Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez lehet deperszonalizáció?

Ez lehet deperszonalizáció?

Figyelt kérdés

18 éves lány vagyok. Nem rég az egyik barátommal beszélgetés közben szóba került, hogy néha olyan, mintha kívülről látnám magam, erre ő elmesélte, hogy neki is volt hasonló és ezt deperszonalizációnak hívják. Járt pszichiáterhez és gyógyszert is kellett szednie miatta.

Ezelőtt még nem hallottam erről, de ahogy mesélte az élményeit, teljesen összezavarodtam. Nem vagyok biztos benne, hogy amit én átélek, az tényleg deperszonalizáció, mert amikre a barátom sztorija alapján rá tudnám mondani, hogy igen, azokat én mindig normálisként kezeltem, hogy biztos mindenki tapasztal ilyeneket.

Alapvetően szorongó ember vagyok, nagyon sokat gondolkodom, sokmindent túl is gondolok. Amikor valami gondolat beragad, az gyakran olyan érzés, mintha nem lennék teljesen jelen. Mintha egy csepp ember lennék, aki a fejemben van és néz ki egy ablakon, a testem pedig csinálja, amit kell neki. Kb mintha a gondolataimban léteznék. Olyan is gyakran van, hogy megállok és nem csinálok semmit, csak a fejemben vagyok és gondolkodom. Az idő is máshogy telik, nem tudom, mióta állok/ülök egy helyben, csak egyszer feleszmélek rá, hogy nem csinálok semmit, de ez nem húz ki sokáig az állapotból, csak pár percre. Gimi végét taposom, szóval tanulnom kellene sokat, de tanulás közben is sokszor eszembe jut valami gondolat és csak meredek magam elé, a látásom elhomályosul, mintha távolba néznék, áramolnak a gondolatok és pár perc után arra eszmélek, hogy eltelt egy óra. Ez nagyon zavaró, de mindig úgy voltam vele, hogy csak elbambulok, mindenkivel előfordul, még most is úgy gondolom, hogy lehet, hogy tényleg nem kell nagy jelentősséget tulajdonítani neki, csak szokás szerint túlgondolom.

Elő szokott fordulni, hogy jön egy ilyen érzés, hogy én most nem is a jelenben vagyok, hanem valahol máshol és ami épp történik, az csak egy emlék.

Az utolsó, ami most eszembe jut, hogy szokott olyan érzésem lenni, mintha a kezemre nem tudnék hatni. Tudom, hogy az enyém és hogy én mozgatom, de mégis olyan, mintha magától mozogna, én meg csak nézem. Ebben az esetben azért vagyok bizonytalan, mert ezt az érzést magamnak is elő tudom néha idézni.

Szóval teljesen összezavarodtam, hogy az életemet hazugságban éltem-e eddig és bebeszéltem magamnak, hogy minden normális vagy tényleg minden normális és próbáljam túlélni úgy, ahogy eddig.

Ha tudnátok segíteni, hogy tényleg deperszonalizációt tapasztalok-e vagy sem, annak nagyon örülnék és előre is köszönöm a válaszokat.

Bocsi, hogy kicit hosszú lett, köszönöm, ha elolvastad.



2021. dec. 31. 12:26
 1/5 anonim ***** válasza:
62%

Nagy valószínűséggel igen, illetve derealizáció. Egyébként ez szinte mindenkivel előfordul csak más mértékben, én is szoktam ilyet tapasztalni, pláne pánikroham után/alatt. Bár nekem csakva kezem fura olyankor, illetve pár testrészem, érzékelés másavb kicsit. Kiváltja a szorongás, a depresszió, gyógyszerelvonási tünetek de még a kialvatlanság, kimerültség is. Én úgy fogom fel, mintha csak elbambulnék és nincs semmi baj, tudom, hogy csak a pszichém játszik velem, terelem a gondolataim, próbálok olyan dolgokat csinálni, amik feltöltenek, boldogságérzetet adnak és így nagyon kis mértékben jön elő, illetve hamar elmúlik, ha tereled a gondolataid. Nyilván nem mindig megoldható folyton lekötni az elméd, de akkor is a legjobb módszer, ha nyugtatod magad, hogy ez csak a pszichéd szívódása. Minden ilyet, mint amilyen a pánikroham, deperszonalizáció, derealizáció csak a félelem táplál, így ha elfogadod és ha érzed a jeleket, nyugodtan várod, hogy előjöjjön, annál jobban nem lesz semmi és hamarabb el is múlik.


20/F

2021. dec. 31. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Egyébként mivel normálisnak tekintettem, nem igazán féltem tőle sosem, csak bosszúságot okozott mindig, hogy eltelik egy csomó idő, miközben nem vagyok jelen. De ilyenkor az a baj, hogy szinte lehetetlen terelni a gondolataimat, mintha arra sem lenne hatásom. Amikor próbálom kirángatni magam, elkezdek valamit csinálni, másra próbálok gondolni, akkor perceken belül megint visszacsúszom. De majd próbálkozom. Esetleg az ijesztő, amikor emléknek érzem a jelent, mert egyrészt akkor jön egy pánikszerű érzés, hogy akkor valójában hol is vagyok, másrészt ha veszélyesebb helyen vagyok pl épp zebrán megyek át közben, akkor nagyon erőlködnöm kell, hogy tovább menjek.
2021. dec. 31. 13:06
 3/5 anonim ***** válasza:
65%
Az első vagyok. Nálam is volt párszor olyan, hogy csak a tudatalattim hozott haza, nem én irányítottam a dolgokat, illetve, hogy úgy főztem, hogy nem is emlékeztem rá, tudat alatt ment az egész és később eszméltem rá, hogy már megcsináltam. Ilyenkor jót tehet a friss levegő is, illetve egy kicsit felfrissíteni magad hideg vízzel vagy zenét hallgatni, minden, ami nyugtat vagy terel. Illetve a fizikai lefáradás is segít. De ha úgy érzed, hogy nagyon erős és önerőből nem tudsz kijönni, akkor ajánlatos pszichoterápia vagy gyógyszerek. (Bár deperszonalizációra nincs gyógyszer, de mivel szorongas válthatja ki nálad, így arra jó lehet a gyógyszer) Én inkább mindig magamtól próbálom ezeket megoldani, mert ez még az én elmém játéka, de a későbbi gyógyszerfüggőség lehetséges kialakulása és az azzal járó elvonási tünetek már olyan dolgok, amiket fejben nem lehet megoldani. Drukkolok, hogy sikerüljön, tényleg kérj segítséget, ha úgy érzed, hogy önerőből nem megy!
2021. dec. 31. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Gyógyszert nem akarok szedni, köszi a tippeket.

Valaki más esetleg tapasztalt még hasonlót?

2021. dec. 31. 14:58
 5/5 Noir76 ***** válasza:
100%
1-es nagyon jókat ír és nagyon ügyesen csinálja. Igen, ezek a dolgok sajnos előfordulhatnak szorongásos, stresszes, érzékenyebb időszakokban vagy éppen ilyen életszakaszok után, így távozik a felgyülemlett feszültség. Akárcsak a pánik, szorongás, kényszeres gondolatok. Mind egy tőről fakadnak és a lényeg hogy nem szabad megijedni tőlük. A gondolataink nem mi vagyunk (Eckhard Tolle). Az érzéseink (mentális és testi) pedig sokszor a gondolataink teremtik, amelyek nem azonosak a valós önmagunkkal. Nehéz ezt így elsőre mélységében megérteni de ha olvasol róla, ráérzel.
2022. jan. 1. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!