Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan hat a pszichoterápia?...

Hogyan hat a pszichoterápia? Mi történik egy terápiában?

Figyelt kérdés

2022. nov. 8. 18:27
 1/5 anonim ***** válasza:
50%
Ez így igen általános kérdés, amiről több kötetnyi könyvet lehetne írni. Nyilván a kuncsaft állapotától függ, van olyan súlyos állapot, köznyelven pszichopátia, de sokszor a borderline is, amin nem lehet segíteni. Szorongás, önbizalomhiány esetén megkérdőjelezi a terapeuta a berögzült téves elképzelések bizonyosságát (sématerápia, kognitív terápia), szemléletváltozásra és új viselkedésmódok kipróbálására bírja rá a klienst. A freudi analitikus terápia már ezekhez képest kimegy a divatból, ott a ki nem mondott, a kliensben nem is tudatosuló, de emiatt a felszín alattiság miatt őt kínzó kellemetlen, főleg gyerekkori élmények felszínre hozása történik lassan, a kliens tűrőképességének megfelelően, és már ez a tudatosítás a kellemetlen szorongás csökkenését eredményezi. De ilyen ki nem mondott dolgok tudatossá tétele a többi terápiára is jellemző, de vigyázni kell, hogy ne tegyék ki a beteget olyan dolgokkal való szembesülésnek, aminek a tudatosulására nem kész. Mondják, hogy nem véletlenül van az ott a tudattalanban. A terápia hatékonyságában a terápiás kapcsolatnak, a terapeuta iránti teljes bizalomnak, szeretetnek nagyobb a szerepe, mint a módszernek, illetve több módszert keverni is lehet, ezt pedig a terapeuta az ítélkezésmentes teljes osztatlan figyelemmel, elfogadással tudja elérni, meg a kettőjük közötti kémiával, ami vagy van, vagy nincs, mint a szerelemben.
2022. nov. 8. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
47%

Beszélgetéssel vezet a terapeuta a lelki egészségeshez vissza lehetőleg úgy, hogy mindig te magad jöjj rá, hogy mit kell tenned, hogy jobban érezd magad. Egy jó terapeuta soha nem ad tanácsot, még ha kérsz, akkor sem, hanem visszadobja neked a kérdést, hogy szerinted mit kéne tenned. Általánosságban ez, ezen belül meg kismillió különböző pszichológiai irányzat, iskola követői, módszerek, és azon belül is ahány pszichológus, szinte annyiféle terápia.


Pont azzal hat, hogy rávezeti a pácienst arra, hogy ő maga találja meg a megoldást a saját problémáira.


Sokszor javít ki téves megállapításokat, berögződéseket, amelyek akár egy teljes érzelmi hullámvasút alapját adják, pl. egy olyasmi mondattal, mint pl. vmelyik szülőd helytelenül viselkedett. Önbizalmat épít.


A pszichológus csak beszélget, bölcsész végzettségű, a pszichiáter viszont gyógyszert is írhat föl, mivel orvos végzettségű, pl. antidepresszánst vagy szorongásoldót.


Diagnózist mindkettő adhat, de mindig lehet menni máshoz is másod-, sőt harmadvéleményért is.

2022. nov. 8. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
67%

Jol irta az elso ket valaszolo.

Amiket en tapasztaltam, es amikkel segitett:

- nem hagyta, hogy megkeruljek kerdeseket. Ha kitertem eloluk, ujra megkerdezte. Rogton az elso alkalommal: miben latom kulonlegesnek magam? Ezt tobbszor meg kellett kerdeznie.

- erzekenyen tapintott ra, hogy mikrok kell tobbet beszelnem

- amikor egy-egy konfliktusomrol beszeltem neki, soha nem allt sem mellem, sem a masik fel melle. Teljesen partatlan maradt.

- ugy tudtam megbeszelni vele donteseket, hogy o mindvegig objektiv maradt. Nem mondta azt, hogy meg fogom tudni csinalni, hanem ravezetett arra, hogy en tudjam azt, hogy meg fogom tudni csinalni. Egy egyszeru pelda: felkinaltak egy vezetoi poziciot. Orultem is neki, de bennem volt az, hogy azert kertek fel, mert nem volt mas. A pszichologussal vegigbeszeltuk a lehetosegeket, es ra kellett jonnom, hogy valoban nem veletlenul kertek fel.

- a kerdeseivel mas perspektivakat nyitott meg, segitett mas szemszogeket is megerteni. Valahogy ugy lehet ezt jol megfogalmazni, mintha az lenne a kerdes: ez tenyleg igy van, vagy csak en gondolom igy?

- szerettem azt is, amimor egy-egy tema elmeleti hatteret beszeltuk meg :) erre azt mondta, hogy nem szokott ennyit intellektualizalni 😀 (ez is sokat elmond rolam)

- a kinos temakat is feszegette, szemrebbenes nelkul kerdezett mindenrol, de tenyleg mindenrol

- es nekem borzaszto sokat segitett az az orult nyugalom, ami aradt belole. Nem zokkentette ki semmi, teljesen nyugodt volt akkor is, amikor a munkajaval kapcsolatban adtam visszajelzest, vagy amikor kozoltem vele, hogy egy-egy ules nem volt tul jo. Ezt meg szeretnem elsajatitani :)


Mindez nem ugy tortent, hogy megmondta, mit gondoljak, vagy elmagyarazta volna nekem. Sokat kerdezett, es a kerdeseivel teljesen eszrevetlenul kerdojelezte meg az adott allitasomat, feltetelezesemet. Ezzel maskepp szemlelek sok dolgot.

2022. nov. 8. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
3. Nem fogod tudni elsajátítani, mert az csak egy felvett szerep amit a terápia sikere miatt felvesz. Ők ugyanolyan emberek az életben mint te vagy én
2022. dec. 26. 17:33
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

4

Nem vagyok ebben ennyire biztos. O a munkaja miatt viseli ezt, es orulnek, ha egy konfliktus kezelese kozben ugyanolyan nyugodt tudnek lenni, mint amilyen o volt a mi konfliktusunk idejen.

Szerintem ez elsajatithato :)

3-as voltam

2022. dec. 26. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!