Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Háziorvos megtagadhatja a...

Háziorvos megtagadhatja a gyógyszer felírását?

Figyelt kérdés
Szorongásommal kapcsolatban fordultam háziorvosomhoz, elmondtam neki tüneteim, az az hogy nagyon rosszul alszom, ha egyáltalán el tudok aludni, nem tudok enni, egész nap hevesen ver a szívem, akár hasmenésem is van, és hogy szerintem erre szükséges lenne gyógyszer, amit csak akkor vennék be ha muszáj. Ő ezt megtagadta, mert szerinte ezek a gyógyszerek függőséget okoznak, amit én is tudok, azért mondtam, hogy csak akkor venném, ha nagyon muszáj, valamint azt is mondta hogy "nem fog egy 22 éves embernek nyugtatót felírni". Ehelyett adott egy ajánlót a Sedacur forte-ról amiről szinte mindenki tudja hogy semmit nem ér, miközben elmondtam azt is hogy nekem ez már nagyon régóta fennáll és minden lehetséges módszert kipróbáltam eredménytelenül, tehát szedtem macskagyökeret, vettem melatonint, ittam gyógyteákat. Ehelyett beutalt pszichiátriára, ahova valószínűleg hónapok múlva kapok időpontot, és ahol valószínűleg ugyanennyit kell majd elmondanom és már felírják a gyógyszert, csak ugye ez hónapok múlva lesz, amire már lehet hogy annyira elemészt a szorongásom hogy olyan állapotba kerülök hogy veszélyes leszek önmagamra.

2022. aug. 18. 02:41
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%

9


Beírok a soraid közé.


I. "Ő erre mondta, hogy erre csak két féle van: xanax, frontin,"


HÜLYESÉG, ez ugyanaz a gyógyszer (alprazolam) két néven, Magyarországon adják ezeken kívül a rivotrilt is (klonazepam), ezt is felírhatja a háziorvos és fel is írja ám.


II. "függőséget okoznak (pedig azt is elmondtam, hogy én ezt nem úgy gondoltam, hogy ezentúl életem végéig minden nap 3x1-szer szedném, hanem csak hogy legyen valami amit egy súlyos szituációban bevehetek, akár havi egyszer)"


Erre linkelek most vmit, amit egy benzókkal foglalkozó pszichiáter írt.


[link]


Innen idézek: "Vannak, akik azt hiszik, hogy mivel a benzodiazepineket, szakorvos (pl. családorvos, belgyógyász, nőgyógyász, pszichiáter) írja elő, nem lehet semmi gond e gyógyszerekkel kapcsolatban. Ezért krónikus szedésükkor is teljes biztonságban érzik magukat. Holott a BZD-k szedése: hosszútávon, napi rendszerességgel, nagy dózisban bizonyítottan hozzászokást, testi (szomatikus) és lelki (pszichés) függőséget okoz. Akár pszichiáter írja fel, akár nem.


A BZD-függőség kialakulásának kockázata a napi adagok nagyságának és a kezelés időtartamának emelésével drasztikusan nő, és magasabb azoknál, akik kórelőzményében alkohol-, illegális drog-, és/vagy gyógyszerfüggőség szerepel.


Ezenkívül megnövelik az otthoni (háztartási) balesetek miatti combnyaktörések, kórházi kezelést igénylő fejsérülések, koponyatörések, közlekedési balesetek számát is.


Mások meg – ugyancsak indokolatlanul – irtóznak mindenféle receptköteles, pszichoaktív szertől. Még akkor is, amikor valóban szükség volna rá, de persze kicsi dózisban, rövid ideig. (A Legkevesebb Gyógyszer Garancia egyébként a pszichiátriai szerek ilyen, biztonságos alkalmazását jelenti.) Ők olyankor is elvetik a BZD-ek, Z-szerek és antidepresszánsok használatát, amikor átmeneti segítségként (pánikroham, agorafóbia, iskolafóbia, depresszió, szociális fóbia, kényszerbetegség, stb.) valamelyik pszichofarmakon lenne a pszichoterápiát kiegészítő legjobb megoldás."


III. "22 éves embernek ő nem fog nyugatót felírni" -- "amire viszont szerintem nincsen magyarázat, ez nagyon unprofesszionális volt tőle, mert 22 évesen ugyan abba az emberi fajba tartozom mint egy idősebb ember, ugyan olyan testi funkciókkal."


Így van.


