Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ezt fel lehet dolgozni?...

Ezt fel lehet dolgozni? Megérdemlem az életet?

Figyelt kérdés

Egy jó pár éve felugrottak emlékek 9-10 éves koromból, ami miatt elképesztő bűntudatot érzek. Nem értem, hogy hogyan tehettem, gondolhattam ilyeneket. Nem tudom őket feldolgozni, és olyan bűntudatot érzek, hogy képtelen vagyok élvezni az életet, már az öngyilkosságon gondolkozok. Egyszer egy békát megöltem. Aztán a 2 éves rokonomnak akartam ártani kegyetlenül(le sem merem írni:-( ), amit nem tettem meg, nem is tudtam volna. Azt sem tudom, hogy miért akartam így bántani, soha nem tettem neki rosszat, a békát sem értem. Olyan 14 évesen ugrottak be ezek az emlékek. Egyre többször eszembe jutott. Most 25 éves vagyok, és állandóan ezen jár az agyam, és bűntudatot érzek. Elképesztően fáj. Nem tudok megbocsátani magamnak. Érzem, hogy bele fogok őrülni ebbe, és azt is, hogy halált érdemlek ezekért a tettekért, szándékokért.

Arra emlékszek gyerekkoromból, hogy voltak problémák. Lehet, hogy semmi közük ezekhez az agresszív megnyilvánulásokhoz. A szüleim 7 éves koromban elváltak. Azután nem tudtam enni, nagyon lefogytam. Nem sokra emlékszek a gyerekkoromból. Voltak jó élményeim is. Nem tudom, hogy mi váltotta ki ezeket.



2021. jún. 9. 18:46
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

“ Bocsánat, de én ezt nem értem. Én személy szerint úgy tapasztalom, hogy igenis a legtöbb embernél zsigerből az a reakció, hogy "úgysem tenné meg" "csak figyelmet akar" "ha akarná, megtenné és nem beszélne róla" "ugyan mi oka lenne rá"... stb. Jómagam is megkaptam ezeket, tudom, miről beszélek.”


És ez teljesen rendben van. Néha kell egy negatív hang is, ahhoz hogy valaki tudatosítsa magában azt, hogy milyen tettet akar elkövetni. Valljuk be, sokan vannak ilyenek, akik egyből ezt kezdik el mondani, hogy akkor majd felkötöm magam. Persze ez a legradikálisabb megoldás a problémára.


Persze, mindez a hozzáállás függ attól is, hogy az illető személy milyen állapotban van.

Itt most lehetne azt mondani, hogy ha nem tudjuk milyen állapotban van a kérdező. Ezt valóban nem tudjuk biztosra, de tudunk következtetni.

Mondjuk abból, hogy akinek ilyen semmis dolgok miatt van bűntudata, az egy életképtelen bárány és nem fog ártani magának sem.


“Szerintem van egy olyan faktor is, hogy te meg én másképp értelmezzük a leírtakat. Nekem ebből az irományból nem az tűnik ki, hogy konkrétan a béka miatt akar öngyilkos lenni. Ha megnézzük, látunk még ott kétéves gyereket is. Sőt,én úgy látom, hogy volt még más is, amit itt nem fejtett ki.”


Volt két éves gyerek igen… gondolatban. Nem mondom hogy a kérdező normális, mert egyértelműen nem az (már azért sem, ha tényleg ilyesmiért van bűntudata 25 évesen).

Amint említettem, talán nem fejtette ki. Talán más gondja is van. Leírta, hogy a szülei elváltak. De a fő gondja a leírtak alapján a bűntudat. Ha más gondja is van valakinek, miért pont ezeket emeli ki? Meghalt a rokonom és azt írom, hogy az a gondom, hogy kiesett a fagyi a kezemből?


