Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Túlságosan múlt-fókuszúan...

Túlságosan múlt-fókuszúan működöm, hogyan tudnék ezen változtatni?

Figyelt kérdés
Az tűnt fel, hogy a múltam kis szeletkéit előszeretettel rögzítem, illetve élem újra, pl. évekkel ezelőtt feljegyzett álmaimat olvasom újra, a közelmúltban hangrögzítőre felvett álmokat pedig be akarom gépelni a korábbiak mellé; az elmúlt nagyjából 10 év során felvett "karaoke" dalaimat hallgatom vissza; korábbi koncertek és közösségi összejövetelek emlékét idézem fel, akár még képeken is nosztalgiázom... Mindezekkel semmit nem kezdek, nem osztom meg senki mással (pedig pl. a dalokat eredetileg azért vettem fel, mert cover videókat szerettem volna készíteni, ebből eddig 0, azaz nulla darab készült el), tehát gyakorlatilag csak az idő telik velük, miközben engem meg elkap a kis keserédes érzés, hogy a múlt az már múlt marad. És mindeközben állandóan az az érzésem, mintha borzasztóan le lennék maradva mindennel, nem érem utol magam a teendőimmel. És ezek a teendők nemcsak azok, amiket tényleg meg KELL csinálnom, hanem például azzal is mindig le vagyok maradva, hogy barátaim üzeneteire válaszoljak. Nagyon hálás vagyok azért, hogy megértik ezt, de engem rendkívül frusztrál. Olyan jó lenne a "hajszoltság" érzése nélkül létezni, és az esetenkénti nosztalgiázás mellett inkább konkrét terveket szőni - majd meg is valósítani azokat, jelen- és jövő időben. Hogyan tudnék kitörni ebből az állapotból?

#változás #mentális egészség #halogatás #időperspektíva #múltpozitív
2021. aug. 12. 00:25
 1/4 A kérdező kommentje:

Ilyenkor sajnálom, hogy nem szerkeszthető a kérdés. Még eszembe jutott az is (bár ez egy kicsit más), hogy a "kényszeres" scrollolásban is vétkes vagyok. Hajnalok hajnalán is igyekszem keresni valami tartalmat, meg hússzor befrissítem a Twittert, hátha történt valami az elmúlt fél percben. Hajlamos vagyok számomra teljesen érdektelen YouTube videókat is végignézni, mert fel vagyok iratkozva az adott csatornára. Ezen az utóbbin az elmúlt hetekben már sikerült javítanom kicsit, megnyitás előtt végiggondolom, hogy kell-e x meg y videó az életembe, és most már egész könnyen megy a szelektálás. Viszont összességében még mindig kissé elkeserítő ez az időrabló, ugyanazokon a dolgokon pörgő helyzet.

(A szocmédiát nem tudom és nem is szeretném kiiktatni az életemből, nagyon sok emberrel azon keresztül tudom csak tartani a kapcsolatot, illetve hamar informálódni bizonyos témákban, de minden más tippet szívesen fogadok.)

2021. aug. 12. 00:43
 2/4 anonim ***** válasza:
Pszichoterápiával
2021. aug. 12. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Tudnál javasolni jó szakembert? Vagy hogy egyáltalán hol érdemes nekiállni a keresésnek?
2021. aug. 12. 19:06
 4/4 A kérdező kommentje:
Azt azért szeretném hozzátenni, hogy inkább a kérdésem első felének megoldása érdekelne. Mert a kommentben hozzáfűzött rész már egy egészen más problémát feszeget, bár azt nem érzem rám illőnek, mármint a digitális függőséget, ugyanis ha lehetőségem van rá, szerencsére tudok magammal mit kezdeni kütyük nélkül is. Csak maguk a jelenségek kapcsolódhatnak az eredetileg felvetett problémához, tehát hogy úgy érzem, mindennel el vagyok maradva, és hogy teljesen felesleges dolgokkal töltöm az időm, sokszor visszatérő jelleggel, és mindezek közül kiemelkedő a már említett múlt-fókusz, amikor korábbi emlékeimet pörgetem át újra és újra, ahelyett, hogy újat alkotnék.
2021. aug. 12. 19:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!