Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alkoholproblémák ellen hatásos...

Alkoholproblémák ellen hatásos az a módszer, ha egyszerűen nem vesz az embert alkoholt a boltban?

Figyelt kérdés
Én ha iszom, mindig csak itthon teszem, egyedül. Társaságban inkább visszautasítom. Viszont ha nincs itthon alkohol, akkor ugye nem is tudok inni. Szerintetek ez az egyszerű módszer beválik, ha le akarok szokni az alkoholfogyasztásról?

2022. ápr. 20. 10:38
 1/9 anonim ***** válasza:
94%
Persze. A leghatásósabb módszer egy függőség leküzdésére, ha egyáltalán nem csinálod tovább (mielőtt valaki belém kötne, van aki pl fokozatosan próbál kevesebbett inni, szerintem az kevésbé hatásos). Egy idő után leszokik róla az agyad és már nem fogod kívánni.
2022. ápr. 20. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez teljesen logikus, viszont a vágyakozás soha nem szűnik meg. Ha unatkozol, akkor mindig ott lesz a visszaesés esélye. Sokan lebecsülik az unalmat, pedig az az egyik legerősebb oka az otthonivásnak, mert az ital csökkenti az amiatt érzett kínzó szorongást. A leszokóban lévő emberek elhalmozzák magukat munkával, projektekbe, hobbikba ugranak be, hogy ne adjanak esélyt az unalomnak. Nehezíti a helyzetet, hogy a környezetükben mindenki iszik és valószínűleg kínálni is fogják, ez pedig tovább erősíti az emberben a tudatot, hogy ő nem normális, majd jön a szégyenérzet.

A szociális helyzetek rémálomba fordulhatnak, ha körülöttük mindenki iszik, de nekik ki kell tartani a sok ittas ember között. Kezdődik a magányos időszak, aztán a hobbik elfogynak, az unalom lassan visszakúszik.

Jönnek a gondolatok, hogy talán valami alternatív szer majd megadja azt, amit az alkohollal együtt elvesztett a függő.

Ilyenkor már csak egy lépés a visszaszokás, előbb persze kipróbálnak mindenféle alternatív módszert: szorongáscsökkentők, kava, kratom, de semmi nem adja meg ugyanazt. Végül jön az elhatározás, hogy már elég idő telt el, most már biztos tud majd mértéket tartani.

Nem fog tudni.

2022. ápr. 20. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
#2: Igazából a környezetem egyáltalán nem olyan emberekből áll, akik sokat isznak. Csak alkalmanként: szülinapokon, illetve néha a rokonsággal/családdal ünnepnapokon és akkor is nagyon mértékkel, csak egy pohárral. De én ilyenkor sokszor kihagyom. És én is csak azért iszom néha itthon, hogy könnyeben el tudjak aludni, nincs semmi problémám, nem szorongok.
2022. ápr. 20. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
55%

Erről eszembe jut eszembe jut egy beszélgetés, nem tudom hol olvastam, de hatásos és sokat mondó:

"Pszichológus: Maga miért van itt? Mi a problémája?

Beteg: Azt hiszem alkoholista vagyok. Túl sokat iszom.

Pszichológus: Nem azt kérdeztem hogy mivel KEZELI... Hanem hogy mi a PROBLÉMÁJA?"


Még Puzsér Róbertnek van egy ide jól illő beszélgetése. (itt most vonatkoztassunk el Puzsér úr megosztó nyilvánosságban betöltött szerepétől)


https://www.youtube.com/watch?v=nHCW9OZTG-I


Azt hiszem ebben van benne. Boncolgatják az alkohol témát.

Olyasmit mondott, hogy kimutatható, hogy egyes alkoholisták nem is alkoholisták. Tehát az alkoholt mint szert, gyógymódot alkalmazták pszichés problémáik elfedésére. Miután elkezdtek szedni antidepresszánst, és elkezdtek funkcionálni mentálisan, megszűnt az alkohol iránti igény is. Ez lehet ahogy fentebb írták, szorongás is.


Ahogy fentebb is írták, aki egyszer rászokott az alkoholra, abban benne marad a sóvárgás iránta. Az lesz a kérdéses, ellen tudsz-e neki állni. De időről időre bizony meg fogod kívánni. Ezt hívják úgy, hogy száraz alkoholizmus.

[link]

Erről itt találsz érdekes kifejtéseket, itt is meg van nevezve ez a kifejezés.



De hogy saját tapasztalatot is mondjak, két példát tudok eléd állítani.

Az első jó példa a nagyapám. Nagyon sokáig alkoholizált, elég súlyos hatásai voltak a kapcsolataira. Mamámat verte, a poharat amiből ivott szétharapta, másokkal is verekedett, tehát nem volt túl jó ember amikor ivott. Egy nap elhatározta hogy leteszi. Már lassan 30 éve nem emelt a szájához alkoholt. Helyette az egészséges életmód lett a mániája, különböző gyógyfüves teákat iszik, kerüli a mű ételeket, házilag termeli, gondozza az ételeit, tehát neki ez segített kilábalni belőle.

Lehet így is.


Aztán ott van az apósom.