Szerintem az történik, hogy a legtöbb ténylegesen depressziós és valamiképp lágyabb, gyengébb ember meglátja az öngyilkosság szót, egyből magára gondol, és elkezdi védeni a kérdező bárányt. Ami nem gond, mert szép dolog az empátia - attól függetlenül, hogy alapvetően felesleges, mert egy olyan dolgot feltételez ami teljesíthetetlen. Együtt érezni valakivel nem lehet. Csak magunkra reflektálunk és a saját, hasonló szituációinkra gondolunk. Én is így tettem. Azonban én az sajnálat és az empátia által gyakorolt önsajnálat helyett, magamra reflektálva, inkább az életért való harcot választottam, mint a lassú megdöglést. Ami abból adódik, hogy elfogadod, hogy gyenge vagy, beteg vagy, és ez így rendben van. Persze tudom, ez egy saját farkát harapó kígyó.


Mindegy, túlságosan el lett ez bonyolítva. Röhögném ha kiderülne, hogy a kérdező felkötte magát, de őszintén.


A kérdésre is válaszolva: nem, nem érdemled meg az életet. Sem én, sem más, sem a kérdező, sem senki. Az életet véletlenszerűen kapjuk, az egész értelmetlen, és csak azért vagyunk képesek elviselni, mert tudjuk, hogy egyszer majd meghalunk. Akinek joga van élni, es joga van születni, annak jogában áll meghalni is ha úgy támad kedve. Az élet voltaképp egy biológiai folyamat is. A természet törvényei érvényesek rá. Van aki kiesik, van aki nem. Egy bizonyos szemszögből, sőt a realitás perspektívájából, ez csak történés. Az öngyilkosság ugyanúgy csak egy történés, mint a Holokauszt, a béka megölése, a szülők elválása, a 2 éves gyerek gondolatbeli bántalmazása, és, mint minden egyéb. Kedves kérdező, a bűntudat az élettel együtt annyira értelmetlen, mint az öngyilkosság maga.

2021. jún. 12. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Szerintem különbséget kéne tenni aközött, hogy valaki hirtelen felindulásból azt mondja hogy "felkötöm magam", és aközött, hogy konkrétan az öngyilkosságot fontolgatja.

Az előbbire tényleg haszonos lehet rászólni hogy azért nem kéne ilyenekkel dobálózni, de ha valaki tényleg olyan állapotban van (és a kérdező lehet hogy tényleg olyan passzban van, ahogy te is rámutattál, ezt nem tudhatjuk) inkább empátiával kéne fordulni. Nyilván le kell beszélni róla, de nem úgy, hogy inzultáljuk, mert ez kontraproduktív.

Lehet amúgy hogy tényleg csak ez a bűntudat a problémája, valóban kicsit túlzásnak tűnik külső szemmel hogy pusztán emiatt kételkedik abban, hogy megérdemli-e az életet, de minenki más.


Érdekes gondolatot vetettél fel az empátiával kapcsolatban. Valóban azért reagáltam empátiával, mert nekem is arra lett volna/ lenne szükségem, hogy ne tépjék le a fejemet és ne hordjanak el mindenfélének, ha be merészelek számolni az ilyen jellegű gondolataimról (mert sokaknak segít, ha kibeszélhetik).

A kérdező most kapott választ mind a két fajta megközelítésből, ami tök jó.

Kíváncsi lennék amúgy, hogy mi van a kérdezővel, mert mi ketten itt tök jól elbeszélgettünk a feje fölött:D

2021. jún. 13. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy már túl késő és egy gumi szobában van lekötözve, mert elkapták az öngyilkosság megkísérlése közben. :D
2021. jún. 13. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Élek még. Sajnos valóban az öngyilkosságon járt a fejem, és majdnem megőrültem, de beszélgettem erről másokkal, meg próbáltam átgondolni jobban, és most úgy érzem, hogy van remény arra, hogy elmúljon ez a kegyetlen bűntudat. Az átlagnál jóval érzékenyebb vagyok. Egy egészséges ember valószínű azt gondolta volna, hogy jó, akkor gyerek voltam, megbocsáthatom ezt magamnak. Én olyan mértékű szégyent, bűntudatot éreztem, hogy ilyenre voltam képes, akár csak gondolatban, hogy úgy éreztem, hogy az ilyen ember nem érdemli meg, hogy éljen. Sajnos vannak ilyen gyenge emberek, mint én. Próbálok erősebb lenni. Nehéz, de most már rájöttem, hogy ezért tényleg nem kellene megölni magam.
2021. jún. 14. 12:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!