Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Melyik módszerrel tudtátok az...

Melyik módszerrel tudtátok az állandóan zakatoló, gondolkodó elmét lecsillapítani?

Figyelt kérdés

A gondolatok folyamatosan keresztülhúzzák egymást az agyamban, sokszor már hipochonder leszek annyi mindent bemesélek magamnak de csak overthink.

Hasonló emberkék megoldását várom.


2021. nov. 2. 19:49
 1/10 Grimfox ***** válasza:
49%

Némi tapasztalat a koncentrációs meditációban, vagy a qigong ülőmeditációiban tud segíteni. Persze nem kell leülni mindig meditálni, amikor elkezd zakatolni az agyad, elég, ha csak a meditációhoz használt összpontosítást kezded meditáció nélkül. Ez segít, hogy megszakítsd a fölösleges, és ártalmas gondolatfolyamot. Ha eleget gyakorlod az ilyen meditációs módszereket, kisebb eséllyel alakul ki ilyen overthinking folyamat.

Alternatívaként a pszichológusok által használt autogén tréninget is használhatod. Az ellazít, oldja a stresszt, és a gyakorlatra tereli a figyelmed, megszakítva a fölös gondolatfolyamatokat. Ez is olyasmi, amit szükség esetén lehet gyors megoldásként is alkalmazni, anélkül, hogy a teljes gyakorlatot végigjárnád.

2021. nov. 2. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát amikor valamilyen kényszergondolatom van, akkor mindenre csak meditációra nem vagyok képes. Zaklatottan lehetetlen úgy tenni, mintha minden rendben lenne.
2021. nov. 2. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
kettessel egyet kell hogy értsek.
2021. nov. 2. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nekem az segít, ha végiggondolom, hogy miért zaklatott fel az adott dolog ennyire és dekódolom, hogy miért volt rám ilyen hatással. Utána pedig mindig a megoldáson agyalok, hogy mivel lehetne jobb, mit tudok tenni.


Ha nem gondolom végig, akkor nagyon zaklatott maradok, frusztrált, ideges. Jó esetben egy pszichológussal együtt tudtok agyalni, mert ő félig leveszi ezt a terhet a válladról és gyorsabban a megoldáshoz irányít.

2021. nov. 2. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Valahol azt érzem, hogy hátha meg lehetne ezt oldani pszihológus nélkül is.

Meditálni nem olyan rég énis próbáltam, a netflixes útmutatóval, de néha még fel is mérgelődtem jobban, hogy nem értem hogyan érti azt, amikor azt mondja, hogy képzelem el magam itt, vagy ott. Utána meg a gondolatok egymásután ledöntik a dolgokat.. jó tudom, hogy ez is olyan dolog amit gyakorolni kell, de na.

más valakinek még tapasztalat?

2021. nov. 2. 20:41
 6/10 Grimfox ***** válasza:
100%

2. a meditációt olyankor kell gyakorolni, amikor épp nem vagy zaklatott. A meditáció során kialakult koncentrációs képességet tudod felhasználni a kényszeres gondolatok megakasztására meditáció nélkül, ha egy kis gyakorlatot szerzel benne. És a meditáció nem arról szól, hogy úgy teszel, mintha minden rendben lenne. Az inkább az ilyen képzelgős, szétfolyós relaxációknál szokott lenni. Arra konkrét módszert nem ismerek, mert az nekem is fölöslegesnek tűnik. A koncentrációs meditáció lényege, hogy a figyelmedet egyetlen dologra összpontosítod, miután testben, szellemben ellazultál. Hogy mire összpontosítod, ízlés kérdése. A kérdező esetében a légzésre való összpontosítás lenne a kifizetődő, mert ezt tudja csinálni meditáció nélkül is, amikor zaklatott. A gondolatai helyett a légzését figyeli, és szándékosan lelassítja azt. Ez nem csak pszichológiai, hanem fiziológiai hatást is kifejt, ezért érdemes ezt begyakorolni.

Az igaz, hogy zaklatottan nem lehet úgy tenni, mintha minden rendben lenne. De nem is mondtam olyat, hogy a kérdező tegyen így. Én a kezdődő pánikrohamok ellen szoktam használni azt, amit leírtam. Meg amikor előre tudom, hogy olyan helyzetbe fogok kerülni, ami erős stresszt vált ki. Meg önpusztító gondolatok ellen. Nem hasra ütök, ezt használom, és működik.

2021. nov. 2. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Grimfox ***** válasza:
Kérdező, ez a képzeld el magad itt-ott, ez esetedben fölösleges. Az egyik gondolatsort felcseréled a másikra. Esetedben inkább az lenne a megfelelő, ha a légzésedre összpontosítanád a figyelmed, amikor sikerült ellazulni. Ahogy figyeled, és lassítod a légzésed, még jobban ellazulsz. Az sem javasolt zaklatott gondolatok esetén, hogy "vezetett meditációt" használj, azaz mondjuk hallgatod az instrukciókat, amik a tévében, vagy youtube-ról, bárhonnan érkeznek. Neked a gondolataid megakasztása a lényeg, az pedig nem megy, ha közben a külső ingerekre figyelsz(pl beszéd, zene).
2021. nov. 2. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszi, most épp gondolkodás közben azon gondolkodtam, hogy vajon emiatt van-e egy akár komolynak is mondható koncentrációs és memória zavarom? Volt egy érdekes életvitelem is az elmúlt 2 évben, így nem tudom, az agyam mi miatt és hányadán áll.

A légzéssel próbálkoztam azthiszem, de rövid időn belül eszembejut valami amin kezdek gondolkozni, és hamar mérgelődni is.

2021. nov. 2. 21:36
 9/10 Grimfox ***** válasza:

Emiatt simán lehet koncentrációs, és memóriazavarod. Illetve nem a memóriáddal van a gond, hanem elvonja a figyelmed mindaz, ami a fejedben pörög, és így nehezebb emlékezni bármire is.

Amikor koncentráció közben eszedbe jut valami, az teljesen természetes. Senkinek nem megy elsőre. Amint észreveszed, vissza kell térni a légzés figyelésére. Az elme egyik érdekes képessége, hogy ha így kiigazítod, hozzászokik, hogy arra figyeljen, amire te akarod, és egyre ritkábban kezd el mással foglalkozni. Olyan is simán előfordulhat, hogy például elalszol közben. Ez is normális. A lényeg, hogy amint észreveszed, vissza kell térni az eredeti feladathoz. Szokássá válik, és egyre jobban megy.

2021. nov. 2. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nekem csak az antipszichotikum használ sajnos.
2021. nov. 3. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!