Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Valami tipp/tanács?

Valami tipp/tanács?

Figyelt kérdés

Kicsit hosszú lesz, de előre köszönöm mindenkinek, aki veszi a fáradtságot és végigolvassa, hatalmas pacsi!


Nos a problémám az, hogy az utóbbi időben volt egy szakasz (1-3 hónap) az életemben, ahol hirtelen minden addigi kapcsolatom (párkapcsolat, baráti kapcsolat - ez utóbbi csak ideiglenesen) megszűnt. A szakítás feldolgozása miatt minden hétvégén ittam, közel félévig, igazából a legrosszabb módot választva a feldolgozásra. Amikor elhatároztam, hogy ez így nem oké és az élet megy tovább, addigra jött két hét semmittevés (leállás a cégnél, decemberben), ami nagyon tönkre vágott mentálisan. Eleinte nagyon magamba fordultam, elkezdtem szorongani, majd pánikrohamok is rám törtek, amikor ki kellett mozdulnom itthonról (a szorongásban szerintem közrejátszott az is, hogy anyumnak bemutattam egy munkatársam, akivel azóta összejöttek, viszont én nem éreztem magam komfortosan amiatt, hogy itthon is itt van a munkatársam, pedig nagyon jóban vagyunk, de szerettem mindig is elkülöníteni az itthoni énem a munkahelyitöl). Ahogy visszaálltam munkába, pár hétig még rossz volt, aludni sem aludtam csak pár órákat, ameddig nem találtam egy könyvet (Tolle: A most hatalma), ami egész sok dologban segített, szorongás és pánikrohamok már nincsenek, cserébe belecsúsztam a "hipochondriába". Ami szerintem igazából nem az, mert csak 3 dolog az amitől tartok és amikre görcsösen figyelek. Az egyik ilyen a derealizació, deperszonalizáció (amiket akkor tudtam meg, hogy léteznek, mikor utána olvastam a szorongásnak kicsit mélyebben, bár nem kellett volna), a másik az agyvérzés (az egyik munkatársamnak a férje kapott azt, aki szintén a cégnél dolgozott és 8 órán keresztül egyszer azt hallgattam csak egész műszak alatt, azóta nagyon figyelek arra, hogy ha valamit nem fogok fel elsőre, akár hallásban, akár olvasásban, vagy nehezebb írásban összeraknom egy szót, akkor már elkezdek aggódni), a harmadik pedig a látótérkiesés (ez a legreálisabb a három közül, mert volt aurás migrénem, ami ezzel járt évekkel ezelőtt, így tudom, hogy milyen rossz.), amit mostanában szintén nagyon túlreagálok és rendesen betudom képzelni magamnak, hogy az van, pedig csak fáradt vagyok/fáradt a szemem. (Onnan tudom, hogy nincs az, hogy alapból nem esik ki a tárgyaknak sem a bal, sem a jobb oldala, sőt mindent rendesen látok, ameddig eszembe nem jut, hogy olyan, mintha látótérkiesésem lenne.) Az is lehet, hogy a szemüveg hiány miatt homályosabban látok és az a fura, mert eddig volt szemüvegem csak eltört, csináltattam másikat, ami viszont nagyon erős lett meg van benne cylinder, ami miatt nem jó hordani. (Intenzíven hordtam egy hónapig, hogy hátha hozzá szokik, de nagyon erőltette a szemem, így majd visszaakarok menni, csak most elég nehéz bejutni, hosszú a várólista)


Szóval a konkrét problémám az, hogy hogyan szüntessem meg teljesen ezeket a beidegződéseket? Ha sikerül elterelni a figyelmem, akkor semmi bajom, viszont változó, hogy mikor mennyire megy, próbálom magam lekötni mindig, de van amikor csak nagyon rövid időre sikerül. Illetve vannak olyan napok, mint például a mostani is, hogy egésznap az utóbbi kettőn (dekoncentráltság, tompult agy, fáradtságérzés, látótérkiesés) kattogott az agyam, ilyenkor csak ezekre tudok gondolni, szapora szívverésem is lesz és egyre jobban olyan, mintha valami nyomná a fejem (vagy lehet ködös agy érzetem van). Nagyon aggaszt, hogy nem vagyok olyan, mint régen és ezek az irracionális bebeszéléseim gátolnak a nyugodt, boldog életben, pedig annyi mindent elszoktam tervezni, ami feltöltene, de egyszerűen van amikor nem megy, nem tudok kiszakadni ezekből a gondolatokból vagy csak nagyon nehezen, ezért inkább fekszek és tovább rontom a helyzetet azzal, hogy rákeresek az ilyen-olyan tünetekre. Gondolom, hogy a pszichológus megoldaná vagy legalábbis segítene, viszont oda majd csak tavasszal tudok bejutni, ha bejutok, addig jó lenne, ha valahogy huzamosabb időre kiszakadnék ezekből vagy akár véglegesen.


20/F


2022. febr. 6. 00:56
 1/2 anonim ***** válasza:

Hát...

Szóval, ha jól értelmezem, akkor a szakításoddal indult el ez az egész, aztán még rádobott egy lapáttal valami céges összeomlás, és most mindenféle fizikai és mentális tüneteid vannak, nagyon rosszul vagy generálisan és eleged van belőle. Sajnos jó részét a szövegnek nem tudom értelmezni, szóval javíts ki, ha röviden nem ez a problémád.

