Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Háziorvos megtagadhatja a...

Háziorvos megtagadhatja a gyógyszer felírását?

Figyelt kérdés
Szorongásommal kapcsolatban fordultam háziorvosomhoz, elmondtam neki tüneteim, az az hogy nagyon rosszul alszom, ha egyáltalán el tudok aludni, nem tudok enni, egész nap hevesen ver a szívem, akár hasmenésem is van, és hogy szerintem erre szükséges lenne gyógyszer, amit csak akkor vennék be ha muszáj. Ő ezt megtagadta, mert szerinte ezek a gyógyszerek függőséget okoznak, amit én is tudok, azért mondtam, hogy csak akkor venném, ha nagyon muszáj, valamint azt is mondta hogy "nem fog egy 22 éves embernek nyugtatót felírni". Ehelyett adott egy ajánlót a Sedacur forte-ról amiről szinte mindenki tudja hogy semmit nem ér, miközben elmondtam azt is hogy nekem ez már nagyon régóta fennáll és minden lehetséges módszert kipróbáltam eredménytelenül, tehát szedtem macskagyökeret, vettem melatonint, ittam gyógyteákat. Ehelyett beutalt pszichiátriára, ahova valószínűleg hónapok múlva kapok időpontot, és ahol valószínűleg ugyanennyit kell majd elmondanom és már felírják a gyógyszert, csak ugye ez hónapok múlva lesz, amire már lehet hogy annyira elemészt a szorongásom hogy olyan állapotba kerülök hogy veszélyes leszek önmagamra.

2022. aug. 18. 02:41
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
84%
Én egyetértek az orvosoddal, de ha te nem, akkor válts háziorvost, és nézd meg, hogy mit mond az új doki.
2022. aug. 18. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
83%
Persze hogy megtagadhatja, nem egy receptautómata, azért van hogy megtagadja ha olyat kérsz amit nem knée. ugyanakkor a korod nem meghatározó érv hogy ne írják fel...menj el pszichiáterhez ő felírhatja, ha szükségesnek látja
2022. aug. 18. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
86%
A pszichiáter, ha lelkiismeretes, akkor kitöltet veled teszteket,az alapján ír gyógyszert. De ha csak kérdezget, akkor sem valószínű, hogy csak nyugtatót írjon fel, szoktak antidepresszánst is írni, ami hosszabb távon enyhíti a szorongást is.
2022. aug. 18. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
82%
Persze. Nem úgy működik hogy odamegyünk öndiagnózissal, és egyből megmondjuk hogy mire van szükségünk. Majd ha a szakorvos is javasolja, akkor felírhatja.
2022. aug. 18. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
85%
Még a pszichiáter sem biztos, hogy ír gyógyszert, lehet, hogy elküld pszichológushoz. Ha meg önveszélyesnek lát, akkor a zártra. 😉
2022. aug. 18. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%
Pszichológushoz is küldhet a pszichiáter vagy antidepit írhat.
2022. aug. 18. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
0%

" szerintem erre szükséges lenne gyógyszer"


Az orvosi rendelő NEM kocsma, hogy odamész és rendelsz magadnak bármit.


Nulla orvosi tudással nem tudod eldönteni, hogy neked mi kell. Igaza van az orvosnak.

2022. aug. 18. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen felesleges leugatni a kérdezőt, ti. két, TELJESEN ELTÉRŐ TÍPUSÚ háziorvos van.


1. Felírja boldog-boldogtalannak, orrvérzésig.


2. Nem írja fel.


Akkor még újabb szempontokat is figyelembe vehetünk: a doki szerint kell-e vajon a nyugtató vagy nem és ha nem, mi a további teendő?


1. Egyik doki szerint nem kell. További teendő nincs, idd a gyógyteát.


2. Másik doki szerint kell. Akkor szedd be. Nem figyelmeztet, hogy 6 hétig biztonságos a szedése, azután nagyon komoly függőséget okoz.


Teljesen összevissza, lelkiismeretlen, rossz gyakorlatok vannak. Nincs útmutató (guideline).


Egyébként TÉNYLEG a legtöbb embernek simán felírják. Én is szoktam kérni a háziorvosomtól, bár a pszichiáterem is felírja. Nem használom fel, csak szeretem tudni, hogy van itthon (volt olyan, hogy nem lehetett xanaxhoz jutni talán 2 hétig, ez pár évvel ezelőtt volt, na ez nekem szerencsére kimaradt).


Kérdező, a pszichiátriai gondozóba kérj időpontot és sztem lassan vége a nyári szabiknak, lehet, hogy 1-2 hét múlvára kapsz is időpontot.


És TÉNYLEG nagyon vigyázz, a benzók (benzodiazepinek, pl. xanax ill. rivotril) nagyon hamar, nagyon súlyos hozzászokást eredményez(HET)nek.

2022. aug. 18. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Nyilván én sem úgy mentem oda, hogy benyitottam, leültem, és "Jónapot, egy xanaxot kérek." hanem elmondtam a tüneteket, és felvetettem azt, hogy talán erre gyógyszer kell: azt se mondtam ki milyen, meg melyik márka.

Ő erre mondta, hogy erre csak két féle van: xanax, frontin, és amit elmondtam: hogy függőséget okoznak (pedig azt is elmondtam, hogy én ezt nem úgy gondoltam, hogy ezentúl életem végéig minden nap 3x1-szer szedném, hanem csak hogy legyen valami amit egy súlyos szituációban bevehetek, akár havi egyszer) valamint a másikat, hogy "22 éves embernek ő nem fog nyugatót felírni" amire viszont szerintem nincsen magyarázat, ez nagyon unprofesszionális volt tőle, mert 22 évesen ugyan abba az emberi fajba tartozom mint egy idősebb ember, ugyan olyan testi funkciókkal.

Ezért gondoltam úgy, hogy tőlem meg lett tagadva ebben az esetben a kezelés, amire teljesen jogosult vagyok, ugyan annyira mint más.


Utolsó: nagyon szépen köszönöm a válaszodat, nagyon jól esett, hogy valaki van még itt, aki képes emberként tekinteni a másikra!

Ma felhívtam a pszichiátriát, sajnos az történt amit sejtettem, 2 hónappal később kaptam időpontot.

A többieknek: A telefonban megkérdezték, hogy én mire gondoltam, szeretnék szedni-e gyógyszer már. Tehát talán mégsem volt annyira ördögtől való az a gondolatom, hogy a háziorvosnak is elmondtam az álláspontom ezzel kapcsolatban.

2022. aug. 18. 14:46
 10/23 anonim ***** válasza:
78%

Miért kellene a háziorvosnak pszichiátriai szakvizsgálat nélkül pszichiátriai gyógyszert felírni?

Nem is értem a felháborodást. Komolyan vette a problémád, hiszen elküldött szakorvoshoz. Ugyanis neki ez a dolga, nem az, hogy a beteg kérésére gyógyszert írjon. Ez nem egy bolt.

2022. aug. 18. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!