Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan lehet segíteni egy...

Hogyan lehet segíteni egy nárcisztikus személyiségzavaros emberen? Egyáltalán lehet segíteni-megváltoztatni?

Figyelt kérdés

Ma döbbentem rá, hogy a testvéremnek ilyen személyiségzavara van, miután elolvastam ezt a cikket:


[link]


Gyakorlatilag minden egyes mondata igaz rá.


Arról viszont nem ír, hogy mi a megoldás. Gyógyítható? Tudok segíteni neki, hogy valahogy megoldja, tovább lépjen?



2022. aug. 7. 23:46
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
88%

Feltételezem, hogy nem vagy sem pszichiáter, sem klinikai szakpszichológus, ha a webbeteget olvasgatod, úgyhogy ne akard ennyi alapján diagnosztizálni a testvéred. A szakemberek évekig ezt tanulják, mégsem olyan könnyű néha eldönteni, hogy mi a helyzet. Értem én, hogy illenek rá az olvasottak, de nem vagy szakember, személyiségzavar diagnózisokkal pedig nem jó ötlet csak úgy dobálózni, hiába lett manapság "divat" minden önző családtagot nárcisztikusnak hívni.

Érdemes lenne keresni egy jó pszichoterapeutát, mert egy személyiségzavart nem lehet csak úgy leküzdeni. De ehhez a testvéred is kelleni fog, és nem csak a beleegyezése, hanem oda kell tennie magát egy terápia során. Ha erre nem nyitott, akkor sajnos nem nagyon lehet vele mit kezdeni.

2022. aug. 8. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszi.

Ugyanakkor, noha látom, mennyire lenézel, mégis tegyük fel, hogy igazam van, és tényleg ez a baja.

Ebben az esetben nyilván nem akar pszichoterapeutához menni, hiszen pont az a személyiségzavar egyik lényege, hogy semmiképpen nem akarja magát sebezhetőnek vagy nem tökéletesnek mutatni, és aki nem tiszteli őt ilyen szinten, azzal szemben dühöt érez. Innentől kezdve a problémája rögtön kizárja, hogy segítséget kérjen, pláne hogy "odategye magát".


Na most akkor mégis mit lehet kezdeni?


Családtagról soha nem mondunk le.

2022. aug. 8. 00:35
 3/13 anonim ***** válasza:
77%

A f@$zt nem mondunk le. Aki nem kéri hogy megmentsék és nem is akarja azt nem tudod megmenteni, ha bele is döglesz.

Pont olvastam egy híres író Thomas Erikson nárciszmussal kapcsolatos könyvét ahol leírja, hogy az egyetlen védekezési mód az, ha minél távolabb tartod magad az ilyen mérgező emberektől. Ugyan ezen az állásponton van Susan Forward és Ross Rosenberg is. De a témával kapcsolatban foglalkozik Eva Winter és Nárcisztikus mozaikok Eszter is Youtubeon. Ők, mint nem szakemberek, hanem nárcisztikus kapcsolat túlélők beszélnek a saját tapasztalatukról és adnak tanácsot.


Nem vagy pszichológus. Minden emberben vannak nárcisztikus viselkedésre utaló jelek. Benned is, bennem is. Valakiben több, valakiben kevesebb. De az, hogy valaki nárcisztikusabb, mint az átlag NEM egyenlő a nárcizmussal! Ahhoz, hogy egy ember személyiségéről meg lehessen állapítani ezt a betegséget ahhoz legalább 2 különböző pszichológiai szakvélemény kell. A webbetegen való diagnosztizálásod a pszichológiai és pszichiátriai szakma szembeköpése.

2022. aug. 8. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Elhiszem, hogy te lemondanál családtagjaidról, meg néhány másik ember is.

Én nem.

2022. aug. 8. 07:46
 5/13 anonim ***** válasza:
65%
Akkor szenvedj és szivasd magad. Mindenkinek joga van elcseszni az életét.
2022. aug. 8. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Sajnálom a családtagjaidat.
2022. aug. 8. 13:13
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Megertem azokat, akik azt mondjak, hagyd. 10 evig voltam benne egy barati (?) kapcsolatban egy narcisztikussal. A vegen en jottem ki rosszul, pszichologushoz jartam utana. Az o segitsegevel raktam ossze magam, es az o batoritasara kerdeztem meg embereket, hogy mi igaz azokbol, amiket o allitott. Remes volt radobbenni arra, hogy akit a baratodnak hittel es akitol azt hitted, hogy jot akar neked, a szemedbe hazudott.

