Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan tudnám helyretenni...

Hogyan tudnám helyretenni magamban ezeket az önbizalomhiányból fakadó negatív, szorongást okozó gondolatok?

Figyelt kérdés

23 éves/férfi vagyok. Egyetemre járok. Mindig is voltak önbizalomhiányosabb, depressziósabb időszakjaim. 2021 nyarán, egyetem kezdete előtt egész jól voltam lelkileg, elkezdtem az egyetemet, még azon is filóztam, hogy csajozni is jó lenne, nem volt különösebb problémám az önbizalmammal, az egyik nő szaktársammal nagyon jóba lettem(én mentem oda hozzá elősször), viszont akkor volt túl pár hete egy kapcsolatán ezért csókra meg egyebekre is csak 2 héttel került sor, megismerkedes után durván három hónappal össze is jöttünk, nagyon egymásra találtunk, mai napig együtt vagyunk és szeretjük egymást, a kommunikáció mindig is egész jó volt köztünk, volt 1-2 drámánk, kisebb veszekedésünk de mindig megoldottuk. 3-4 hónap ismerettség után viszont kezdtem kicsit úgy érezni, hogy kezd elszállni a rózsaszín köd, és a személyiségemből adódoan picivel több egyedüllétre lenne szükségem. Ami nehezen megoldható mert szaktársak vagyunk és ebben a fél évben ugyanazokat az tárgyakat vettük fel ugyanazokban az időpontokban. Sulis stressz is elég sok mostanában. Novemberben jöttünk össze ugye és onnantól fokozatosan elkezdtem agyalni azon, hogy miért jöhetett össze velem, ilyen gondolatok vetődtek fel bennem:"biztos nem normális, hogy összejött velem. Ha valaki más lett volna a szaktársa akkor vele is biztosan összejött volna(a szakon az evfolyamban en vagyok az egyetlen fiu). Biztos csak szeretethiányos volt és, ha nem én lettem volna a szaktársa bárki más célba érhetett volna" A legextrémebb "agymenésem" az volt, amikor már azon kattogtam, hogy, "biztos akár az egyik lakótársammal is összejött volna" És ez az extrém gondolat sokszor a mai napig kínoz. Arról a lakótársamról csak annyit kell tudni, hogy egy 31 éves, élég konzervatív felfogású, "apásan" öltözködő, 30 éves koráig az anyjánál lakó, nyomi kinézetű, igénytelen, hosszú körmű csávó, szerintem életébe még nem volt komolyabb dolga nővel és elégge rigolyás meg nyámnyila, egyébként többnyire jószívű meg nagy lexikális tudással rendelkezik, vannak fárasztó faviccei és elég sokat tud beszélni, hadarni, ergo nagyon fárasztó tud lenni. És kicsit dagi. Főzni és ruhát hajtogatni se tud és mindennap iszik.Én barátnőm előtt csak egy lánnyal feküdtem le, azonkívűl meg inkább csak pettingjeim voltak, volt egy pár hetes komolytalanabb kapcsolatom, smároltam vagy 6-7 csajjal, amikor meg depressziósabb időszakomat éltem akkor nem csajoztam. Viszont sok csalódás is ért, sok visszautasítást is kaptam. Hol én tetszettem a nőnek, hol a lánynak tetszettem én. Átlagos kinézetűnek mondhatnám magamat, viszont megkaptam már, hogy jóképű vagyok. Zeneorientált vagyok, basszusgitározok és szoftveren készítek zenét, nyitott és érdeklődő vagyok, humorérzékem szerintem egész jó, igényesen öltözködök, mindennap fürdök, hajam korrekt, picit be van lőve. Jól tudok főzni és barátnőmnek is sok finomat főztem már.Viszont sokszor érzem magamat unalmasnak és esetlennek. Az önbizalmam újra a béke segge alatt van(talán a hatalmas sulis stresszel együtt az is nőtt) Kicsit duci vagyok de ettőlfüggetlenül szoktam sportolni(biciklizés, futás, jóga, fekvőzés) a testemet viszont nehezen tudom elfogadni


Barátnőm egy eléggé introvertált csaj, 20 éves, fiatalos, okos, higgadt csaj, sok a közös bennünk, hasonló sorozatokat szeretünk és mindketten zeneorientáltak vagyunk és szeretjük az igényes kajákat, volt egy rossz kapcsolata ahol bántalmazva is lett néha, a legutóbbi kapcsolata véget ért mert nem nagyon voltak egy hullámhosszon a párjával, viszont egész normalisnak meg korrekt kinézetűnek tűnt. Volt már rá példa, hogy utasított vissza férfit és van egy szépérzéke, van egy ideálja, szóval nem is értem mire fel az aggodalom és miért nem tudom meggyőzni magamat ezekkel az észérvekkel. Meg már ilyeneken agyalok, hogy biztos az a lakótársam is megtudta volna tenni ugyanazt vele amit én(határozott fellépés, elhivni randira, jól elbeszélgetni vele, elcsábítani, pedig lakotarsam elmondasa szerint mindig is félt a csajozástól, miért mostani baratnőmnél lett volna határozott) amikor elősször beszéltem baratnőmnek erről a félelmemről nagyon meg volt lepődve és majdnem kinevetett, de megértő volt és igyekezett elhessegetni a gondolatokat, de nehéz a katasztrofizáló, önbizalomhiányos énemnek észérvekkel előallni.