***


Sajnálom, hogy csak 2 hónap múlvára kaptál időpontot. :(

2022. aug. 18. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
77%
Pszichiáter nem nyugtatót fog felírni szorongásra hanem antidepresszánst. Elképzelhető, hogy ad mellé nyugtatót is, de igazából azzal nagyon kockázatos útra lépsz. Nem sértésből mondom, de as kérdésedből lejön, hogy nem igazán vagy járatos a témában, hiszen szerinted a gyógyszer=nyugtató. Nyugtatót, pontosabban benzodiazepint (amilyen a frontin/xanax is) hetente 1x lehet szedni függőség és tolerancia nélkül. Rengetegen esnek bele abba a hibába, hogy a heti 1ből kettő lesz, majd 3, aztán pedig mindennap. Amivel önmagában még nem lenne probléma, hiszen ha jól van tőle az ember akkor tökjó (lenne). De sajnos a tolerancia miatt már 1-2 hónap útán nem fog hatni a nyugtató, emelni kell rajta folyamatosan a korábbi hatás eléréséhez. Abbahagyása pedig azért nagyon problémás mivel a legnehezebben letehető szerek közé tartozik. És ezzel nem a szokásos nyugtató=méreg típusú kommentelők közé tartozom, tényleg tök jó és hatásos szer, meg van a helye, de óriási önfegyelmet igényel a szedése. Az antidepresszánsokat viszont lehet tolerancia nélkül szedni hosszú távon is, azokat is fokozatosan kell elhagyni, de nem olyan vészesek az elvonási tünetei mint a nyugtatóknak.
2022. aug. 18. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

12-es jól írja. Tartósan nem szerencsés szedni, csak ha nagyon nagyon nagyon muszáj. Én nehezebb időszakban naponta szedem. Jobb időszakban nem szükséges, nehéz ilyenkor leépíteni.


Pregabalinra térek át, max esetileg lesz Frontinom. Pregabalin sem sokkal jobb, csak picivel enyhébb függőséget okoz.

2022. aug. 18. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
100%

12

"Pszichiáter nem nyugtatót fog felírni szorongásra hanem antidepresszánst."


Nekem az első pszichiáter nyugtatót írt fel (és csak azt). A második pszichiáter egy olyan "antidepresszánst", ami a cirkadián ciklust szabályozza, atipikus antidepresszánsnak hívják (csúfolják), de tulajdonképpen nem az (= melatonin)(nálam RÖVIDÍTETTE az alvásom hosszabbítás helyett). A harmadik pszichiáter írt fel antidepresszánst, a már meglévő nyugtató mellé.


Csakmondom.

2022. aug. 18. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
54%

13-as vagyok.


14-nek.

Van ilyen is, nem mindig lehet nyugtató nélkül kezelni valakit.


De égig sem kell mindig emelni. Sokan sokáig kis adagon tudnak maradni.


Jobb, ha talál más megoldást az orvos. Ha nem hat az antidepi eléggé, sokszor pici adag antipszichót adnak. Ez sem szuper megoldás, de vannak orvosok, akik írják nyugtató helyett.

2022. aug. 18. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
14-es vagyok. Csak annyit írtam, hogy nem, nem mindig van az, hogy antidepresszánst ír a pszichiáter az első körben. Az esetemben látható, hogy az első két doki NEM AZT ÍRT.
2022. aug. 18. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
100%
14-es: Pontosan mit kaptál elsőre? Mindennap azt kellett volna szedned? Azért elég meredek a 21. században napi rendszerességgel hosszútávra benzo felírásával kezdeni.
2022. aug. 18. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

17

Xanaxot. Nem csak kellett volna, hanem szedtem is. Igen, naponta. Este.


Meredek, nem meredek, ez volt.

2022. aug. 18. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

13

Nekem is azt adtak elsőre. Napi szedésre 0,5 mg Rivotrilt.


Később alkalmi szedésre, aztán állandóra. Elhagyás jobb időszakokban saját kezdeményezésre volt. Most orvos vetett fel elhagyást, de én is mondtam, hogy Pregabalin miatt elhagynám.


Antidepim felpörgések miatt nem lehet mindig. Elontrilt is szedtem hónapokig. Az szorongásra nem írható. Noradrenalinra ható antidepi. Szerotoninra nem hat, így szorongásra sem.


Antipszichó lehet jó nekem szorongásra, de azt sem kapom egész évben.


Lamolep van egész évben, de az nem szorongást is oldó gyógyszer.

2022. aug. 18. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
Azért jobb, hogy átadott, mert így a pszichiáter tud dönteni, hogy milyen gyógyszer jó neked. Lehet ad nyugtatót, de dönthet másról is, vagy akár többfélét is adhat.
2022. aug. 19. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!