Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Talán lehettem volna pszichopa...

Talán lehettem volna pszichopata is? Miért nem lettem végül az?

Figyelt kérdés

Nem nagyon szoktam ide kérdéseket kiírni, de valamire nagyon kíváncsi vagyok...


Mostanában egyre inkább mozgat az, hogy legyen önismeretem, szeressem és ismerjem magam.

Kegyetlenül durva gyermekkorom, és tinédzserkorom volt, amit már úgy nagyjából sikerült feldolgoznom pszichológusi segítséggel, de talán annyira mélyen vannak bennem ezek a traumák, hogy teljesen soha nem fog sikerülni.

Mostanában próbálom magam kívülről látni, belelátni az emlékekbe jobban, és eszembe jutott valami.

Azthiszem láttam, vagy egy podcastból hallottam, hogy a pszihopatáknál vagy valamilyen elmebetegségben szenvedőknél van 3-jelenség, ami megfigyelhető gyermekkorukban, ami nálam is ugyanúgy megfigyelhető volt.

Az ágybavizelés, de nem egyszer kétszer, hanem sok éven át. ( Nekem ez 10-éves koromig tartott)

A gyújtogatás, ez nálam kóros volt... Leégettem a konyhánkat, a kanapénkat, égő papírrepülőket dobáltam, tulajdonképpen okozhattam volna ezzel sokkal nagyobb bajt is, de valahogy mindig elkerültem a nagyobb veszélyt, viszont egész nap a tűzzel játszottam évekig...

Állatkínzás... Kisebb állatokat kínoztam, bogarakat, férgeket, pókokat. Leginkább tűzzel...

A kutyámat is kínoztam, eddig tagadtam, de bekell vallani, kínoztam, nem tűzzel azért, nem okoztam komoly sérüléseket neki, de bekell vallani hogy sokáig kínoztam szegény állatot.

Meg is halt, nem a kínzásomtól, de hozzásegítettem a halálhoz, folyton megszökött miattam, utált velem élni. Néha cirógattam, ölelgettem, aztán meg csak ütöttem-vertem őt, az arcába dobáltam dolgokat, befőttes gumitól nagyon félt, és én egész nap azzal fenyegettem...

Még emlékszem arra is, hogy sajnos ezért külön vettem egy csomag erősebb befőttes gumit. :( Elképesztő bűntudatom van még ma is vele kapcsolatban.


Nyilván, mindezt egy szörnyen elhanyagolt és testileg-lelileg bántalmazott, szexuálisan is bántalmazott gyerek tette.

Viszont felnőtt koromra megváltozott minden. Imádom az állatokat, félek a tűztől, nem vagyok erőszakos. Szeretetteljes vagyok, lett családom (férjem)

és bár ugyan nem dolgoztam fel az összes problémám még, de teljesen rendezett az életem.

Dolgozom, tanulok, felelősségteljes lettem.

Hogy fordultam át, hogy lettem mégis jó, és nem bűnöző vagy gyilkos, ha egyébként semmi se változott, a fordulat időpontjáig?

Tehát úgy értem, hogy mindig vertek, nem közvetlen családtag bántalmazott szexuálisan, de az is fentmaradt, ugyanúgy szegény voltam és ugyanúgy nem kaptam szeretetet, mégis egynap már nem égettem a cuccaimat (a tűz szeretete minimum 16-éves koromig fent állt) már valamiért lettek céljaim ami addig egy darab se volt... Elképesztő magányosnak éreztem magam, többször akartam öngyilkos is lenni, és egynap ezt mindezt elvágták nálam, és többet nem akartam öngyilkos lenni, és nem éreztem úgy magányosnak magam inkább reményekkel telinek. Pontosan nem tudom megmondani, mikor következett ez be, de arra tisztán emlékszem hogy ez nem egy folyamat volt, és nem egy élmény váltotta ki mint pl hogy szerelmes lettem, mert nem lettem... Mintha minden egy nap alatt történt volna, és onnantól fogva tettem is valamit magamért, nem csak folyamatosan sülyedtem a mélybe.