Az apja alkoholizmusban halt meg. Egyik legjobb barátja is alkoholizmus által okozott gyomorrákban halt meg. Másik barátja sajnos idén halt meg, szintén alkoholizmus által okozott szövődményekben. A saját szervezete is feladta a harcot, többször került kórházba alkoholizmus által okozott epilepszia miatt. Többször esett már össze miatta, elharapta a nyelvét, habzó száj, izmok görcsben, tehát elég horrorisztikus látvány.

Egyik ismerősünk fiatal (30 valahány éves) fia halt meg alkoholizmus által okozott májzsugorban. Itt jöttem rá egyébként hogy mi is ez. Valahogy úgy alakul ki, hogy amikor alkoholt iszol, lényegében "sebzed" a májadat, és amikor "begyógyul" az a szövet nem lesz egészséges máj szövet hanem hát valami más szövet lesz. Ha ez nagyon sokszor fordul elő, a máj "megnő" térfogatában, viszont a valóban máj szövetű, működő máj sokkal kisebb lesz. Ezért hívják májzsugornak. (Cirrózis)

Tehát lényegében annyi jelet kapott az égtől hogy hagyja abba azt a rohadt piálást, hogy ennél többet már nem is kaphatott volna.

A mai napig iszik. A családja ami félti meg veszekedik vele, és ő ezért dugdossa a piát, zugivó lett. Én még ilyet soha nem láttam, ha hallom el se hiszem hogy van ilyen. Az alkohol ilyen szinten okozhat függőséget. Az összes logika a világon, az összes jel, és ép elme nem segíthet az ilyen embereken...



Így játszadozni az alkohollal én azt hiszem nem éri meg. Mert kívánni fogod, a kívánását pedig meg fogod magyarázni. Ez így működik.


Viszont amit írtál, hogy nem szerzed be, szerintem ez a legjobb módszer. De ez is bestiálisan nehéz tud ám lenni. Amikor tudod hogy lesz egy szabad estéd, hétvége, egyedül, és elmész egy kisbolt mellett. Nem bemenni. Nem levenni a polcról. Ez lesz a harc lényege.


Meg hát ahogy fentebb is írtam, alkoholról lejönni nem úgy lehet hogy te 1x eldöntöd és onnantól jó is lesz minden. Ezt meg kell szokni, hogy ellen állj. Nem egyszer, hanem minden egyes alkalommal. Elhatározás kell.

Találj helyette mást, ami hasonlóan jó érzéseket okoz neked. Ami pótolhatja némileg.

2022. ápr. 20. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Igen. Én kajával vagyok így. Ha veszek valami olyat ami nem főzős, akkor azt megeszem egyből. De ha nincs akkor nem hiányzik. Szóval igyekszek nem venni.


Meg még az segít, hogyha mégis veszel és észreveszed, hogy vettél pedig nem akartad, akkor ott abban a pillanatban amikor rájöttél dobd ki, öntsd ki. Ez szerintem eléggé segít, mert ekkor pénz bukta is van, és ez belém égeti, hogy minek vettem meg azt a kekszet, ha a nagy részét a kukába vágtam. Mert monduk a harmadik darab után rájövök, hogy nem tudok leállni és megfogom enni az egészet egy órán belül.

2022. ápr. 20. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Én hasonló cipőben jártam. Nem akartam venni meg nehéz is volt megállni. De hosszú idő után egyszer csak bementem egy boltba élelmiszerekért, ott volt a polcon, megláttam, elgyengültem és megvettem. Aztán mivel nagyvárosban lakok rögtön szembe jött egy hajléktalan és elgurulhatott valami nálam, valószínűleg bűntudat, meg aztán a barátnőm se szereti ha iszom, meg úgy volt hogy lejövök, meg egy darab mocsadék szemétládának éreztem magam aki megtört, mit fog szólni ha meglátja nálam mert együtt élünk, ebből semmi jó nem lesz, így a hobó kezébe nyomtam a piát és mentem tovább, nem is beszéltem vele semmit. Megköszönte de én hátra se néztem.

Jó napja lehetett :D Remélem nem egy olyan hajléktalant fogtam ki aki nem iszik. Van egyáltalán olyan? Na mindegy.


Én meg végig morogtam magamban hogy na baszki -4000 forint, gratulálok, szép volt. Azóta kicsit könnyebb megállni hogy megvegyem :D De legalább ez így megmaradt bennem rendesen. Kicsit büszke is vagyok magamra.

2022. ápr. 20. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
#7 hatos vagyok, na ez hasonló mint nekem a kaja kidobás, amint észreveszem :D
2022. ápr. 20. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Csak az is probléma, hogy itthon mindig van alkohol: sör, bor, likőrök. Mondjuk én próbálom dugdosni őket a szüleim szobájába, hogy éjjelente ne járjak rá.
2022. ápr. 20. 13:59
 9/9 anonim válasza:

Szia, nekem ez nem vált be, nem tudom neked azóta hogy megy, de ha abba akarod hagyni az ivást, van megoldás.


A névtelen alkoholisták tudnak segíteni.



[link]

2023. máj. 7. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!