Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ha a pszichoterápia/analízis...

Ha a pszichoterápia/analízis ronthat a páciens állapotán, akkor miért rajonganak érte ennyire?

Figyelt kérdés

Ezt nem én találom ki, hanem beleolvastam a könyvtárban egy könyvbe, ami kötelező olvasmány a pszichoterápiás kiképzésen, és ott úgy fogalmaztak, hogy néha ellenjavallat, mert elindíthat a páciensben olyan emlékeket, gondolatokat, amelyektől pszichotikussá vagy munkaképtelenné válhat.


Jártam pszichológushoz (NEM pszichoterapeuta) 2 évig, az segített a szorongásaimon, viszont elmentem pszichoanalízisre, és 2 alkalom után úgy megpiszkált az analitikus valamit, hogy gyakorlatilag 1 hónapig rosszul voltam, ismét el kellett látogatnom a pszichológushoz, hogy segítsen jobban lenni. Végül csak a nyugtatók segítettek.



2021. szept. 4. 22:57
 1/9 A kérdező kommentje:

Ezt találtam neten is:


"In fact, therapy can be harmful, with research showing that, on average, approximately 10 per cent of clients actually get worse after starting therapy. Yet belief in the innocuousness of psychotherapy remains persistent and prevalent."

2021. szept. 4. 23:03
 2/9 anonim ***** válasza:
89%

A pszichoterápia egy gyűjtőfogalom. Ennek egy fajtája a pszichoanalízis, amit ma már nagyon kevesen vállalnak és az igény is elég alacsony rá, úgyhogy nem "rajonganak" érte annyian, mint ahogy te írtad...

És mi a probléma azzal, hogy ronthat a páciens állapotán? Minden orvosi kezelésnek lehetnek mellékhatásai, de a pszichoterápia során ez ritka. Ennek oka, hogy egy jó szakember látja, hogy mennyit "bír el" a kliens, és szépen fokozatosan haladnak. Nem kezdi el egyből boncolgatni a súlyosabb tarumákat és nem zúdít rá rögtön mindent a kliensre...

Én is járok pszichoterápiára, és csak előnyöm származott belőle. Meg kell találni a jó szakembert, akivel megvan az összhang.

2021. szept. 5. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Engem megerőszakoltak 15 évesen, és az analitikus már az első órán nagyon mélyen belekérdezett, hogy pl. mit éreztem, miközben erőszakoltak? De voltak ennél durvább kérdések is, gondolom nagyon mélyre akart ásni. Utána én voltam a rossz, merthogy az analízis az felkavaró, és csak gyógyulok tőle. Hát nem, hetekig nyugtatókkal tudtam csak elaludni.
2021. szept. 5. 00:38
 4/9 anonim ***** válasza:
55%
Nálam szintén ugyan ez, már szinte gyógyultnak éreztem magam, majd aztán bekavart egy nagyon komoly traumába, azóta csak rosszabbul vagyok.
2021. szept. 5. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Phoney ***** válasza:
57%
Miért népszerűek a műtétek, amikor rosszabb állapotba kerülhetsz tőlük? Mert van, hogy más nem működik. Az analitikus terápiákhoz (abból sem egyféle van) elég komoly felkészültség és tehetség kell, biztosan van is, aki rosszul csinálja, de vannak esetek, amikre nincs egyéb megoldás (hacsak az nem, hogy életed végéig eszed a nyugtatót/stb. de attól jó nem lesz, csak jobb).
2021. szept. 5. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha autóbalesetben meghalhatnak emberek, akkor miért mennek az emberek autóval? Azért, mert a többségnek jó dolog az autó, nem hal meg mindenki, aki beül.


Na ugyanez van a pszichoterápiával. A többségnek beválik, ezért meg kell próbálni.

2021. szept. 5. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

5: félreérted. Én jól voltam, nem szedtem nyugtatókat sem. A pszichológusom ajánlotta önismeretre (nemcsak mentális problémákkal lehet menni). Gondoltam, megpróbálom, mit árthat? 2 alkalom után lettem rosszul, rosszabbul mint előtte.


Értem, h sok mindenkinek beválik, de kicsit zavaró, hogy ez is csak biznisz. Azt kell reklámozni, hogy milyen jó, mert minél több ember kell…

2021. szept. 5. 13:31
 8/9 anonim ***** válasza:
53%
Úgy látom még mindig nem érted a lényeget. Senki sem "reklámozza" a pszichoterápiát. Épp ellenkezőleg, azok sem keresnek fel klinikai szakpszichológust/pszichoterapeutát, akiknek tényleg szükségük lenne rá. Te azt hiszed, hogy értesz hozzá és egyetlen rossz tapasztalat alapján mondasz véleményt az egész rendszerről. A pszichoterápiának számos fajtája van, és te valamiért épp a pszichoanalízisre mentél, pedig azt már nagyon kevesen vállalják, mivel annál már jóval hatásosabb pszichoterápiás módszerek is vannak. Ez nem jelenti azt, hogy a pszichoterápia csak egy "bisznisz" aminek célja a pénzlehúzás. Mint minden hivatás esetében, a pszichológusok között is vannak alkalmatlanok. Nem egy ember miatt kell elítélni az egészet... Ez olyan mintha egyetlen alkalmatlan orvos miatt negatív véleménnyel lennél az összes orvosról.
2021. szept. 5. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Dehogynem reklámozzák :D nem tudom te milyen világban élsz, de a csapból is a mentális egészségről szóló podcast-ok, beszélgetések, instagram posztok folynak. Hatalmas biznisze van, a legtöbb ismerősöm is terápiában van, pedig nincsenek komolyabb gondjaik, csak önismeretre vágynak. A fővárosban alig van szabadhely a rendelőkben, egy barátnőm március óta várólistás.

Mindenesetre azt akarom mondani, hogy terápiára/analízisre járni divat. Amiből bizniszt csináltak, ezért senki nem fog arról beszélni, hogy a terápia nem feltétlenül olyan katartikus, amilyennek eladják, sok káros hatása is lehet.

2021. szept. 5. 14:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!