Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pontosan mit kell érteni...

Pontosan mit kell érteni azalatt amikor egy autista maszkol?

Figyelt kérdés

Milyenek lennének, ha nem maszkolnának és 100%ban magukat adnák? Erőfeszítéssekkel kell szociális készségeket elsajátítaniuk? A mimikák, nonverbális jelek felismerését illetve használatát is külön erőfeszítéssel kell megtanulniuk?

Míg a nem autisták automatikusan elsajátítják a fentebb említetteket, autistáknak akár hónapokba, évekbe is tellhet?

Esetleg példákon keresztül tudnátok szemléltetni, hogy mivel kell megküzdenie egy autistának a mindennapokban?



2022. aug. 31. 14:04
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Én maszkolás nélkül csak a földet nézem, teljesen hangsúly nélkül beszélek és ropogtatom az ujjaimat. Ahhoz, hogy normális-szerűen szerepljek, minden erőfeszítésembe tellik, és még az sem elég. A nonverbális jeleket maximum csak tettetem, hogy nézem, azon kívül nem tudok velük mit kezdeni. Magam pedig egyáltalán nem használom.
2022. aug. 31. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
És külön gyakorolnod, tanulni kellett hogyan szerepelj "normális szerűen? Akár több időbe telt, hogy megfigyeljed, hogyan viselkednek a nem autisták?
2022. aug. 31. 16:07
 3/7 anonim ***** válasza:
66%

Nem tudom mennyire értesz az informatikához, de talán így tudom a legjobban szemléltetni, hogy nekem mint autista milyen maszkolni. Amúgy nem az első válaszoló vagyok, hanem egy másik.


Tegyük fel, hogy Linux alapú operációs rendszert használsz, de szükséged van egy Windows alkalmazásra. Vagy emulátoron keresztül futtatod vagy telepítesz Windows-t egy virtuális gépre, majd arra az adott programot. Bármelyik esetet is választod, sokkal több erőforrásba kerül, mintha natív, az operációs rendszerre írt programot futtatnál. Nekem is megerőltető, nem komfortos teljesen és sokáig úgy viselkednem, mint egy nem autista. Lemerít. Sok energiát emészt fel. Jobban kell koncentrálni. Nekem nem jön természetesen, ösztönből például a mimika felismerés. Végig kell pörgetnem az agyamban a “katalógust”, hogy melyik filmben, videóban, szituációban láttam hasonlót és akkor vajon mit jelentett. Muszáj mások szemébe néznem, holott az sokszor elvonja a figyelmemet a hallott szöveg értelmezésétől. Mert mint mondtam, nehezített a mimika felismerés. Mintha olyan gépen játszanál egy játékkal, ami épp hogy megfelel a hardver követelményeknek. Akadozik, lefagy. Akárcsak én szóbeli kommunikációnál olykor.


Egész életemben figyeltem hogyan viselkednek mások. Ezért is kaptam csak felnőttként diagnózist.

2022. szept. 1. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
73%

A 3. válaszoló nagyon sok mindent leírt, amit én is érzek.

Még azzal egészíteném ki, hogy nekem nem csak az viszi el sok energiámat, hogy végigpörgessem a fejemben, hogy mi lenne a társadalmilag bevett, elfogadott reakció egy beszélgetésben, hanem pl. ha vendégségben vagyok, és túl erős a fény, túl hangosan és sokan beszélnek egyszerre, fázom, undorít a kaja állaga, stb., el kell fojtanom magamban azt az ingert, hogy felálljak, és odébb vonuljak pihenni, vagy akár csak lehajtsam a fejem, és egy időre kikapcsoljam az agyam, mert az úgy jönne le, hogy udvariatlan vagyok.

És erőltetnem kell, hogy odafigyeljek, hogy sikerüljön kihallanom a sok hang közül azt, amit nekem címeznek, és mindehhez még próbáljak mosolyogni is meg tartsak szemkontaktust, és a többi, miközben ez a rengeteg zavaró inger dobol az agyamon, és űzne ki a szobából.

2022. szept. 2. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
67%
Harmadik vagyok. Rám is igaz, amit a negyedik válaszoló írt. Befogom a fülem minden éles hangra. Gyűlölöm hangos ásítást, szirénát, stb. Napszemüveg nélkül ki nem megyek az utcára.
2022. szept. 3. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
És külön kellett gyakorolnotok, tanulmányoznotok a "társadalmilag elfogadott" reakciókat? Külön erőfeszítésekkel kellett elsajátítanotok a fentebb említetteket?
2022. szept. 6. 12:36
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

4-ik válaszoló vagyok, és igen, nekem sokat kellett tudatosan tanulmányozni mások párbeszédeit, hogy pl. hogyan mutassak udvariasan érdeklődést olyan iránt, ami nem érdekel (pl. milyen szépek a virágok a kertben), vagy hogyan sajnálkozzak / bosszankodjak, aszerint, hogy mit várnak tőlem, akkor is, ha belőlem nem váltanak ki olyan érzelmeket.

És ez nehezemre esik, mert úgy érzem, ilyenkor hazudok, de ha nem csinálom, akkor meg udvariatlannak vagyok elkönyvelve.

Ezt főleg ilyen rokoni összejöveteleken éltem át, bár most már egyre ritkábban megyek, pont azért, mert egyre jobban fáraszt.


Meg pl. azt is meg kellett tudatosan tanulnom, hogy mik azok a dolgok, amik túl bizalmasak ahhoz, hogy első találkozásnál elmondjam magamról, és elriasztom vele a másik embert.

Ilyesmik.

2022. szept. 6. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!