Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi okozza a tériszonyos,...

Mi okozza a tériszonyos, szédüléses, zuhanásérzéses pánikbetegségemet (részletek benn)?

Figyelt kérdés

Amikor szédüléses rosszullétet érzek, akkor olyan, mintha elveszíteném az egyensúlyomat. Én szedek gyógyszert 15 éve (Rexetin/Paroxetin), de amellett küzdök ezzel, sokféle tünete van, legfőképp fóbiás tünetek azt mondta telefonban a klinikai szakpszichológus.


Olyan tüneteim vannak, hogy szédüléses rosszullét, hirtelen fellépő pánik, mintha meg akarna állni a szívem, de nem az áll meg hanem a pánik ilyen. Tehát szédülök folyamatosan és majd elveszítem az egyensúlyomat, tériszonyos ilyen fóbiás tünet ez.


Akkor van olyan, hogy szúró érzést érzek a fejben. Hosszantartó folyamatos pánikot is érzek, néha hirtelen mintha ki akarna belőlem törni ez a pánik. Rohamokat érzek. Ez egy ilyen zuhanásérzés ez a roham. És úgy érzem mintha majdnem elveszíteném az önkontrollomat, félek, hogy egyszer úgy megszédülök, hogy elveszítem az irányítást és összeesek. Van, hogy zuhanásérzést és tériszonyt érzek. Gyógyszert 15 éve szedek rá és mellette van ez. Beszéltem már erről klinikai szakpszichológusnak és azt mondta, hogy ezek fóbiás tünetek. De nálam többféle megnyilvánulása van. Van amikor egyik napról a másikra ez a pánik elmúlik, de most több napja fordítja fel az életem.


Annyit tudok még leírni, hogy a munkámat is nehezen tudom elvégezni (pánik, belső stresszelés, szédülés - ezeket érzem). Egyszerűen csak megszédülök, olyan mintha focilabdán vagy valamilyen golyón mennék és nagyon kellemetlen...

Felforgatja, kikészíti az életem, mi a megoldás?

Egyáltalán mi az oka a pánikbetegségnek, hogyan gyógyítható, hogyan lehet kigyógyulni belőle, érdekel mivel lehet fixen kezelni. Mi a kiváltó ok? Gyógyszerszedésen kívül mivel lehet orvosolni még? Milyen gyógyszerek vannak amik hatásosak? Egyáltalán volt olyan ismerősöd aki pánikbetegséggel küzdött és kigyógyult belőle??? Vagy nincs olyan ember a közeledbe aki ezzel küzdött és kigyógyult belőle? Szédüléses rosszullét, hirtelen fellépő pánik, mintha meg akarna állni a szívem, de nem az áll meg hanem a pánik ilyen. Zuhanásérzést, hirtelen kitörő pánikot, szédüléses főleg olyan helyeken aho lsokan vannak (bevásárlóközpont, nagy terek, ahol sok ember van) és mindig előjön és később halálfélelmet is már...



Akkor van olyan, hogy szúró érzést érzek a fejben. Hosszantartó folyamatos pánikot is érzek, néha hirtelen mintha ki akarna belőlem törni ez a pánik. És úgy érzem mintha majdnem elveszíteném az önkontrollomat, élek, hogy egyszer úgy megszédülök, hogy elveszítem az irányítást és összeesek. Van, hogy zuhanásérzést és tériszonyt érzek. Nem stresszes az életem, nem vagyok depressziós, egyszerűen ezek előjönnek, ezek a fóbiák. Mi lenne a legjobb út, hogy ezt leküzdjem mostmár tényleg? Esetleg ha képben vagy a gyógyszerekkel, tudnál valamilyen gyógyszert ajánlani ami nem erős, nem antipszichotikum és nincs nagy mellékhatása, bármilyen infó jól jönne... Ezeket a rohamokat kellene megszüntetni, mert mikor jön egy ilyen szédüléses pánikroham utána megkönnyebbülök, de iszonyú kellemetlen, elvesztem az egyensúlyom, beszédülök és jön ez a roham.


2021. okt. 27. 00:06
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
Nem akartam senkit letámadni ezekkel a kérdésekkel, ezért elnézést de nem tudok hova fordulni, nem találok jó szakembert, esetleg ha van aki kigyógyult ebből kérem írja le mivel sikerült, vagy ha valakinek van valami tippje, tapasztalata, bármi, kérem írja meg, régóta küzdök ezzel sikertelenül...köszönöm!!!
2021. okt. 27. 00:38
 2/18 anonim ***** válasza:
57%
Este majd írok, de ez nem ilyen egyszerű.
2021. okt. 27. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Szia. Hát nem este írtam, hanem 4 nappal később, de bocsi, csak most lett időm.


