Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Az autizmus kialakulhat...

Az autizmus kialakulhat felnőtt korban is? Vagy már eleve így születtem?

Figyelt kérdés

(hosszú lesz, bocsánat érte, de így remélem könnyebb lesz megérteni)Évekkel ezelőtt kezdődött a problémám, de úgy érzem már gyerek koromban is másabb voltam mint a többiek. Sosem barátkoztam, mert nem tudtam mit kellene mondanom másoknak. Kerültem az emberek tekintetét, ez pedig mai napig velem maradt. Sosem nézek az emberek szemébe, csak azokéba akiket jól ismerek, és megbízom bennük. Nem merek az emberekhez szólni semmilyen esetben, ha kérdeznek pedig csak egy frappáns válasszal úgy intézem a beszélgetés menetét, hogy a válaszommal kifulladjon a dolog. Emiatt barátaim sincsenek, ugyanis sosem válaszoltam a hívásaikra, üzeneteikre a szorongásom miatt. Tizenkét éve ismertem őket, ők voltak a legjobb barátnőim, de képtelen voltam ápolni a viszonyt…Ugyanis ők nem tudtak az esetleges betegségemről, sosem mondanám el senkinek nyomós ok nélkül. Hiszen enélkül is furcsának találnak engem az emberek a szótlanságom, és a csendes típusom miatt. Emiatt sokszor flegmának néznek társaságban, pedig egyszerűen csak zavart vagyok és bezsongok ha valaki közeledni próbál hozzám. Azonban sokat beszélek, de csak azokkal akiket ismerek :D

Nos a minap eléggé belevetettem magam az internet bugyraiba, hogy rájöhessek mi bajom lehet. Aztán szembe találtam magam az autizmussal, és szinte minden tünetével azonosulni tudtam.

Vannak kényszeres cselekedeteim, amikről képtelen vagyok leszokni, pedig tudom hogy furák. Például a szobámban mindennek megvan a maga helye, és ha elmozdul egy tárgy a szekrényemen, addig igazgatom míg nyílegyenesen fog állni. És hasonlók…

A hírtelen jött hangok is kellemetlenül hatnak rám, és természetesen idegen emberek érintésétől is befeszülök.

Egyre nehezebb így szocializálódnom, pedig már itt lenne az ideje annak hogy elálljak dolgozni, vagy tovább tanuljak valamerre. De nagyon-nagyon nehéz belegondolnom ebbe az egészbe, és kiver a hideg a felelőség gondolatától és hasonlók.

Valamint amiben még hasonlóságot találtam az az, hogy elvileg minden embernek aki ebben a betegségben szenved, van egy (vagy több) dolog amiben remekel a többi embertől. Nekem is van három. Nagyon kevés dologban vagyok jó, de ezekhez igazán értek. Ez a rajzolás, a könyvírás és a tánc. És nagyon szeretem is őket csinálni.

Mivel még nincs saját keresetem, így nem tudok elmenni ezzel a problémával egy pszichológushoz esetleg erre szakosodott orvoshoz. Ezért fordulok ezzel az internet népéhez. Ez az a betegség az amire én gondolok, vagy esetleg teljesen más? Az is lehet hogy csak ennyire szorongó típus vagyok? Előre is köszönöm a válaszokat.

19/l



2022. szept. 3. 14:09
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
Pszichologus nem fog segiteni ha autista vagy. Pszichiater max diagnosztizal vele, aztan meg is vagy lőve, hogy hogyan tovább. Ajánlom kivizsgálásra a pesti autizmus alapítvanyt. Sok sikert, 3 eves varólista van. Tudom mit beszélek, en a 20 éves nevelt fiammal kuszkodok most ezzel. Ha tenyleg az vagy, magadra maradsz a betegségeddel az országban.
2022. szept. 3. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
3-éves a várólista? Addig mit csinál magával az ember ha beteg? Sajnálom, remélem azért hamarabb sorra kerültök!
2022. szept. 3. 14:22
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, lehet, hogy autista vagy, de ezt így nem lehet megmondani, csak ha eljutsz szakemberhez.


