálni.

2021. máj. 21. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 A kérdező kommentje:

1. Szerintem a 19-esnek üldözési mániája lehet, legalábbis elég erős a gyanúm, ha egy névtelen oldalon egy ismeretlen emberről azt feltételezi, hogy hazudik. Nem az volt a kérdés, hogy te mit hiszel igaz e vagy sem. De elég nagy barom az, aki itt hazudozik, pont névtelenül semmi értelme.


2. Az 1. pontot megerősíti az a tény, hogy valamit a háziorvosról hablatyolsz, akit soha meg se említettem. Oly annyira nem, hogy azt se tudom ki az. Itt, ebben az országban havonta váltakozik a háziorvos, 10 év alatt, mióta itt élek 1x voltam a háziorvosomnál, tehát azt se tudom ki az. Fölösleges oda menni, itt nem kell vele találkozni, ha egyenesen összeköttetésben vagy a szakorvosoddal. Tehát a háziorvosom pont,hogy semmit se tud a betegségemről, csak a szakorvosom.


3. Én nem emlékszem, hogy a kórházban találkoztam volna neurológussal. Arra emlékszem, hogy mikor először kerültem kórházba végeztek MR vizsgálatot, amit esetleg megmutathattak neurológusnak, de akkor még a beszédem se ment el. Igaz csak részlegesen történt, sérülhetett a beszédközpont szerintük. A 2. alkalomnál lehet találkoztam 1x neurológussal, csak annyira kész voltam,hogy nem emlékszem, ezt nem tudhatom, de ami biztos, hogy miután haza kerültem neurológus nem látott. És igen, képesek így diagnosztizálni, szerinted úgy megy,mint a filmekben, hogy bemész és kivizsgálnak tetőtől-talpig? Sajnos nem így megy. Úgy meg pláne nem megy,hogy esetleg gyanakodnak személyiségzavarra, ha gyanakodtak is volna,nekem tuti nem mondják csak a végleges diagnózist.


Szóval kedves 19-es, megkérlek, hogy értelmetlen kommenteket a jövőben ne küldj, inkább ne is olvasd az én kérdésem, ha nem tudsz mást csinálni, mint egy beteg embert kritizálni, akinek erre pont nincs szüksége. Szerintem szégyeld magad!

2021. máj. 22. 07:05
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!