Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Alvászavarra várok javaslatoka...

Alvászavarra várok javaslatokat. Kinek van ötlete, hogy mi segítene?

Figyelt kérdés

Éjjel alig alszok, a reggeli gyógyszerek álmosítanak.


Diagok: egyik orvos szerint bipol, másik szerint csak bipol spektrumon vagyok. Lényegében enyhe tünetes bipol vagy alulról súrolom a határát. C-PTSD, borderline személyiségzavar, szorongás.


Téli depresszió (akár súlyos is) és kevert állapot jellemző.


Gyógyszereim:

Reggel: 150 mg Elontril, 200 mg Lamolep, 300 mg Depakin retard, 0,5 mg Xanax, 75 mg Pregabalin

Délben: 75 mg Pregabalin

Este: 600 mg Depakin retard, 1 mg Xanax, 150 mg Pregabalin.


Depakint 5 napja kezdtem szedni mert volt egy felpörgésem, amire már hatott.


Az esti gyógyszereket néha megtoldom Nervenpfleg tablettával (valeriana + sok más) és melatoninnal.


Éjjel 3-5 órát alszok, 1-3 felébredéssel. Emiatt nappal is kell 2-4 óra alvás. Az is csak több részletben megy. A reggeli gyógyszerek után. Azok álmosítanak. Most is leragad a szemem. Ha nem alszok nappal, hogy jól kifáradjak, akkor sem alszok következő éjjel eleget.


Ez megy bő 2 hónapja.


Nincs sok gondom, sok örömteli elfoglaltságom van. Csak esti 3-4 órás fizikai munkám van, de fizikailag elfáraszt. Izomlázat okoz. Szeretnék újra heti 40 órás szellemi munkát végezni, de csak akkor menne, ha jobban aludnék. Az utóbbi 8 évben 40 órás szellemi mumkám volt. Évekig másodállás is vagy hétvégi okj-s tanfolyam hétvégén. Múlt héten találtam önkéntes munkát. Újra hajléktalan ellátás területén. Havi 1-2 hétvégén, délelőtt.


Az utóbbi 4 hétben alkalomszerűen vettem be több Xanaxot vagy Pregabalint. Enyhe megvonási tünet is lehet, de az ilyen pocsék alvást nem nagyaráz meg magávan.


Járok pszichoterápiára. Havi kb 2 alkalom helyett a nyári szabik miatt végig havonta lesz. Talán csak 3 hét. Elmondani nem tudom, hogy mennyire magamra hagyottnak érzem magam, pedig semmi olyan nincs az életemben, ami támaszkodást igényel.


Van javaslata valakinek alváshoz?



2022. júl. 3. 08:21
1 2 3 4 5 6 7 8
 1/80 anonim ***** válasza:
61%
Miért nem az orvosoddal beszéled meg az alvásproblémát? Aki ennyi vackot felír egyszerre az adhatna estére alvást segítő gyógyszert, mert van. Amúgy a Pregabalint nem szabad alkalmanként használni.
2022. júl. 3. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/80 anonim ***** válasza:
61%
Úristen, nem vagy te túlgyógyszerezve? Minek adnak egy elefántnyi mennyiséget ugyanarra az alulról súroló betegségre? Szerintem menjél másik, nem gyógyszermániás orvoshoz.
2022. júl. 3. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/80 anonim ***** válasza:
29%
Ez itt nem "az orvos válaszol" rovat, mi itt a diagnózisaidat meg a gyógyszereidet biztosan nem tudjuk megszakérteni. Általános jótanácsok: legyen napirended, este kapcsold le a villanyt, nappal húzd ki a függönyt. A kezelőorvosoddal beszéld meg a problémádat, említsd meg neki, hogy milyen egyéb dolgokat szedsz ("Nervenpfleg tablettával (valeriana + sok más) és melatoninnal.").
2022. júl. 3. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/80 A kérdező kommentje:

1-es

A kezelőorvosom először a fizikai aktivitás hiányával magyarázta. Már elég fizikai aktiivitásom van a több hete kezdett 3-4 órás fizikai munkával, mégsem javult az alvásom. Terápiával próbált segíteni, de az nem gyorsan old meg tüneteket. Orvosom a terapeutám is. Sématerápiát tart egyéniben.


Nem tudom megbeszélni vele mert szabin van. 5 perce alig volt nyaralás után felpörgésre (bipol kevertre) Depakint adni. Alvászavarra telefonon nem jutott ideje. Nyári szabija illetva a másik orvos helyettesítése miatt nem tud még fogadni.

Altatót nem szeretett volna múltkor adni mert károsan hat az alvászerkezetre, függőséget okoz. Van már 2 másik függőséget okozó szerem. Alvást támogató antidepresszánst nem szeretne adni, mert 2 antidepresszáns áttolna mániába. Az Elontril is antidepresszáns, ami végre hat, sok másik semmit sem segített. Antipszichotikumból mini adag is 14-16 óra alvást csinál és zabáltat. Már 15 kg-ot híztam a gyógyszerektől.

