Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ezek tényleg tic-ek? Javulni...

Ezek tényleg tic-ek? Javulni fog a helyzet, ha megoldódnak a lelki problémáim? (kicsit hosszú)

Figyelt kérdés

Az elmúlt 1-2 évben egyre inkább tapasztaltam, hogy elképesztő erős ingert érzek arra, hogy megtegyek mozdulatokat vagy hangokat adjak ki. Nem tudom pontosan, ezek közül melyek tényleg tic-ek és melyek nem, alább fel fogom sorolni őket. Próbáltam utánaolvasni és nem egészen világos, hogy ezek tic-ek-e vagy sem. Kezdek elkeseredni, mert úgy érzem, a helyzet csak egyre rosszabb. Nem rég elkezdtem pszichológushoz járni, mert szorongás és egyéb problémák miatt. Ennek lehet köze hozzá? Ha megoldom a lelki bajaimat, akkor javulhat a helyzet? Vagy neurológiai dologról lehet szó és ezek már végig velem maradnak?


Ezek szoktak történni velem:

- Kb másfél éve kezdődött, hogy néha random elkezdtem nyöszörögni. Vissza tudtam tartani, de nem esett jól, úgy éreztem, szétrobbanok, ha nem adom ki azt a nyüszítő hangot. Ez volt az első, amit észrevettem. A környezetemben lévő emberek ilyenkor mindig aggódtak, hogy nincs-e valami baj, ezért is próbáltam visszafogni, de ezután csak mégintenzívebben jelentkezett.

- Gyakran rám tör egy hirtelen inger, hogy ki kell fújnom az összes levegőt a mellkasomból. Olyan gyorsan történik, hogy sokszor ezzel együtt is jön ki hang. Kicsit nehéz elmagyarázni, talán ahhoz tudnám hasonlítani, mintha a sírás fojtogatna. Ezt az ingert a mellkasom izmaiban szoktam érezni, az előző nyöszörgést inkább a torkomnál.

- Hasonlóan erős és hirtelen ingert szoktam érezni, hogy nagy levegőt vegyek, ezzel együtt balra kell döntenem a fejem, ritkán a kezemet is meg kell mozdítanom. Nagyon fura, olyan, mintha valaki megrántana, teljesen magától történik és nem tudom megállítani, mielőtt megtörténik. Társaságban nagyon zavaró.

- Kb. fél éve azt tapasztaltam, hogy a nyelvem elkezdett rángatózni. Állandóan mozgott a számban. Főleg akkor jött elő, amikor épp lazítani próbáltam, de néha beszéd közben is megjelent. Először nem tudtam vele mit kezdeni, de rájöttem, hogy ha erősen koncentrálok, akkor meg tudom állítani, de ez is olyan érzés, mintha megpróbálnék befogni egy megnyitott vízcsapot és folyamatosan nő bent a nyomás.

- Nem tudom, mikor kezdődött, de sokszor csak úgy a semmiből ki kell mondanom azt, hogy ,,nem". Ha nem próbálom visszafogni, akkor többször kell kimondanom és erősen. Néha arra gondolok, hogy ha kívülről hallanám magam ilyenkor, azt hinném, hogy épp meg akarnak erőszakolni.

- Pár hete vettem észre, hogy az arcom jobb oldalát is gyakran meg kell rántanom. Ez a leglightosabb, úgy néz ki, mint egy kacsintás és könnyebben visszafogható az inger.

- Már vagy 5 éve állandóan úgy érzem, hogy dobolnom kell az ujjaimmal és ráznom kell a lábam. Azt tapasztaltam, hogy ez a korosztályomban elég általános dolog. Mármint amikor idegesek, akkor mások is szokták ezt csinálni. Nem tudom, mennyire számít, hogy nálam nyugalomban is megvan ez.


Bocsánat, hogy kicsit hosszú lett és köszönöm, ha elolvastad és válaszoltál.



2021. aug. 13. 23:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem ezek kényszer cselekvések.

Én kenyszerbetegsegnek gondolom.

Nézz utána.

2021. aug. 14. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Tourette-szindrómára illenek a leírásaid, de ehhez nem pszichológus, hanem pszichiáter kell, gyógyszerrel, rendes kezeléssel.

Nézd csak: [link]

2021. aug. 14. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#1 Utána nézek


#2 Hallottam már a Tourette-szindrómáról, csak azért kételkedem benne, mert 20 éves vagyok. Nem kellett volna már korábban jelentkeznie, ha valóban ez áll fent?

2021. aug. 14. 01:19
 4/5 anonim ***** válasza:
Fogalmam sincs róla, egy 20 éves évfolyamtársnőmnek volt, nem tudom, mikor kezdődött neki, de a szellemi képességeket nem befolyásolta, mert most egy nagy egyetemen professzor asszony. Van rá bogyó, ami ezt a dolgot elmulasztja.
2021. aug. 14. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Én kényszerbeteg vagyok, és hasonló dolgokat tapasztalok. Csak nálam jelentkezik a pislogás is, vagy a direkt nyelés.


Azért nem Tourette, mert náluk ez folyamatos, a kényszerbetegeknél csak a kényszergondolatok következtében jelennek meg, mint kompulziók.


Egy pszichiáter meg tudja különböztetni a kettőt, és tud rá adni gyógyszert is.

2021. aug. 14. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!