Az utolso beszelgetesunk is ugy ert veget, hogy nekem kell megvaltoznom, o mindent jol csinal. Es csakis en vagyok a felelos a kettonk kozotti problemakert.

Az utolso honapokban allandoan fajt a nyakam, 1 evig nem tudtam rendesen enni az allando hanyinger miatt.

Ahogy kikerultem ebbol a kapcsolatbol, helyreallt minden, a pszichologus segitsegevel. 1-1,5 ev kellett ahhoz, hogy kijojjek ebbol.

Egy bucsulevelben nyiltan megmondtam neki, hogy miket csinal. Azota is ugyanazokat csinalja, mesterien manipulal es erzelmi zsarol. En 100%-ban megszakitottam vele a kapcsolatot. Azota sokkal boldogabb az eletem :)

Egy rokontol nehez tavol maradni, megertem a dilemmad. Az a nehez veluk, hogy amig ok nem latjak be, hogy masokat kegyetlenul megbantanak, nem fognak valtozni. Te nem fogod tudni meggyozni. :(

2022. aug. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
96%

A nárcisztikusoknak ritkán van betegségtudatuk, mivel ez nem fér bele a grandiózus énképükbe és/vagy túl tökéletesnek gondolják magukat ahhoz, hogy reflektáljanak a viselkedésükre. Mindig a másik lesz a ludas, soha nem ők. Úgy kell ezt elképzelni, hogy a nárcisztikus eltöri a vázát, és még ezért is te leszel a hibás, hiszen "útban voltál". Extrém esetben veled takarítattja fel. Ha családtag, akkor meg kell húzni a határokat, a lehető legközömbösebbnek maradni (nehéz, mert gyakran provokálnak), sajnos imádják a konfliktust, pláne ha az igazukat akarják mindenáron bizonygatni.

Talán akkor látják be, hogy velük is gond lehet, ha már egy barátjuk sem marad, de még akkor is nehezen mennek el maguktól terápiára.

2022. aug. 11. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is egy családtagomnak van nárcisztikus személyiségzavara. Irtó nehéz. Hosszú évekbe, és rengeteg terápiába került, hogy lássam hogy nem én rontottam el. Nem minden az én hibám. Volt terápiában, aki nem tetszett neki, azt otthagyta, aki meg nem ment vele szemben pszichológus (nem konfrontáltatta a saját viselkedésével, működésmódjával) tőle meg azt hallotta meg, amit akart. Egyszer hazajött egy olyannal, hogy kitöltött valami tesztet az ülésen, és az lett az eredmény, hogy neki mindig igaza van.

Gyógyítani a szó szoros értelmében nem lehet, mert a személyiségzavar nem betegség hanem a személyiség úgymond maladaptív berögződése. A jó hír, hogy a személyiség nem betonstabil, hanem valamennyire lehet "alakítani", de ehhez pszichoterápiára van szükség, vagyis lenne. Sajnos ha ő nem akarja, akkor úgy se lenne haszna, hogyha valahogy elcipelnétek. Megoldani terápia nélkül nem lehet, tovább lépni sajnos annyira sem.

Amit tenni tudsz, hogy magadat "vértezed fel", határokat húzol, nem mész bele a játszmáiba. Amikor műsorozik nem reagálsz rá. Az a célja, hogy manipuláljon téged és ha nem talál rajtad fogást, akkor valamennyi időre nyugtod lehet. De ez borzasztó nehéz és fárasztó, mert a testvére vagy, nem a terapeutája. A határhúzást úgy értem, hogy észre kell vele vetetni, hogy nem engedhet meg magának mindent. Amit persze nem fog elsőre érteni, valószínűleg sokadjára is nehezen.

2022. aug. 13. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
(9-es vagyok, kiegészítésnek: diagnosztizáltan személyiségzavaros)
2022. aug. 13. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!