Szóval igen..szerintem azért kattogok annyit ezen a dolgon, mert hogyha egy ilyen ember is celba ért volna nála akkor az azt jelentené, hogy nagyon alacsonyan van nála a szint, ezt sokminden megcáfolja de mégis van egy ilyen negatív kép a fejemben. Még milyen észérvekkel tudnám ezeket elhessegetni?



2022. máj. 18. 14:44
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ezzel fordulj orvoshoz.
2022. máj. 18. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Megtettem már

2 hét múlva lesz a második konzultációm

2022. máj. 18. 16:51
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Várd meg a két hetet. Arra támaszkodj, ne ránk, mert itt kaphatsz mindenféle választ.
2022. máj. 18. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
89%

Először (!) is. Az önbizalomra sajnos nem hatnak észérvek. Ha hatnának, a pszichoterapeuták éhen halnának! Másodszor. Ez nem orvosi eset, egy normál pszichoterápiás önismereti program is segít rajta. Inkább kerüld is a pszichiátereket (orvosi egyetemet végzettek) és helyette pszichológia szakon végzett, pszichoterapeuta képesítést megszerzett terapeutát keress.

Ez a kattogás nagyon gáz, a kapcsolatod is rámehet, egy önértékelési zavaros partner igen mérgező tud lenni.

A “poén” viszont az, hogy valószínűleg a lány azért is jött össze veled, mert ő is önbizalomhiányos. Erre utal (a tényen kívül, hogy összejött veled) az is, hogy volt bántalmazó kapcsolatban. Régi pszichológiai megfigyelés, hogy azok az emberek találják szimpatikusnak egymást vagy értik meg jobban egymást, akik gyerekkorukban hasonló nehézségekkel küzdöttek meg. És az önértékelés is akkor alakul ki.

2022. máj. 18. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Amikor megismertem akkor viszont nem voltam önbizalomhianyos, a párom is picit az, el kell ismerni, de csak azért nem fog valaki iránt vonzódni mert önbizalomhiányos, én se voltam az amikor megismertem, ennyi erővel remgeteg ember vonzó lehetett volna számára
2022. máj. 18. 19:17
 6/10 A kérdező kommentje:
És igen lehet mindketten önbizalomhiányosak vagyunk, de nem csak ez volt az oka annak, hogy összejöttünk, hanem az is, hogy rengeteg közös van bennünk és dekoratívnak találjuk egymást
2022. máj. 18. 19:21
 7/10 anonim ***** válasza:
78%

Nem az váltotta ki nálad, hogy most egy kicsit visszahuzodnál a barátnődtől és hirtelen kétségbeestél, hogyha visszaveszel a kapcsolatból, akkor a barátnőd úgy értékeli majd, hogy már nem szereted?


És ha "nem szereted", akkor mást is fontolora vesz. Hapsikán ez féltékenység a javából... Gyanakvással, hogyan állsz?

2022. máj. 19. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Lakótársamra nem vagyok féltékeny, pláne, hogy nem egy szépség meg tényleg egy fura csodabogár :D barátnőm tudom, hogy szeret, túlságosan is ragaszkodik hozzám. Meg lakótársam nem szimpi neki, csomószor oltja meg amikor barátnőm meglátta a hosszú karmait, rendesen elundotodott

De amúgy igen..másra egy icipicit féltékeny lennék szerintem ha barátnőmhöz közeledne

2022. máj. 19. 11:01
 9/10 A kérdező kommentje:
Ha pl egy magabiztosabb, jóképű pali közeledne hozzá
2022. máj. 19. 11:02
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

#6 A választás tudat alatti! Tehát nem AZÉRT szimpatikusabb valaki, mert önbizalomhiányos, hanem azért, mert azok a kisgyermekkori nehézségek, amik az önbizalomhiányt is kialakítják, sok egyéb dologban, gondolkodásmódban, megélésekben is hasonlóvá teszik az embereket. Így érthető? Ezért van bennetek “rengeteg közös”, a külső iránti vonzalom már erre reflektál.

Akinek tényleg van önbizalma, azaz kisgyerekkorában kialakult, annak nem ingadozik, nem képes azt teljesen elveszíteni sem és alig hatnak rá a körülmények. Amit írsz, az inkább arra utal, hogy neked nincs ilyen jellegű önbizalmad, csak amikor kevésbé kerítenek hatalmukba a félelmek, azt értékeled önbizalomként.

Ez a féltékenység is totál belső instabilitás alapú félelem, amivel tönkreteheted a kapcsolatodat. Köze nincs a valósághoz, viszont teljesen becsavarodhatsz tőle. Tényleg kezdj önismereti munkát. Barátnőd is. Ha értelmes emberek vagytok, még élvezni is fogjátok - rálátni, milyen mozgatóerők rángatnak dróton és elhagyni ezeket.

2022. máj. 20. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!