Pregabalint nem alkalomszerűen szedem. A szokásos adagnál többet vettem be alkalomszerűen. A szokásos adag a fent írt.


2-es

Nemcsak alulról súroló a betegségem. Bipolból a hipomán tünet enyhe és a kevertben a bipolos rész. A depresszióm többször is súlyos volt.

Erre kell az Elontril (depresszióra) és a Lamolep, felpörgés miatt mellé most a Depakin is. Ezek a bipolos tünetekre.


Felmerült, hogy unipoláris vagy bipoláris a depresszióm.

Szorongásom a C-PTSD-m nem enyhe. Arra kell a Xanax és a Pregabalin.


Így már látható, hogy azért kell ennyi gyógyszer mert sokféle tünetem van. Már kipróbáltam azokat, amim egyszerre hatnak többfélére.


Ha enyhe lenne a betegségem, akkor ennyi gyógyszerrel nem lenne tünetem, újra tudnék 40 órás munkát vállalni.


Muszáj oldani a tüneteket. A sématerápia mélyre nyúl, nem azonnal szüntet meg tüneteket. C-PTSd-re, borderre, szorongásra jó. Bipolra terápia nem hat, arra kellene fog hosszútávon gyógyszer. Nem gyógyszermániád az orvosom, terapeuta képzettségűekre ez nem jellemző. Más orvosok kevesebb db számú gyógyszert adtak, agyon voltam szedálva.


3-as

Van napirendem. Az egyéb szerekről tud, a melatonint ő javasolta.

Tudom, hogy nem orvos válaszol rovat, de sok itt a beteg. Lehet közöttük olyan, akinek volt ilyen gobdja és el tudja mondani, hogy neki mi segített. Van napirenden, elhúzom a függönyt.


Som dolog eleve nyilvánvaló, amit itt javaslatként kaptam. Pl nyilvánvaló, hogy elsősorban orvostól várok segítséget, akinek már vagy mondtam vagy mondani fogom ezt. Nem a gyakorin várok rendelést.

2022. júl. 3. 10:30
 5/80 anonim ***** válasza:
78%
1-es vagyok....köszi a választ. Hát bocsáss meg de nem gondolom, hogy a legjobb orvos kezében vagy. Ahogy valaki írta lórúgás a gyógyszeradagod és egy fontos momentumot pedig nem old meg. Tapasztalom, hogy nagy a gyógyszerek tárháza, jól össze kell válogatni és állítani, no szerintem ez nálad nem sikerült. 5 perce van rád? Mindent elmond.De nem vagyok orvos, ez csak az én véleményem. Antipszichotikumtól, többtől is nem hogy 14 órát, de 4-t se aludtam, és a hízás is messze elkerült. Úgyhogy ezt sem lehet általánosítani. És oké, hogy kell a fizikai aktivitás, no de arra fogni az alvászavart?! Jó, azért belátom, komoly a betegséged. A Pregabalint viszont pont feleslegesnek érzem, mondom úgy, hogy 2 évig mini adag Gabapentinnel elég jól aludtam. Utána jött a nagy nagy borulás.
2022. júl. 3. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/80 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy nem a legjobb válogatás, ezért várom nagyon, hogy fogadjon. 5 perc alatt, telefonon, soron kívül csak Depakint adott mert ennél nagyobb baj a pörgés. Írtam is, hogy ez soron kívül volt, szabi miatt még nem tudott fogadni. E-mailben erre nem válaszolt, csak a Depakinra vonatkozóra. 1 alkalom 50 perc nála. Ez gyógyszerfelírásra van, a maradék időben pedig sématerápiát tart. Nyomott áron. 10 ezer/alkalom. Egy ideig az Alapítvány egyedül engem fogad ingyen egy támogatótól kapott pénzből.

Nyár kivételével havi 2x szokott fogadni. Ha jól vagyok, a teljes idő terápiára megy. Néha volt 3 alkalomra ideje.

Nyáron (írtam is), hogy nem tud csak havonta fogadni.

Egy ideig jó volt az összeállítás. Gondolom változott vmi az állapotomban. Bipolnál mindhárom fázisnál más beállítás jó.


Antipszichotikumból Seroquelt, Olanzapint, Ripedon, Leponexet próbáltam. Ez mind kiütött, zabáltatott, székrekedést okozott.

Ezen kívül Amitrexet és Abilifyt kaptam. Mindkettő erős akatíziát okozott, az egyik erős légszomjat is.

Ez összesen 6 féle. Tovább nem próbálkoztunk. Inkább áttértünk hangulatstabilozálóra, ami neķem kevesebb mellékhatással jár és terápiás adagot tudok szedni. Így ugyanolyan hatásos, mint az añtipszichotikum lett volna. Fenti antipszichotikumokból a terápiás legkisebb adag fele is szétcsapott.


