Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Érdemes több sikertelen...

Érdemes több sikertelen pszichoterápia után tovább próbálkozni?

Figyelt kérdés
Jártam többször is pszichológushoz életem során. Kamaszként volt, hogy segített is, de felnőttként három pszichológussal fulladt kudarcba a kapcsolatom, mert nem bírtak a problémáimmal. Én próbálkoztam nyitottan hozzáállni, de legtöbbször csak szétszedni tudtak a szakemberek, jobb állapotban összerakni már nem. Néha azt érzem nem vagyok alkalmas a terápiára, mert ha másnak segít, nekem miért nem? Érdemes így próbálkoznom, vagy hagyjam az egészet?

2021. okt. 29. 11:19
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Meddig jártál ezekre?


Mit jelent, hogy szétszedtek? Mindig ugyanazon a ponton, ugyanamiatt szakad neg a terapia?

2021. okt. 29. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Grimfox ***** válasza:
50%
Milyen típusú terápiákra jártál eddig? Megeshet, hogy a pszichológus nem a megfelelő terápiát alkalmazta a problémádra. Pszichiáternél jártál? Írt fel gyógyszert? A gyógyszeres kezelés nagy mértékben tudja növelni a sikeres pszichoterápia esélyét. Az is előfordulhat, hogy a pszichiáter tudja, melyik terápiás módszer lenne alkalmas számodra, és pszichológust is tud ajánlani, aki ilyet végez.
2021. okt. 29. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A többiek kérdését kiegészítve. Mi a problémád és mi az elvárásod a terápiától? Mit gondolsz, milyennek kellene lenned egy sikeres terápia után?
2021. okt. 29. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Tekintve, hogy nincs érdemi információ a kérdésedben, nem lehet rá hasznos választ adni.

1. Milyen problémákkal kerested fel őket?

2. Mi volt a végzettségük? ("Sima" pszichológus, tanácsadó szakpszichológus, klinikai szakpszichológus...)

3. Milyen típusú terápiákra jártál?

4. Meddig jártál a terápiákra?

5. Mit jelent az, hogy "szétszedtek"?

6. Mi volt a véleményük rólad, illetve a terápia befejezéséről?

7. Miért érzed azt, hogy nem segítettek? Mit vártál volna?

2021. okt. 29. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Akikhez jártam, talán egy kivételével legalább klinikai szakpszichológusok voltak.


A problémák, amikkel kerestem őket általában.

Hogy nem tudok érzelmileg elszakadni a szülői háztól (jelenleg már 28 éves vagyok), és nem tudok elköltözni.

Hogy a karrierem elakadt kicsit, és merre menjek tovább.

Van egy régi viszonzatlan szerelem, és nem tudom őt elengedni.

Problémáim vannak a felelősség vállalással.

Szorongok a jövő miatt, gyakran depressziós vagyok.


Az utolsó, akihez jártam pszichoanalitikus volt, két hónapot jártam hozzá. Akkor mondta, hogy az elkezdett dinamikus terápia nem működne nálam, váltsunk hosszúra. Nem alakult ki vele szemben a teljes szimpátiám, illetve néha elbeszéltünk egymás mellett, bizonyos nem pszichológiai kérdésekben hiányos ismeretei voltak, az is zavart.


Egyetem elején jártam egy fickóhoz, vele nem volt meg a közös hang valahogy, illetve hiába meséltem neki sok mindenről nem lettem jobban.


A szétszedést úgy értem, hogy, amikor belekezdtünk értelemszerűen, jöttek fel a dolgok, és rumlisodott a lelkem. Például ennél az utolsó online hölgynél, hogy odáig eljutottunk, hogy a sebeim felszakadtak, de össze már nem tudtuk varrni őket.

2021. okt. 29. 13:48
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Olyat kell keresni aki klinikai szakpszichológus vagy pszichoterapeuta, és megvan vele a kölcsönös szimpátia és bizalom. Ezek nélkül a terápia semmit sem ér. Ha nincs meg a közös hang, akkor váltani kell.
2021. okt. 29. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Ezek a gondok nem igényelnek gyógyszerezést, a pszichoterápiának kellene hatékonynak lennie. Ha nem az: terapeutaváltás. Ez nem egyedi eset, inkább az számítana annak, ha valaki egyből megtalálja a neki bejövős szakembert. Ehelyett inkább az a jellemző, hogy elfogyasztasz egy párat, míg sikerül. És igen, erre akár hónapok, évek is elmehetnek, meg persze sok pénz, de ha végre megvan a bejövős, azért nagyon megéri. Pl. ha attól nem leszel jobban, hogy sokat mesélsz, akkor kerüld azokat a terapeutákat, akik csak hallgatnak és bólogatnak. Vannak sokkal interaktívabb terapeuták/terápiák is. Címkéket aggatni a módszerre tök fölösleges, őszintén szólva előttem hiteltelen is az a szakember, aki ilyeneket próbálgat a kliensén, mert nincs annyira kreatív és a ráhangolódási készsége is hiányos, hogy a klienshez igazítsa a terápiát, akár több irányzat ötvözésével.
2021. okt. 31. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Eric Berne szociálpszichológus írta le azt a jelenséget Emberi játszmák című könyvében, hogy gyakran a terapeuta és a páciens egymás kiegészítő játszmáit játszák. Szerinte: "Egyes páciensek gondosan kiválasztják a gyenge pszichanalitikusokat, egyiktől a másikhoz vándorolnak, demonstrálják, hogy őket nem lehet meggyógyítani..."

Vagy: a páciens felnőtt énje azt mondja: "Azért jövök, hogy meggyógyíts"

a gyermekénje viszont ezt: "Sohasem fogsz meggyógyítani, de megtanítassz rá, hogyan legyek jobb neurotikus"

A terapeuta mondhatja (tudat alatt): "Tekintve, hogy én gyógyító vagyok, a te hibád, ha nem leszel jobban" vagy "Én csak segíteni próbálok rajtad", de ezeket a jó klinikákon felismerik és kiküszöbölik.


Bonyolult téma...

2023. febr. 28. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!