Viszont - bár a diagnózis jelenthet megkönnebbülést, sok mindenre magyarázatot - csodát ne várj. Az autizmust nem lehet "meggyógyítani", mint mondjuk a tüszős mandulagyulladást. Valamennyire lehet kezelni bizonyos tüneteit, hogy könnyebb legyen vele együtt élni. Eleve vita van arról, hogy betegségnek számítsuk-e - valaki az enyhe formáit, mint ami neked van, csak egyfajta személyiségvariációnak tartja, egyáltalán nem betegségnek.


Ezzel együtt, ahogy olvasom, van egy csomó nehézséged. Függetlenül attól, hogy hivatalosan autistának számítasz-e vagy nem, ezeken segíteni kéne. Ha anyagi kereted nincs, vagy nagyon kevés, akkor pszichológus abból nem fog kijönni (esetleg az iskolapszichológus, vagy ha továbbtanulsz, ott is lehet ingyenes lehetőség). De ha a neten olvasgatsz, keresgélsz, akkor találhatsz jó könyveket, jó módszereket, amikkel egy csomó nehézséget áthidalhatsz. Mivel a leírt nehézségek tényleg tipikusak autisták körében is, ajánlom az autista fórumokat, például a redditen én találtam pár hasznos tippet. Sajnos nagy, összegyűjtött segédletgyűjteményt nem ismerek, például nekem jól jönne egy csomó párbeszéd-minta mindenféle helyzetre, mint bolt, posta, háziorvos, fodrász stb., de ilyesmit se találtam. De mondjuk időbeosztáshoz, szervezéshez lehet találni segédleteket, nekem az is jól jött. Könyveket is próbálhatsz keresni, akár könyvtárban, akár könyvesboltban (nyugi, ha bemész egy könyvesboltba, nem kell senkivel beszélned egészen a pénztárig, nyugodtan mászkálhatsz a polcok között és nézegetheted, milyen könyvek vannak - figyeld a többi vevőt és fogod tudni utánozni őket, látni fogod, mit az elfogadott viselkedés ott).

2022. szept. 3. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
26%
1-2 hete kérdezted már.
2022. szept. 3. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Utolsó előtti köszönöm, tökéletesen megragadtad a problémám, és a könyves tanácsot biztosan megfogadom. Abban több mindent találhatok mint az interneten.


Utolsó:Ez az első ilyen jellegű kérdésem ezen a platformon

2022. szept. 3. 17:12
 6/8 anonim ***** válasza:
62%
Sokat segit, ha tudod, hogy az vagy. Tapasztalatbol mondom. Sok mindenre magyarazatot ad. Tehat ennek tudataban nem leszel annyira serulekeny. Az autista alapitvany jo indulasnak. Keresd meg oket. Teljes eletet elhetsz, meg fiatal vagy.
2022. szept. 4. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
38%
Kedves Kérdező! Én nem értek ehhez a dologhoz, de a véletlenek sorozata által ismerek egy gyógypedagógust akivel minap beszélgettünk erről. Az autizmusnak van egy olyan ága ami szerzett, efektíve nem veled szülezett hanem kialakult. Nagyon sok iskolában specializálodnak ezen gyerekek tanítására és tornáztatádára is mostmár. Méf vidéken is. Derítsék ki neked ezt a dolgot és úgy olyan speciális iskolába tudsz menni.
2022. szept. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

7-es, ez az információ honnan származik?

Egy meg nem nevezett gyógypedagógus saját elmélete? Ha felnőtt korban alakul ki akkor hogyan foglalkoznak vele iskolában?


A jelenleg ismert diagnosztikus kritériumok minden esetben úgy fogalmaznak hogy az autizmus akkor mondható ki ha a tünetek gyerekkor óta fennállnak.

2022. okt. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!