Első körben, nem vagyok gyógyszer szakértő, nem tudom alaposan hogyan is működnek ezek a gyógyszerek, de az alapján amit elképzelek és amit a pszichiáterem mondott anno, nem hiszem, hogy 15 évig kellene szedni egy anti-depit. Én is Rexetint szedtem, a Rexetin a szerotonin szint szabályozásában segít. A szerotonin ugye az a neurotranszmitter ami - borzasztóan leegyszerűsítve befolyásolja bizonyos - érzékelésünk. A depressziónál, szorongásnál is a normáltól eltérő a szerotonin szint. Na ez a gyógyszer hosszú távon segít ezt szabályozni, de onnantól gyógyszer nélkül kéne ennek szinten maradnia ideális esetben (szerintem).


Nem vagyok nagy gyógyszer ellenes, én is szedtem kilóra gyógyszereket, de be kell látni, hogy a jótékony hatásuk mellett rengeteget rombolnak, függőséget okoznak, illetve sokszor szakszerűtlenül, alapos kivizsgálás nélkül tömik belénk.


Emiatt az, hogy 15 éve szedsz avagy szedned kell, szerintem eleve nem jó. Ha elolvasod a Rexetin mellékhatásait, akkor fura mód azt fogod látni, hogy ugyanazokat a problémákat okozhatja, amik ellen szeded. Ezek a gyógyszerek nem gyógyítanak, tompítják a tüneteket, hogy meggyógyulhass, de ha nem gyógyulsz meg, akkor egész életedben is szedheted őket ... Na de lépjünk tovább.


Mindenkinél másmilyen ez az érzés, de egyébként amit te érzel, az kb. egy az egyben megegyezik azzal, amit én is érzek. Hogy mi az oka a pánikbetegségnek, az szerintem rejtély. Sok dolog együttállása okozza, rengetegen szenvednek benne, s mivel a pszichiátria, a pszichológia nem igazán van komolyan véve ténylegesen az orvostudományban évszázadok óta, így szerintem sok ideig fog még gondot okozni ez emberiségnek. Ámbár mivel egyre gyakoribb és egyre több embert érint, előbb utóbb majd csak elkezdenek odafigyelni.


Ezeket a dolgokat tudatalatti "csomók" okozzák, kimondatlan problémák, ha csak nem biológiai szinten van valami probléma. Lehet úgy érzed minden jó és mégis történnek ezek a dolgok, de valószínűleg nem jó minden.


Nekem 2018 körül volt egy ilyen korszakom, akkor mentem el pszichiáterhez, pszichológushoz. Pszichológussal már előtte is próbálkoztam, de rengeteg a hozzá nem értő. Egy pszichológusnak nem annyi a dolga, hogy beszélgessetek vagy hogy éppen küldje feléd a "pozitív energiát". Ez nem egy nagymami szakkör a házak előtt, ennek egy terápiának kellene lenni. Szóval elmentem a pszichiáterhez, Rexetint és Frontint kaptam, utóbbiból a leggyengébbet. Kb 1-2 hét alatt hozzászoktam a Frontinhoz, ámbár legalább tudtam aludna a segítségével, de az egész napos fura érzés, hogy egy pánik roham szélén állok mint ahogy te is írod fent állt. Ezután Tisercint írtak fel nekem, amiből azt mondta az orvos, hogy napi kettőt szedjek. Egy fél szem másfél napra konkrétan majdcsak nem teljesen leszedált - ekkor voltam egyetemista. A pszichiátert ezután ott is hagytam, a Rexetint szedtem egy évig, a Frontint 2 hónap után abba hagytam, az utolsó 1-2 hetet felezéssel tettem le, mert a benzo-k kemény függőséget okoznak, érdemes vigyázni velük.


Olyan 1 éves pszichoterápia után kezdtek elmúlni a panaszaim, de még ezután is jártam 1 évig, amíg el nem költöztem. Egészen 1-2 hónappal ezelőttig teljesen rendben voltam, de sajna megint előjöttek a problémák. Fiatal vagyok, van autóm, házam, pénzem, munkám, jó kilátásaim, a munkám szintén nem stresszes, mégis megvan ez a problémám. Mondjuk én nagyon magányos vagyok, depressziós is, alig mozgom, nem megfelelően táplálkozom, de ezen kívül sem vagyok valamiért elégedett az életemmel, nem teljesen tudom miért, de valami oka biztos van. Úgy érzem ha ez kiderülne, elmúlna minden problémám. Úgyhogy én is pont most fogok újra menni pszichiáterhez (de nem akarok gyógyszer szedni), s újra járni pszichológushoz.


