Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pár kérdés a borderline-nal...

Pár kérdés a borderline-nal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

1. Többször olvastam már, hogy "nincs is olyan, hogy borderline", és hogy minden probléma megoldódik magától, ha kellően le van kötve egy ilyen ember. Ez igaz?


2. Ehhez kapcsolódóan: nem múlik el attól a szorongás, ha valaki olyan élethelyzetbe kerül, ahonnan nem lehet kihátrálni, és muszáj megoldania? Ez meg ugye önbizalmat ad, és beépül a személyiségbe, és máris jobban érzi magát.


3. Szintén ehhez kapcsolódóan, csak fordítva: nem attól lesz rosszabb, hogy valaki pszichológushoz jár, és ez épül be az énképébe, hogy ő egy segítségre szoruló ember, aki nem tudja egyedül megoldani az életét, és ez önbeteljesítő jóslatként működik? Nem gyengíti a problémamegoldó képességet a szakemberhez járás?


2021. okt. 4. 11:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a 3 közül egyik felvetés sem állja meg a helyét. Mintha szcientológus írta volna őket.
2021. okt. 4. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nem vagyok szcientológus. Légy szíves, fejtsd ki. Nem baj, ha kijavítasz, sőt, kifejezetten örülök neki, ha valaki bebizonyítja, hogy nincs igazam.
2021. okt. 4. 11:50
 3/12 Phoney ***** válasza:
100%

Nem. 3×

Nemhogy borderline, de más mentális zavarok esetén se.


1. A "kellően lekötött" betegekből lesznek a legsúlyosabb függők, mert hozzászoknak, hogy mindig el lehet (és el is kell) menekülni valami baromságba. Legyen az alkohol, cigi, internet, akármi, vagy inkább egyszerre minden, ami csak kéznél van.


2. Mindig van hova kihátrálni. Pl. depresszióba vagy akár pszichózisba. Akinek csak arra van szüksége a "gyógyuláshoz", hogy sarokba szorítsák, annak eleve nem volt komoly baja.


3. Sokan még felnőttként is évtizednyi időket vernek el a "mosmá összeszedem magam" projektre, mielőtt végre felfogják, hogy semerre nem haladnak, mert ezt izomból, tudatlanul nem lehet. Aki "egyedül megoldja az életét", annak megint csak nem volt komolyabb mentális problémája.


Ennyi erővel skizofrénia sincs, csak egyeseknek élénk a fantáziája... :)

2021. okt. 4. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Számomra kicsit ellentmondásos a 2-3 válaszod. A "sarokba szorítás" is izomból történik, nem? Ha valaki sarokba szorítja magát, pl. vesz egy csak oda jegyet egy másik országba vagy hasonló, ahol kihívásokat kell megoldani, akkor nem lehet, hogy eltűnik a gond? Honnan lehet tudni, hogy valakinek csak sarokba szorítás kéne vagy terápiára is szorul?
2021. okt. 4. 12:51
 5/12 anonim ***** válasza:
És ezeknek mi köze a borderlinehoz?
2021. okt. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Az összes kérdés a BPD-hez kapcsolódik. Azt kérdeztem meg hosszabban kifejtve, hogy nem múlik-e el a BPD, ha növeljük a lekötöttséget (van, aki ezt állítja, ezért szeretném tudni, mi a helyzet), és hogy nem ront-e a BPD-s önképén, ha pszichológushoz jár. Mert szerintem ez egy önképzavar. Nincs szilárd önkép, nincs stabil identitás. Azt meg szerintem visszajelzések és tettek alapján tud kialakítani az ember.


Pl. olyan identitás sincs magától, hogy valaki "jó férj" és kompetens férfi, ezért dolgozni kell. De egészséges embernél nincs meg az a félelem azoktól a helyzetektől, amik segítenek ilyen identitást kialakítani, mint annál, aki BPD-s.

2021. okt. 4. 16:06
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Nekem van borderline szem.zavaros barátnőm. Nagyon is valós betegség. A többi szem.zavart kicsit kétségbe vonom (de ez az én egyéni szoc. problémám), de ezt nem. Nagyon súlyos betegség. Nem tudom pontosan körbeírni, mert millió és egy oldal van erre, de például minden nap órákat sírt (már egy ideje nem vagyunk jóban, úh. csak remélem, hogy ez már nincs). Nagyon nagyon vonzó személyiség, rendkívül sokoldalú, okos, kedves, tehetséges, jó a humora, jó vele lenni nagyon. Ugyanakkor egy idő után egyszer csak kattan vmi, olyan, mint aki "megvész", nem lehet vele többet szót érteni, egy teljesen jelentéktelen dologból borzalmas sértődést produkál és "szakít", többé nem lehet őt keresni. Még akkor sem, ha korábban minden egyes áldott nap órákat telefonáltunk, cseteltünk, személyesen találkoztunk, beszélgettünk, együtt ettünk, filmet néztünk, kirándultunk. Nem lehet többé helyrehozni. Ez az én tapasztalatom.
2021. okt. 4. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Phoney ***** válasza:
100%

„A "sarokba szorítás" is izomból történik, nem?” – de, és éppen ezért ugyanúgy nem működik. "Gond" elmúlhat tőle, de a borderline nem.


„Honnan lehet tudni” – mivel laikusként nem tudod magadat diagnosztizálni, onnan, hogy keresel valakit, aki igen. Persze orosz rulettezhetsz is, amíg csak saját magadat teszed kockára.


„hogy nem múlik-e el a BPD” – nem, mivel ez nem csak egy állapot, hanem egy személyiségfejlődési zavar. Egyeseknek talán durva párhuzam, de hasonlóan nem tud "elmúlni", mint ahogy az autizmus vagy mondjuk a pszichopátia sem. Cserébe viszont jobban lehet rá kompenzálni.


„Mert szerintem ez egy önképzavar. Nincs szilárd önkép, nincs stabil identitás.” - igen, csak ennél is több. Ha csak valódi identitásod nincs, abból ki lehet nőni. Ebben az emberek többsége szenved 32-40 alatt, sokan utána is. De ettől még nem borderline-osok.

2021. okt. 4. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Jó, akkor leírom: rólam szól a kérdés. Én kaptam diagnózist szakembertől. A "csendes" altípusba tartozom (discouraged borderline). Viszont azért nagyon fura, mert előtte is jártam pszichiáternél, pszichológusnál, és korábban nem kaptam ilyen diagnózist. Másrészt pedig többször hallottam már, hogy ez nincs kőbe vésve, ez egy skála, stb. Tehát én pl. elég magasan tudok funkcionálni, ha megvan egy keret az életemben, ha valahol muszáj teljesíteni és valaki esetleg bátorít. Honnan tudom, hogy csak késik az identitásom kifejlődése vagy tényleg BPD-s vagyok? Hogy egy példát mondjak, sokkal nehezebbnek érzek mindent, mióta megkaptam a diagnózist. Azóta még rosszabb a jövőképem és az önképem.
2021. okt. 4. 21:33
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Én is borderline vagyok. Az összes kérdésben felsorolt dolog valótlan. A költözés, környezetvàltás is, mivel saját magad nem tudod otthon hagyni.


Egyébként ezt a betegszerepet sem kell túlságosan mélyen magadévá tenni. Nekem is teljes életem van.


Ahogy az egyik válaszoló írta nagyon komoly függőségem volt nekem is. Menekülni nem lehet.

2021. okt. 5. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!