Egyáltalán lehetséges ez? Lehet csak az emlékeim tréfálnak meg, és inkább mégis egy folyamat volt? Volt valaki hasonló cipőben?


Mielőtt erre irányuló kérdések záporoznának, a felelősségrevonás megtörtént, ugyan sokáig kellett dolgoznom rajta az orvosommal, de végül megléptem, és elindult az ügy.


Köszönöm a válaszokat!



2021. nov. 21. 14:41
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
20%
Én részben megértelek, de nagyon haragszom rád, hogy szegény kutyust kínoztad. Nem sajnáltad? Szegény, mit élhetett át, amikor ő feltétel nélkül bízott, és szeretett téged. Ne haragudj, de nem tudok semmi jót írni. 😐
2021. nov. 21. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

De, néha sajnáltam. Néha viszont nem. Én is haragszom magamra, eltörölni a tetteimet sajnos viszont nem tudom. Úgy kompenzálok, hogy ahogyan tudok segítek menhelyeknek, és a saját kutyám halálra kényeztetem. Őt is menhelyről mentettem meg.


Viszont nem ez a kérdés most, és szeretném ha távolabb látnánk, hiszen én akkor gyermek voltam, tudatlan és rossz nevelést kaptam, nem voltak ott a szüleim akik azt mondták volna, hogy ilyet ne csináljak, senki nem mondott ilyet nekem. Szeretném, ha inkább a kérdésem lényegére koncentrálnánk.

2021. nov. 21. 15:04
 3/15 Ypszilon1980 ***** válasza:
92%
A pszichopaták teljesen érzelem mentesek.
2021. nov. 21. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
77%
A tényleges öngyilkosságig miért tudtál eljutni?
2021. nov. 21. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

A tényleges öngyilkosságig nem jutottam el, mint látható, élek.

Nem igazán értem ezt a megjegyzést, azt akartad kérdezni, miért NEM jutottam el?

Milyen kontextusban akarod kérdezni ezt?

Ha csak kíváncsi vagy arra, miért nem lettem öngyilkos, arra én se tudom igazán a választ. Igazán soss akartam öngyilkos lenni, inkább segélykiáltás volt.

Ha irónikusan kérdezted, az érdekesebb dolog.

Valamiért fura nekem az, hogy ilyen erős gondolatokat és érzéseket vált ki emberekből egy gyermek, aki ilyeneket követett el. Ha felnőtt történet lett volna, még csak csak, de ezt mind gyermekkoromban követtem el.


Mindazonáltal, a kérdésemre választ még senkitől se kaptam. Úgy vélem, a valaszolók nem látnak át a történeten, azzal foglalkoznak mit csináltam, mit csináltam rosszul, milyen kegyetlen voltam, ami mind igaz is, viszont arra a válasz, hogy miért nem lett belőlem szociopata, vagy eszmefuttatások erről, nem igen jöttek.

Erre lennék kíváncsi.

2021. nov. 21. 15:53
 6/15 A kérdező kommentje:

Érdekes amúgy ez így is, én már nem haragszom senkire, lezártam az életem ezen fejezetét.

Viszont azt nagyon érdekes látni, hogy egy gyerek akit bántalmaznak ilyeneket tesz, valamiért a gyerekre haragszanak az emberek. Egy rossz megjegyzés se jött pl a szüleim hozzáállásáról, vagy hogy a szexuális bántalmazás elkövetője évekig molesztált, ami a történetből egyértelműen kiolvasható, na erre se jött rosszalló hozzászólás, na de arra aztán igen, hogy egy kislány egy kutyát befőttes gumival lövöldöz, vagy üt-ver, ami ténylegesen súlyos bűn, na de van akkora, mint egy kislány megerőszakolása? Igaz is, a gyermeket azonnal ítéljük el, hiszen bántott egy állatot.

Ha már az irónia szóba került.

