Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan döntsem el, hogy...

Hogyan döntsem el, hogy analitikus jellegű, kognitív, séma, vagy integratív terápiára kezdjek el járni?

Figyelt kérdés
Igaz, hogy az analitikus jellegű terápiák lassabbak, kicsit elavultabbak, de tartósabb hatást érnek el?

2021. nov. 9. 23:24
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, én kipróbáltam az analízist és onnantól kezdve folyamatosan csak romlott az állapotom. Persze az is lehet, hogy rossz volt az analitikus, mert maximális közömbösséggel nézte végig, ahogyan egyre depressziósabb vagyok, és szándékában sem állt segíteni ebben. Utána elolvastam egy szakirodalmi tanulmányt arról, hogy az analitikus célja darabokra bontani a pácienst, míg teljesen megsemmisül az eddig ismert személyisége. Hát ha ezt tudtam volna, akkor ha fizetnének se mennék már. Szerencsére időben abbahagytam, mert bármi történhetett volna. Pl. olyan esettanulmányt is olvastam, hogy egy latens skizofrén férfi, aki teljesen tünetmentes volt, elment egyszerű, hétköznapi problémákkal pszichoanalízisre, ami nem sokkal később kiváltotta a pszichózisát és megbetegedett. Magyarul az analízis kiprovokálta a lappangó skizofréniáját, ami valószínűleg nem fordult volna elő, ha nem jár oda.

Én többek között annyiban éreztem meg a romboló hatását, hogy szembesültem olyan dolgokkal, amikkel bár soha ne szembesültem volna. Sokkal boldogabb lennék. Mindenesetre valakinek biztosan segít, de arra készülj fel, ha az analízis mellett döntenél, hogy tömény lesz, és még kb. azt is kianalizálják, hogy aznap milyet kakiltál, illetve, hogy annak milyen érzelmi jelentősége van az életedben.


A kognitív terápia jó, a sok felesleges túlmagyarázások helyett leginkább a tünetekre fókuszál. Segít megtanulni elviselni a stresszt, a szorongást és hogy hogyan kezeld hatékonyan a fájdalmat (pl. miután elhagytak vagy megcsaltak).

2021. nov. 10. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
47%

Nem kell szakirodalmakat olvasni.. rákeresel, ennyi.


Az orvosok sem tudnak mindent (sőt semmit), hogy segíteni tudjanak, meg kell érteniük a problémáidat.


Analitikus szó: Részeket vizsgáló (módszer); az egészet felbontó részenként elemző (eljárás, módszer, szemlélet), amely a részeket külön-külön, illetve összefüggéseiben is megvizsgálja; ilyen módszert alkalmazó (tudományág).


Kognitív szó: Megértésre vonatkozó; a tudás elérésének folyamata.


Integratív (pszichoterápia): célja a hatékonyabb, emberközelibb, célravezetőbb alkalmazásokkal, gyorsabban elérni a pszichés egészséget. Módszerspecifikus terápia, a legtöbb hasznos módszert magába integrálja, innen származik a neve.



Dehát =

-- Az első, tetőtől-talpig átvizsgál, szétszed, hogy megértse a problémát, utána tud segíteni.


-- A második, sz@rik rá mi lehet a gond, az eddig bevált, alkalmazott módszereket alkalmazza.



Szóval, igazából egyik sem segít. Az egyik kisérletezget, ezért kap fizetést. A másik meg azért kap fizetést, hogy alkalmazza a tanultakat.



Válaszd a másodikat szerintem, ha választani kell. Legyen valami javulásod. Aztán ha úgy érzed kell még a segítség, az első terápián is vegyél részt, de jó lenne ha ilyenkor segítenének az orvosok, pszichológusok, mivel szükséged lenne egy harmadik pszichológusra, aki összegzi a két terápia eredményeit, közben segítene hogy ne zuhanj mélyebbre, illetve segítene visszahozzon.


Dehát ez a világ nem a segítségnyújtásról szól..

2021. nov. 10. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
86%
Szerencsére én nem ástam így bele magam, csak végigpróbáltam x terapeutát, egy bejött, hozzá járok 2 éve és pont tojok rá, hogy mit alkalmaz.
2021. nov. 10. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!