Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Használ(t) valaki úgy ssri-t,...

Használ(t) valaki úgy ssri-t, h pl. 1.5 évig szedi, majd mondjuk fél évig nem, aztán újra?

Figyelt kérdés

Néhány éve, amikor Rexetint szedtem bő egy évig, jól voltam, helyre tett, de aztán mintha kifutott volna a dolog (napi egy szem = 20 mg fölé nem volt javallott/nem akartam menni), ezért elhagytam.

Kb. fél évig teljesen jól voltam, aztán zavarttá, kiüresedetté, rossz hangulatúvá váltam.

Most elvagyok, de nem toppon, sőt, vannak mélypontok és úgy érzem, nem tudok gondolkodni, tervezni, percről percre élem az életem; mindent elfelejtek.

Dokim szeptembertől "lesz" újra, kb. 2 éve nem beszéltem vele.

Tudom, h bármely gyógyszer csak tüneti és átmeneti kezelő, s akár egy (illegális) drog, mellélhatásai vannak, így tisztulni is javallott, ha az ember szedi, akár rövid ideig is, ezért a kérdés: megoldás lehet-e a pl. 1.5 év tabi - 0.5 év tabi nélkül, aztán megint ez nagyjából?



2021. júl. 25. 10:06
 1/9 anonim ***** válasza:
Ez egy általános dolog, hogy sokan visszakérik egy idő után az antidepresszánsukat. Egyébként erre vonatkozóan nincs időbeli kikötés, akár életed végéig is szedheted megszakítás nélkül vagy amíg úgy érzed, hogy működik, pont a visszaesések elkerülése miatt.
2021. júl. 25. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
50%
Ja és még valami, a háziorvosod is kiírhatja neked a Rexetint, nem muszáj megvárnod vele a pszichiátert.
2021. júl. 25. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Sokszor elkezdtem, majd hónapok után abbahagytam, mert én is azt éreztem, hogy már nem hat. Hónapok vagy évek múlva, ami közben vagy más gyógyszereket és kombinációkat próbáltam (többször váltottam közben pszichiátert is) vagy aminosavakat, vitaminokat, omega 3-at, vagy éppen semmit nem szedtem, újra visszatértem a Rexetinhez és egy ideig megint éreztem, hogy hat.

Talán azért, mert csökken a szerotonintermelés...

Elvileg ezt úgy lehetne kiküszöbölni, ha külön L-Triptofán aminosavat szedne az ember, ami viszont szigorúan tilos, mert Szerotonin szindrómát okozhat, ami halálos is lehet. Bár klinikai körülmények között kísérletben alkalmazták együtt a kettőt, ott fluoxetine mellett akár több gramm triptofánt is. Nekem is le kell írnom, hogy ezt senki ne próbálja semmilyen körülmények között! Csak azért jó tudni, mert ezért nem megoldás hosszú távon az antidepresszáns - egy idő után már nem használ és több, mint valószínű, hogy a dózis emelésének sincs értelme.

Elképzelhető viszont, hogy önmagában a L-Triptofán hasznos! Sőt, ez fenntartható kezelési mód lehet. Fontos, hogy ahhoz, hogy a triptofánból szerotonint tudjon előállítani a szervezet, egyéb anyagok is szükségesek.

Például B3 vitaminra (niacin) is szükség lehet, mert azt is a triptofánból állítja elő a szervezet és ha abból nincs elég, akkor nem marad a szerotonin előállítására.

És a B6 vitamin is nagyon fontos hozzá, valamint B1, B2 és magnézium.

Ezen kívül a Tirozin is szükséges lehet (dopaminhoz).

És persze mindegyik vitaminnak a minősége és a mennyisége is lényeges, aminek a legtöbb kész multivitamin és B-komplex készítmény nem felel meg.

Ha érdekel a részletes leírás:

[link]

Én a fentiek mellett egyebeket is szedek (Pl. GABA) és van már eredménye.


Sajnos, amikor egy pszichiáternek azt mondtam egy gyógyszerre, hogy nem használ (mirtazapin), akkor azt mondta, hogy "Lehet, hogy most úgy gondolja, hogy nem használ, de ha abbahagyná, akkor még rosszabb lenne, ezért szedje csak tovább". Hát, én már elég szarul voltam amúgy is, de ez a tény nem érdekelte. De én már nem dőltem be ennek a hárító dumának, hogy akkor is szedjek egy gyógyszert, ha nem használ, mert már olvastam korábban, hogy a pszichiáterek szeretnek ezzel jönni, egyszerűen csak azért, mert nem tudnak jobbat (és nekik nem baj, úgysem kéri rajtuk számon senki, ha eredménytelenül kezelnek valakit). Legfeljebb a páciens, de azt simán leugatják. Szóval akkor én ragaszkodtam hozzá, hogy térjünk vissza a Rexetinhez. Akkor még gúnyolódott egy keveset, hogy "hát persze, hiszen maga jobban ért hozzá" aztán azért felírta a Rexetint. Valóban, az összes SSRI és egyéb típusú gyógyszerek közül is ez volt az, aminek még volt némi értelme - egy ideig.