2021. nov. 21. 15:59
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Ennyi alapján kissé nehéz lesz téged "kibogozni". :D

Igazából nagyon sok oka lehet, hogy végül teljesen más irányt vett a személyiséged. (Hozzátenném, hogy a fennt említett MacDonald-hármas, a gyújtogatás, ágybavizelés, állatkínzás, nem a pszichopátia, hanem a deviáns magatartás és a későbbi bűnözésre való hajlamosság gyerekkori jelei. Gyakran ezek a személyek pszicho/szociopaták is, de nem minden esetben.) A pszichopatához szükséges egyfajta genetikai hajlam, ami a te esetedben nem feltétlen volt meg. Gyerekkorodban egyfajta védekezési mechanizmusként felvehetted ezeket a viselkedési formákat, amiket ahogy idősödtél, sikerült is kinőnöd. Nem véletlen nem diagnosztizálnak személyiségzavarokat 18 éves kor alatt. :) Egyébként minden ember máshogy reagál a különféle traumákra, stresszorokra. Nincs olyan, hogy két embernek valami hatására teljesen ugyanabba az irányba kanyarodjon a személyisége, hiszen ott vannak a genetikailag örökölt tulajdonságaid is.

Persze így interneten keresztül, ennyi információ birtokában nehéz meghatározni a pontos miérteket, úgyhogy sajnos pontos választ nem tudok adni.

Remélem, azért valamiylen formában tudtam segíteni :)

2021. nov. 21. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Igen 7.es, érdekes volt a hozzászólásod, pl.megtudtam hogy mi ennek a 3.asnak a neve. :)

Érdekes, hogy emberek védekező mechanizmusként veszik fel ezeket a tulajdonságokat, vagy hasonló tulajdonságokat, ennek utána fogok olvasni.

Bűnözésre, lopásra vagy hazudozásra sose volt "hajlamom" erőszakos se voltam igazán soha, a kutyás esetet kivéve. Viszont önmarcangolni, magamat mérgezni nagyon is hajlamos voltam, ezért is voltam már 15-16 évesen drogfüggő egészen 20-21 éves koromig. De valamiért a drogozást még így is valahogy feljebb valónak láttam, fejlődésnek, ami hát így felnőtt fejjel érthetetlen.

20-éves koromra minden hasonlót kinőttem, a drogról való leszokáshoz kaptam segítséget, ami egy évet is igénybevett, mármint leszokni. Ez 8-éve volt, elképesztő mennyi dolog változott meg bennem.

2021. nov. 21. 16:24
 9/15 anonim ***** válasza:
52%

7-es vagyok.

Most, hogy így írtad az önpusztítást, az is nagyon tipikus az olyan esetekben mint a tiéd. Mindenesetre örülök, hogy sikerült kilépned ebből az ördögi körből :)

2021. nov. 21. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
71%

Valószínűleg senki nem fogja megmondani, hogy mi az oka ennek a fordulatnak.


Vagy 40 pszichológiai témájú könyvet olvastam, de ehhez hasonlóba még nem futottam bele, illetve nem is a pszichopatia volt a központi témájuk azoknak a könyveknek.

Amit azért jó ha tudsz a pszichopataknak van 3 tulajdonsága: nem szorong, nem érez, nem tanul a hibákból.

Nem tértél ki ezekre, de nalad ezek nincsenek jelen. Hogy gyerekkorodban megvolt-e csak te tudhatod.


Az is lehet, hogy csak a helyzetnek szólt és ahogy nőttél, úgy hagytad el ezeket a dolgokat is.


Illetve ami még idevághat az a posztraumas növekedés. Ilyenkor ahelyett, hogy véget vetsz az eletednek inkább eroforrassa válik a helyzet és felülemelkedsz ezen.


Még egy dolog jutott eszembe(harry potterből), hogy harry is rossz embernek eretze magát és dumbledore mondta neki, hogy nem rossz ember csak rossz dolgok tortentek vele.


Meg van az a folyamatabra, hogy apukát bsztatják a munkahelyen és a feleségén tölti ki a dühét. A feleség meg a gyerekén. A gyerek meg egy tőle gyengébben(ez nálad a kutya és a rovarok voltak).


Veled is szörnyűségek tortentek. Tényleg kész csoda, hogy nem kerültél a süllyesztőbe.


Érdemben ennyit tudok hozzátenni.

2021. nov. 21. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!