Amit én az évek alatt megtapasztaltam, az az, hogy nem szabad feladni és elkeseredni. Én is úgy érzem, hogy ver engem az élet és újra és újra rossz dolgok történnek velem a legrosszabb pillanatban, néha sokat is siránkozok ezen, talán ebből a legnehezebb felállni, de ezen túl kell lendülni. Mindig kell legyen cél, hogy mi a következő lépés. Nekem most az orvos. Utána pszichológus. Utána életmód váltás. S az életmód váltás... Általában arra is utalnak a pszichoszomatikus problémák, hogy nem figyelünk oda az életünkre. A lelki egészség kulcsa a testünk karbantartása. Mozogni kell és helyesen táplálkozni. Friss levegőt szívni, természetbe kerülni, illetve emberek közé. Lehet jónak tűnik a környezet, én is a belvárosban élek, vadonatúj lakásban, minden nagyon közel van, minden 5 percre, itt élek a nagyok között, de nagy a szmog, rohadtul zajos kint, rohadtul zajosak a szomszédok, sok kis apró dolog ami észrevétlenül mélyeszti belém fogait. Ki kell zárni, merni kell lépni.


Simán lehet, hogy sz** a pszichológusod. Váltani kell! Én három pszichológust hagytam ott, mire megtaláltam egy számomra megfelelőt, ő sem volt kifogástalan. Rengetegen nem csinálnak semmit, csak a pénzt kérik el, a klinikai szakpszichológusok meg gyakran nem odaadással végzik a dolgukat, hanem mint többi szakrendelés, ellátják a soron következőt és kész. Rengeteg módszer van már, amit sokan egyáltalán nem alkalmaznak. Rengeteg terápia van, próbálkozni kell, de azért a világ minden vagyonát sem elszórakozni. Van ahova belehet feküdni TB alapon hetekre, írnak róla rosszakat és jókat is, valahol nagyon keményen gyógyszereznek, az nem tetszene, mások azt írják jó, utána kell nézni. Van pszichodráma, amiért fizetni kell, de valakinek segít. Keresni kell a lehetőségeket.


Summázva ezek a gondolataim, remélem van amivel segítettem.

2021. okt. 31. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de mi váltja ki, mi az oka, mi a gyökere, hogy megszüntethessem???
2021. okt. 31. 23:22
 5/18 anonim ***** válasza:
Le írtam. Ha ilyen könnyű lenne kitalálni, hogy mi a gyökere, nem küzdenének vele milliók és nem lenne rejtély az orvostudomány számára. Pont ez a lényeg, hogy hosszú munka, akár évek ára mire kiderül mi a gyökere. Persze csak abban az esetben, ha az éveket azzal tölti az ember, hogy ezt kiderítse.
2021. nov. 1. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
És esetleg valaki tud valamit amivel közelebb lehet kerülni ehhez, hogy megtudjuk pszichoterápián kívül?
2021. nov. 1. 12:03
 7/18 anonim ***** válasza:
Nem :D
2021. nov. 1. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Jó, de ha valaki már kigyógyult ebből akkor csak rájött, hogy mitől alakult ki, valamit csak tud mondani az orvostudomány, bármit amivel közelebb lehet kerülni a gyógyításához?
2021. nov. 1. 21:56
 9/18 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de már kezdek kicsit értetlenül állni a dolog előtt.


Két eset van.


- Vagy biológiailag vagy beteg, értsd rendellenesen működik valami a szervezetedben

- Vagy történt valami, ami kiváltja ezt a zavart


Amennyiben az előbbi, akkor nincs rá gyógymód, egyik személyiségzavarra sincs gyógymód, gyógyszeres kezeléssel lehet tompítani a tüneteket, kompromisszumot kell kötnöd annak érdekében, hogy élhető legyen az életed.


A másik esetben pedig, meg kell találni az a feldolgozatlan "traumát", ami okozza a problémát. Ez pedig nagyon ingoványos terep, nincsenek 100%-ig biztosan működő módszerek.


Te itt azt akarod, hogy évszázados kérdésekre adjon neked valaki választ, itt nincs egy szimpla válasz, hogy ha ezt és ezt csinálod meggyógyulsz, vagy ha ezt és ezt beszeded, akkor meggyógyulsz.


Én két évig jól voltam, mert olyan gondolatokat tettem magamévá, amit egészen addig tudatosan nem ismertem fel, de tudat alatt nagyon is nyomasztottak. A pszichoterápiás kezelések így működnek. Tök mindegy, hogy nálam mi volt az a kimondatlan dolog, mert nálad valószínűleg más. Lehet nálad nem is ez a probléma.


Ebből nem lehet kilábalni ilyen kapkodva, meg ilyen kétségbe esetten. Ezt lassan és tudatosan kell vezetni, mert különben vagy a gyógyszerek, vagy a démonjaid fognak magukkal rántani.

2021. nov. 1. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Értelek, eddig nem tudtam, hogy az orvostudomány hogy áll ezekkel, ezért kérdeztem meg. Mert a legtöbb orvosnak akinek mondtam mindig azzal jött, ohgy milyen gondolataim vannak eközben meg értetlenül álltak legtöbbször előttem, de mindig mondtam nekik, hogy ez bármikor előjöhet, nem gondolkodástól függ -szerintem-, aztán lehet, hogy sok dologban hibás a gondolkodásom.
2021. nov. 2. 03:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!