A háziorvossal is írattam egy időben a Rexetint, de ahhoz előbb akkor is kell a szakorvos gyógyszerezési ajánlása, amin pontosan szerepel, hogy mely gyógyszerek és mekkora dózis. Ez 2018-ban vagy 2019-ben volt. Ha azóta változott a szabályozás, akkor tárgytalan amit erről írtam.

2021. júl. 25. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Én Citalopramot szedek 20 mg, 9 éve, szorongásra. Nem tervezem elhagyni,mert javította az életminőségemet. Nem érzékelem,hogy csökkenne a hatása. Nem is igazán durva gyógyszer, más gyógyszerkről (Rivotril) halottam milyen mellékhatásokat okoz (látásproblémák!), ennél nincs ilyen.
2021. júl. 25. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Szedhetem akár életem végéig, kérdés, milyen hosszú lesz az az élet, a gyógyszerek biztosan nem hosszabbítják meg, tekintve a mellékhatásokat. Ezért is gondoltam, h ha már hatástalannak érzem a korábban megfelelő dózist, akkor elhagyom, ha csak fél-egy évre is.

[link]

Erről mi a véleményetek?

Egyébként 5-HTP-t szedtem már, nem éreztem érdemi hatást.

2021. júl. 25. 15:02
 6/9 anonim ***** válasza:

3. vagyok, nekem az a véleményem, hogy sok igazság van benne. Ha csak az itt leírtakat venném figyelembe, akkor nem is szednék antidepresszánst.

(Lehet, hogy hamarosan abba is hagyom, de nem emiatt.)

De attól még meg kell oldani a helyzetet. És az sem segít, hogy többnyire csak a gyógyszerpártiak és a gyógyszerellenesek hallatják a hangjukat. Én inkább megoldáspárti vagyok. Az ilyen cikkekből leginkább a valóban hasznosítható alternatív megoldásokat hiányolom (ami nem az, hogy mozogj többet a friss levegőn - nem mintha az ne lenne klassz dolog)


Amúgy 5-HTP helyett én inkább Tryptophan-t szedek. Az itt írtak miatt:

[link]

Azt ajánlja, hogy önmagában semmiképp ne alkalmazzuk, és ha mégis, akkor is csak rövid időn át, hosszú távon semmiképpen. Helyette inkább a triptofánt ajánlja. Nem értek hozzá, de ezt megfogadom.

2021. júl. 25. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszi, h ennyi időt szánsz rám.

Triptofánt honnan szerzed be, tudsz ajánlani megbízható, bevált forrást? Akár priviben is.

2021. júl. 25. 16:47
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia! A kettes vagyok. Lehet igazság a cikkben, de ilyen prozac-os őskövület antidepresszánst hoz fel példaként a cikkben ami azért már annyira nem mérvadó, azóta már sok minden változott. Én ezt a cikket ajánlanám a figyelmedbe:

[link]

Lehet, hogy neked bejött a Rexetin, de nagyon hátul kullog a sorban, minden tekintetben, úgyhogy akár érdemes lehet mást is kipróbálni, már a rexetin se mondható egy szuper korszerű gyógyszernek.

2021. júl. 25. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért szánok rá ennyi időt, mert már korábban saját magam miatt is sokat foglalkoztam ezzel a témával is, kényszerűségből. Ahogy itt is sokan mások... És mert életbevágóan fontosnak tartom.

A 8. válasz is érdekes, nekem is fontos mások tudása és tapasztalata. Lehet, hogy itt az ideje elgondolkoznom a váltáson, amikor legközelebb abbahagyom és aztán újra kéne kezdeni a szedést.


A triptofánt a VitalTrend.hu-ról rendelem, de nem tudtam mindent beszerezni, ami kellett (pl. B5 vitamin 500mg, B12 1000mcg, réz a cink mellé, stb.).

A triptofán, tirozin, GABA, glutamin, magnézium stb. por alakban is kapható (biztos máshol is). Ez azért fontos, mert sokkal gazdaságosabb, mint a kapszulázott.

Nem állítom, hogy megtaláltam "a megoldást" vagy bármiféle megoldást ezekkel a tápanyagokkal - csak próbálkozom. Az biztos, hogy sokkal-sokkal jobban vagyok, mint mondjuk 2 hónapja. És nagyon sokan mások is szednek hasonló és más kombinációkat (bár azt nem tudom, hogy milyen eredménnyel).

2021. júl. 25. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!