Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért ajánlgatnak állandóan...

Miért ajánlgatnak állandóan pszichológust gyakorin, amikor..? (többi lent)

Figyelt kérdés

Többször láttam már, hogy valaki valamilyen mentális problémával (pánikrohamok, szorongás, stb.) ír be, és azonnal megkapja, gyakran kifejezetten udvariatlanul, hogy miért nem megy pszichológushoz.

mivel ez velem is előfordult, mármint hogy ezt "kaptam", mikor érdeklődtem, "másnak is volt-e ilyen", gondoltam, megkérdezem már, ide csupa felső-középosztálybeli ember jár...?


Több ismerősömnek vagy ismerős ismerősének van kisebb-nagyobb mértékű mentális problémája (szerencsére nagyrészt kisebb, de az életminőségüket így is, ez is rontja), aki nem tud heti 10-12 ezret kicsengetni havi rendszerességgel.

tegyük fel, hitel (ez önmagában okozhat szorongást) vagy nincs munkája, keveset keres (igen, wow, van ilyen!), stb.

Nekem pl. most anyagilag nem megy, és elsősorban azért írtam be, hogy "sorstársakkal beszélgessek", mert az is segít. Leb*szást kaptam ehelyett, h húzzak dokihoz.


Persze, értem én, hogy az ideális MINDEN esetben segítő szakember felkeresése lenne, a traumák feldolgozása, szétszálazás, hosszú belső munka. Én is szoktam javasolni ilyesmit, én is jártam dokihoz.

De észrevettem, hogy ezen az oldalon csomóan kifejezetten bunkón vágják oda, hogy "menj pszichológushoz!", mintha felső-manhattanben élnénk, ahol mindenki havi x ezer dolcsit költhet shrinkre.

Mintha a pszichológus egy csomag rágó lenne. Büdös a szád? ne itt nyavalyogj, vegyél egy csomag orbitot, oszt kész!


(államiról meg most légyszi ne beszéljünk, az olyan, amilyen, akkor, amikor)


2022. máj. 24. 17:49
 1/10 anonim ***** válasza:
23%

És mi a kérdés?

Vagy csak panaszkodni szerettél volna?

Merthogy a leírásban megválaszoltad a kérdésed. "Persze, értem én, hogy az ideális MINDEN esetben segítő szakember felkeresése lenne, a traumák feldolgozása, szétszálazás, hosszú belső munka. Én is szoktam javasolni ilyesmit, én is jártam dokihoz."

2022. máj. 24. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
64%
Én is államihoz járok jelenleg, mert nincs pénzem a magánra (2 éve munkanélküli vagyok és tartósan beteg). Tény és való, hogy jobban odatette magát a magán. De az állami is sokkal, de sokkal jobb a semminél. Kb. 2 hetente járok.
2022. máj. 24. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
35%
És az államiról azért ne beszéljünk, mert csak annak a lehetőségének a figyelmen kívül hagyásával van jogalapja a kérdésednek? Vannak különböző szervezetek, vannak csoportos foglalkozások is egyébként, ezeket az ilyen típusú kérdéseknél le is szokták írni általában, bonyolultabb a képlet annál, minthogy állami vagy magán.
2022. máj. 24. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
22%

Mert ha valakinek problémája van, akkor a legokoksabb megoldás szakemberhez fordulni.

Ha epebaja van, belgyógyászhoz, ha a szivével vannak gondok, kardiológushoz, ha meg a lelkivilágával, akkor pszichológushoz!

Igazán nem értem a kérdésedet, minek írtad ki, hacsak nem hisztizni akarsz!

2022. máj. 24. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%

"Mintha a pszichológus egy csomag rágó lenne. Büdös a szád? ne itt nyavalyogj, vegyél egy csomag orbitot, oszt kész!"


Nagyon nem rágóról van szó, ez olyan, mintha valakinek a "Büdös a szád?" kérdésre fogorvost ajánlanának - és ez szerintem kifejezzetten értelmes megoldás lenne!

2022. máj. 24. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
22%
2. vagyok, még a kérdésedre válaszolva. Fogd fel úgy, hogy azért ajánlják a pszichológust, mert látják, hogy valami gubanc van, de nem tudják megoldani és valami segítséget mindenképp akarnak adni. Egyáltalán nem meglepő, sem ritka, hogy gubanc legyen valakinél. Mondhatni ez a norma.
2022. máj. 24. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
57%

1. Létezik TB-re is pszichológus, beutaló sem kell hozzá.

2. Honnan tudod, hogy bunkón írja, amikor itt csak írás van, hangsúly nem hallatszódik?

3. Pánikroham, életet nehezítő szorongás nem enyhe valami, hanem igen komoly pszichés diszfunkciók, amihez szakember segítsége kell, pont mint egy lábtöréshez vagy veseproblémához; ilyenkor házi dolgok nem segítenek.