Nem tudom hogy ez hányadik szakításod volt, de ha elég hosszan tartott a kapcsolat (0,5+ év), vagy az első komoly kapcsolatod volt az a legtöbb embert kegyetlenül megviseli. Az első szakításomat én is nagyon rosszul kezeltem, mindenféle nyugtatót és még rosszabb dolgokat toltam, teljesen elhanyagoltam a tanulmányaimat és az edzést, amit addig nagyon szerettem. A most erejét (ha ez a neve magyarul, én angolul olvastam), én nem annyria szeretem, de örülök ha sokat segített.

Igazából nekem 2 dolog segített:

1. akármilyen szarul is érzed magadat, át kell élned. Nem szabad elfojtanod az érzéseidet, egyszerűen túl kell rajta lépni. Nekem ezt egy sokkal tapasztaltabb barátom mondta, hogy mindegy, hogy sétálsz az erdőben, vagy az ágyadban ülve a falat nézed, egyszerűen csak át kell élni hogy mennyire fáj, mennyire rossz, és ha jönnek a még rosszabb érzések, azokat is hagyni kell. Szabad sírni, szomorú arcot vágni, beletemetni a fejedet a párnádba. Ez az egyetlen módja annak, hogy túllépj rajtuk.

2. Kell valami cél az életedbe. Lehet hogy ez egy önfejlesztős sz** tanácsnak tűnik, de ez a valóság. Kell valami kilátás, hogy hova szeretnél eljutni pár év múlva. Enélkül ugyanitt leszel, viszont ezt a fázist csak akkor érdemes elkezdeni, amikor már nem jön rád sírógörcs a dolgokra gondolva.

A deperszonalizációtól és egyebektől való "hipochondrikus" szorongásod, akármilyen valósnak is tűnik, ez csak egy tünet. Annak a tünete, hogy nem vagy jól, hogy elfojtod az érzelmeidet, és tudom hogy valósnak hiszed, de igazából ezek a szorongások nem maguk a probléma, csak a valódi probléma tünetei.


Amit írtál, hogy "lekötni magad" - jelentsen ez bármit is, pl. netflix, tiktok, akármi - nem egy jó taktika. Mint előbb is mondtam, egyszerűen át kell élni az egészet ahhoz, hogy túlléphess rajta.

Remélem hogy tudtam segíteni, kívánok minden jót, hidd el, nem tart örökké.

Amúgy a pszichológust (ha egyszer bejutsz a mai világban...) nagyon tudom ajánlani, nekem irgalmatlanul sokat segített.

2022. febr. 6. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Először is köszi a válaszod!


A szakítással kezdődött igen, aztán hirtelen huzamosabb ideig magam voltam, ezért túl sokat agyaltam, kicsit lecsúsztam, amik kiválthatták ezeket, mert előtte mindig letudtam kötni magam vagy emberekkel (ugye barátnő, munka, barátok) vagy itthon egy-két hobbival, így időm nem volt agyalni dolgokon meg megfigyelni magam, ez változott meg radikálisan az elmúlt időben, nem is csináltam semmit napokig csak feküdtem és sorra jöttek a mentális hülyeségek. (Pláne miután utána olvastam minden hülyeségnek) Nem az első kapcsolatom volt, de az első komoly, aminél a kapcsolatban sem kaptam meg pont azt az érzelmi dolgot, amire szükségem lett volna, ezért is lett vége (ennek ellenére szerettem, de már túl vagyok rajta hál'isten). Nem céges összeomlás volt, hanem leállás. (Gyár, így télen-nyáron van 1-2 hét leállás, szabadnapok igazából)


A sírás nem megy, nem is voltam sosem az a típus, aki sír, egyedül a leállás időszakában volt egy nap, amikor sikerült, utána jobban is lettem ideig-óráig, de azóta, ha akarom sem sikerül elsírnom magam. Igazából sokat javult az állapotom már azóta, munkábajárás, boltbajárás, ügyintézés nem okoz gondot, minden akkor jön elő, ha mondjuk nincs mit tennem vagy a munka/munkatárs nem köt le eléggé, akkor elhatalmasodik a tünetek figyelése és a szorongás azoktól a dolgoktól, hogy nehogy valami bajom legyen, ilyenkor nagyon tompa is lesz az agyam és nem tudom elterelni a figyelmem huzamosabb ideig róluk. Igazából egyik tünetem sem valós, utána nézve a dp-dr-nek, egyik sem jellemző rám, csak bebeszélem, ez itt a legnagyobb gondom. Ok nélkül jár ezeken az agyam, amik miatt folyton stresszhelyzetben érzi magát a testem és nem tud megnyugodni, amik ugye hozzák magukkal az állandó fáradtság érzetet és a tompaságot.

Ha engedem és nem elnyomni akarom, akkor csak jobban beleforgatom magam, ezért választottam azt, hogy terelem a gondolataim róla és folyton csinálok valamit, mert akkor nem érzem, hogy bajom lenne. Csak nehéz folyamatosan terelni, amikor mondjuk órákig nem gondolok rá, akkor hirtelen eszembe jut, hogy na ma még nem is volt semmi bajom és azonnal rám tör minden hülyeség, ez munkában a legrosszabb, mert olyankor nagyon leromlik a teljesítőképességem, a koncentráció és a memóriám.


Tényleg csak arra kéne valami megoldást találnom, hogy hogyan üssem ki az agyamból ezeket a hülyeségeket, amiknek kár volt utánanézni, mert azóta vagyok ilyen.


Megnyugtató egyébként, hogy neked is sikerült kijönnöd belőle, pláne, hogy a nyugtatókat is letudtad tenni (remélem). Őszintén gratulálok!

2022. febr. 6. 15:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!