Neked melyik vált be?


Gabapentint nem szedtem még. Sokáig csak kis adag Pregabalint. Xanax sem kellett mellé és jól aludtam. Tritticot szedtem, ami álmosító antidepi. Alvásra jó volt, depresszióra nem. Idővel súlyos depresszióm alakult ki. Reggelre kaptam mellé Elontrilt. Attól jobban lettem. Idővel áttolódtam kevertbe, el kellett venni mert olyankor 2 antidepi sok. Lett helyette Xanax alvásra. Amellett nem vagyom jól.

2022. júl. 3. 11:41
 7/80 A kérdező kommentje:

Az antipszichókat nem mind vele próbáltam. 2-őt próbáltunk újra, 1-et elsőre. Helyette vannak a bipolos tünetre.


A múltkori alkalomra talán azt gondolta, hogy új munkahely okozta izgalomtól van. Hamar elmúlik. De nem múlt el és mivel hetek alatt azt tapasztaltam, hogy szar hely, kiléptem 5 hét után. Azóta van a 3 órás állásom.


Nekem gyakori a fázisváltás tavasztól őszig, erre a Lamolep nem volt elég. Ezért jött képbe a Depakin. Nem volt nyári tapasztalata velem, tavaly ősztől kezel.


Pregabalinnal azt tapasztaltam, hogy egy ideig álmosított, majd ez fél év alatt elmúlt. Egy ideig nem szedtem nyugtatót. Mikor újrakezdtem, hamar jelentősen gyengült a hatása.


A szabija alatt a helyettes orvos sem tudott fogadni. E-mailben annyit írt, hogy 3x0,5 mg Xanax helyett, a délit vegyem el, rakjam át estére.

2022. júl. 3. 11:56
 8/80 anonim ***** válasza:
66%
Azért írtam, hogy persze, nem akarok okoskodni, mert te bonyolult eset vagy. És komoly is a dolog. Én alvászavarral kerültem pszichiáterhez, közben ettől depressziós lettem, de ennyi. Azt tapasztalom, hogy nehéz megtalálni a gyógyszert ha jönnek a mellékhatások. de fenntartom, hogy sokat szedetnek veled. Nálam is az a probléma, hogy a mellékhatások miatt már sokat kipróbáltunk, köztük van a székrekedés. A Gabapentin szintén neuropátiás gyógyszer, ezt a Pregabalin helyett kaptam anno krónikus fájdalomra. 2 évig "altatott" Amit én szedek azon te már túl vagy. Remélem lesz megoldásod és jobban leszel.
2022. júl. 3. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/80 A kérdező kommentje:

Nekem sem tetszik, hogy ennyi a gyógyszerem, de mániás, depressziós, szorongásos, alvászavaros tünetekre nehéz kevés gyógyszerből mindre hatásosat találni. Ráadásul úgy hogy váltom a fázisokat. Külön-külön is mellékhatásuk van, együtt méginkább.


Pregabalin annyira altatott az elején, hogy a 75 mg-os, legkisebb tablettának a felét kiszórtam. Csak az esti volt 75 mg. Ilyen mértékű hatásgyengülése van. Xanax dettó. Elontril csak depire hat, nekem eddig csak az volt hatásos. 2 antidepi nem lehet mert tol kevertbe.

Depakint nem szeretné tartósan adni, csak amíg muszáj. Lamolep maradna meg mert az depresszióra hatékonyabb és az tud nagyon mély lenni.


Más orvos sem fogadna soron kívül, pláne nem a külföldi nyaralása alatt. Ráadásul telefonon, mailben nem lehet alapjaiban véve változtatni a beállításon.

2022. júl. 3. 12:24
 10/80 anonim ***** válasza:
71%
3-as vagyok. Ha nem rendelést vársz itt, akkor nem értem, hogy miért ecseteled ilyen részletességgel a gyógyszereidet. Az alvásnak vannak fázisai, kb. 1,5 óránként jutunk olyan fázisba, amikor könnyebb felébredni. Ilyenkor próbálj meg visszaaludni, számolj bárányokat vagy biztosan tudsz valami relaxációs módszert. Nem jó ilyenkor elkezdeni mobilozni, számítógépezni, villanyt kapcsolni. Ha valami fáj, görcsöl, fájdalomcsillapítót vagy görcsoldót vehetsz be rá, az orvossal vagy a gyógyszerésszel egyeztess, hogy ne ütközzön a szedett gyógyszereiddel. A bipoláris depresszióra amúgyis jellemzőek az alvási nehézségek, úgyhogy hiába hangzik közhelyesnek, de pontosan azok a praktikák tudnak a lehető legkevesebb gyógyszeres segítséggel jó alvást biztosítani neked, amik mindenki másnak. Ezekből válogass.
2022. júl. 3. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!