2022. máj. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

"Vagy csak panaszkodni szerettél volna?"


Miért ne? Miért baj, ha az ember "kiír" magából dolgokat? Nem kell segíteni, nem kell "ideülni" a topicba, de nem is kell(ene) beszólni.


Pont az ilyen hozzáállásról beszéltem, köszönöm, h szemlélteted. (nem pontoztalak le)

2022. máj. 25. 19:50
 9/10 A kérdező kommentje:

"Mert ha valakinek problémája van, akkor a legokoksabb megoldás szakemberhez fordulni."


Igen. Mint ahogy ha be kell diktálni a vízórát, fel kell hívni/le kell fotózni/stb.


Ha nincs otthon kenyér, ki kell menni a boltba venni.


Azt felejtitek el, kedves okos, ép, normális emberek, hogy a mentális bajjal küzdőknek -néha az is kihívás, hogy egy lépést tegyen a másik után szó szerint, hogy hazaérjen.

Hogy reggel kidugja a lábát a takaró alól.

Hogy mondjuk ha ott az a bögre, amiben kávé volt, elmossa, mielőtt újra kávét tölt bele.


Mert ezek bizonyos állapotban mind feladatok. Rettenetesen nehéznek tűnik mindegyik.


Most nem magamról beszélek, én már szerencsére eljutottam oda, hogy el tudok/tudnék menni (csak nincs pénzem, és sajns nekem államival nincs jó tapasztalatom. Biztos sokan vannak, akiknek meg igen), szóval ez épp nem az én bajom, de bizony vannak, akik azért járnak fel ide vagy máshová online, mert annyira készek, hogy még nem jutottak el máshova. Csak ülnek a laptop előtt, és egy-egy jó szó (ahelyett, h "ne ide írogass, KERESS SZAKEMBERT) a világot jelenti nekik.


Lehet, hogy hisztizek. Ez is relatív, kinek mi a hiszti. Egyszerűen azt látom, hogy épp a mentális rovatban elképesztően sok a durva ember.



"Honnan tudod, hogy bunkón írja, amikor itt csak írás van"

Petőfinek sem hallottuk a hangját soha, mégis érződik a szövegek hangulata. Ha azt írom neked, hogy "anyukád hogy van, cicuska", akkor nyilván nem hinnéd el, ha azt mondanám, "dehát én ezt mosolyogva, meleg hangon írtam".

A stílusból lehet következtetni.

2022. máj. 25. 19:56
 10/10 anonim ***** válasza:
85%

1. ez egy kérdező oldal és nem arra van, hogy sorstársakat keressünk. Lehet azért kaptál durvább kommenteket.


Aki meg a környezete miatt van sz4r helyzetbe (hitel, családi problémák stb… .) azon sokat nem tud segíteni a szakember, pl. Devizahiteleseknél nem fogja azt mondani, hogy minden rendben lesz, közben rámehet/ráment az élete. Ott csak és kizárólag a kiváltó oknak a megszüntetésével lehet elérni javulást (sajnos)


Viszont, ha valakinek tök okés az anyagi és vagy családi háttere, de mégis felborult a “kémiai” egyensúly az agyában na ott tud segíteni pszichológus/ pszichiáter. Vagy a traumák feldolgozásában amik már elmúltak. Vagy egyéb komolyabb kórképekben amik nem a jelenlegi életkörülményeihez kapcsolódóak (bipolaritás, személyiségzavarok stb…)


Legalábbis nekem így magyarázta el a dokim, hogy miért van az, hogy sok embernek nem használ a pszichológus/pszichiáter. Meg még ezt mondta: addig nem érhet el javulást, amíg a környezete folyamatosan mérgezi.


És sokan azért írják a pszichológust mert pl. Van egy kérdés, hogy x bajom van mit tegyek? Semmi családi hátteret nem ír, se egyéb részleteket. Így a legtöbb ember segítő szándékkal írja, hogy keressen fel egy szakembert. (Szerintem)

És igen én is írtam ki ilyen kérdést, és én is megkaptam a szakemberes kommenteket, de nem is gondoltam rá, hogy lehet el kéne mennem (régi traumák stb…, és igen én azok a szerencsések közé tartozok aki el tudott menni magánba és normális családi hátterem van, viszont mégis elb4szott lettem xd, nálam ezért használt a terápia)

Remélem nagyjából érthető amit írtam, csak mert nagyon fáradt vagyok már😅

2022. máj. 26. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!