Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A social media rossz hatást...

A social media rossz hatást gyakorol rám? (Elég hosszú lesz)

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Először is, fogalmam sincs, hogy jó kategóriába írom-e ezt a kérdést.

Írhatnám ezt a testépítés kategóriába is, de ott annyi a troll, mint égen a csillag, és tudom, hogy nincs értelme oda feltenni a kérdést.


Szóval, a kérdés lényege tömören: Testképzavar (?)


Az én történetem 2 évvel ezelőtt kezdődött.

Mindig is túlsúlyos voltam. Ezt úgy képzeljétek el, hogy már általános iskola első osztályában is volt rajtam +10-15kg. Akkor még nem nagyon érdekelt a dolog, mert nem fogtam fel nagyon, hogy mi is történik.

Emiatt értek atrocitások, sajnos nem csak szavakkal.. (ez majd a történet későbbi részében lesz fontos infó)


Elérkeztem a gimnáziumig, ott jóval elfogadóbbak voltak az emberek. Természetesen a túlsúly itt is megmaradt (+15kg felesleg összesen kb.), itt már kicsit tudatában voltam annak, hogy, ha így folytatom, akkor nem lesz jó vége. Többször is elkezdtem fogyókúrázni, de 0 tudás hiányában ez kb. 1 hétnél tovább nem ment és feladtam. Nem volt elég kitartásom, nem akartam eléggé ezt.


2019 nyarán ráálltam a mérlegre. A +15kg-nak hitt feleslegemből azt láttam, hogy nem +15, hanem +35-40kg. Igen, eléggé nagy ugrás, és én végig azt hittem, hogy ez rendben van.

Kétségbeestem, de még akkor sem csináltam semmit egy jó ideig, pontosabban 2020 novemberéig, azaz, több, mint 1 évig.


Ott novemberben átkattant valami nálam fejben, jó irányban. Elkezdtem újra, már negyedjére, és sikeresnek bizonyult. 2021 nyarára leadtam 35kg-ot, 8 hónap alatt.

Itt már vékonynak éreztem magam, és egyre jobban elkezdett érdekelni a testépítés. Ekkor nyáron döntöttem el, hogy komolyabban szeretnék ezzel foglalkozni, ezért elkezdtem edzőterembe járni, izmot próbáltam építeni, úgy gondolom, hogy nagy sikerrel.


Olyannyira megszerettem ezt a sportot, hogy e körül forognak a napjaim, számolom a kalóriát (nem beteges módon, csak amolyan ellenőrzésképpen), heti 6x járok le edzeni, odafigyelek mindenre.


Ez a sport tényleg megváltoztatta az életem, de gyakran elgondolkozom, hogy vajon tényleg jó irányba, vagy csak én beszélem be ezt magamnak?


Azt vettem észre, hogy hiába a -35kg, hiába a hatalmas változás, egyszerűen undorodom magamtól és nem vagyok elégedett magammal.


A social media pedig itt jön képbe.


Folyamatosan másokhoz hasonlítgatom magam. Olyan emberekhez, akik több éve csinálják már, és tényleg ez az életük, illetve, az is lehet, hogy szterodikhoz is nyúltak már. (sőt, az esetek 80%-ban az ilyen fitnesz influenszerek nyúltak már szterodikhoz, a baj csak az, hogy tagadják, és így egy valótlan képet állítanak az emberek elé, hogy milyen fizikum érhető el, és mi nem..)

Elég egy jól beállított kép, jó fényekkel, és azonnal manipulálva vannak az emberek. Ezekkel mind tisztában vagyok, de hiába, mert így sem vagyok képes legyőzni ezt a dolgot fejben.


Van bennem megfelelési kényszer is. Félek, hogy mit gondolnak rólam mások, és talán pont emiatt van ez az egész tökéletesség, amit hajkurászok már 2 éve. Megszeretném mutatni azoknak az embereknek, akik régen kinevettek és bántottak a külsőm miatt.


Viszont gyakran vannak olyan időszakok, (mint a mostani) amikor felmerül bennem a kérdés, hogy vajon jó hatással van-e ez rám? Őszintén, ha valaki megkérdezné, hogy most érzem-e magam jobban, vagy pedig 2 évvel ezelőtt +40kg-mal nem törődve a külsőmmel, akkor nem tudnék válaszolni erre..


Tényleg ég és föld a mostani énem a 2 évvel ezelőttihez képest. Nem csak kinézetre változtam hatalmasat, de a felfogásom, a mentalitásom és az, hogy hogyan állok bizonyos dolgokhoz is nagyon sokat változott pozitív irányban. De azt érzem, hogy valótlan képet állítok magam elé, mindezt a social media manipulálásának köszönhetően..



2022. szept. 29. 09:33
 1/2 anonim ***** válasza:
87%

Testképzavar és kóros megfelelési kényszer mások felé.

Lehet, hogy érdemes lenne beszélned pszichológussal.


Maga a lefogyás, és sport önmagában pozitív dolog - de ezt SAJÁT MAGAD miatt csináld. Az egészséged, a jó közérzeted miatt - és ne azért, hogy mások mit gondolnak rólad, vagy hogy másoknak tudj tetszeni.

2022. szept. 29. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
75%

A sportolás szuper, ne kételkedj benne! Gratulálok a teljesítményedhez! A bajod sokkal inkább a téged ért bántalmazások miatt alakult ki. Erre persze rárakódhat a social media által sugallt világkép, hogy csak az az értékes, akinek tökéletes a teste, gazdag és a szexszimbólum.

Hát pedig nem ennyiből áll egy ember ám! :-)

Az is jó, hogy rájöttél, hogy a sport önmagában nem elég. Ez nem baj, ez is egy eredményed az önismeretben. Lehet menni tovább. Ahogy a sportot megtetted magadért, foglalkozz kicsit a lelkeddel! Önismereti könyvek, csoportok, pszichológus, mind lehet hasznos! Ügyes vagy!

49f

2022. szept. 29. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!