Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A skizofrénia pszichés vagy...

A skizofrénia pszichés vagy idegrendszeri betegség? Kialakulási esélyeire, hogy lehet hogy befolyásoló hatással bír a fiatalkori szocializáció, családi állapot, traumák, stb. mintha pszichés betegség lenne?

Figyelt kérdés

Nekem van skizofrén rokonom, meg több közeli ismerősöm is volt aki ebben a betegségben szenvedett… A legtöbb paranoid skizofrén, de amúgy van skizotípiás rendellenességgel diagnosztizált hozzám közelálló személy is.


Eddig nekem minden orvos, pszichiáter akivel beszéltem, azt mondta hogy a betegség kialakulásához nem elég a genetikai hajlam, hanem feltétlenül szükséges a mentális összeomlás is (vagy ezt esetleg drogfogyasztás is pótolhatja)… De csak azért mert genetikailag pl. minden adott ahhoz, hogy skizofrén legyek, még nem lehetek az, hogyha nem voltam soha semmi által traumatizálva.

És ha hiszitek ha nem, az én tapasztalataim alapján ezt a legtöbb orvos egy pszichés betegségként fogja fel elsősorban…


Csak én nem teljesen értem ennek okát.


Amikor egy csomó fizikailag mérhető elváltozásossal jár a betegség, például szürkeállomány csökkenéssel, konkrét és jelentős agytérfogat csökkenést bizonyítottak már be a homloklebenyi kéreg és a halántéklebenyek területein… Csak azt nem tudják biztosan, hogy ez a betegség tüneteknek megjelenése előtt is fennálló állapot a skizofréneknél, vagy folyamatosan zsugorodnak ezek a területek. Illetve finom motoros koordinációs zavar, rossz jobb-bal diszkrimináció, dysdiadochokinesis is jelen szokott lenni a skizofrén betegeknél… Na de ezek hogy alakulhatnának ki pszichés/mentális alapon?


Nekem mint laikusnak, ez kőkeményen neurológiai betegségnek tűnik, ami okozza a pszichés problémákat… Fordítva nem igazán értem, hogy hogyan is lenne lehetséges.



2022. nov. 18. 02:48
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
26%
Pár napja láttam a Brain on fire c. filmet - nagyon tetszett, ha nem szeretnél spoilert, ne olvass tovább -, amiben a lány egyszercsak minden előzmény nélkül elkezd "megőrülni", az orvosok nem tudják, mi a baja, mert minden vizsgálati eredménye, minden tesztje negatív, teljesen egészségesnek tűnik fizikailag, viszont ahogy halad előre az állapota, egyre súlyosabb mentális betegségekkel diagnosztizálják: burn-out, depresszió, bipoláris, skizofrénia, paranoid skizofrénia... majd végül a csaj katatón állapotba kerül, nem reagál már semmire, mire végre találnak egy dokit, aki rájön, hogy mi a baja: agyvelőgyulladás (anti-NMDA receptor encephalitis). Megkezdik a kezelést, meggyógyul a csaj, újra kell tanulnia járni, beszélni, mindent, viszont a mentális állapota megint normális lesz. Ergo full szervi eredetű volt nála a megőrülés, a skizofrénia. És igaz történet, mióta a sztori híres lett, rengeteg embert sikerült ugyanezzel a betegséggel diagnosztizálni és meggyógyítani.
2022. nov. 18. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
31%
A skizofrénia neurológiai háttere egy gyengeség, de mindenkinek van, amire érzékenyebb a szervezete. Más asztmát kap a városi levegőtől vagy infarktust a munkahelyi stressztől... Na a skizofréniára hajlamos egyén pedig környezeti hatásra skizofrén beteg lesz. A gyengeségeket ma előre jelezni nem tudják teljeskörűen, de részben már igen a genetikai laborok irdatlan pénzekért. A betegségek megelőzésére pedig csak általános tanácsok vannak, hogy élj egészségesen... A tisztán pszichés betegségeket (az én felfogásomban) pszichológus tudja kezelni. A skizofrének pedig pont azért kapnak gyógyszereket, mert ott már összetettebb a gond, azt tisztán beszélgetéssel nem lehet helyrerakni.
2022. nov. 18. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
31%
Szerintem a gyógyszerek teszik tönkre az agyat. Egyik mellékhatása a skizofréniára alkalmazott antipszichotikumoknak (Abilify, Haloperidol) a tardív diszkinézia. Akaratlan mozgások nyelvöltögetés. Láttam olyat is, hogy az egyik szem pupillája ki volt tágulva a másik nem. Tönkre teszi az embert a gyógyszer sajnos.
2022. nov. 18. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
63%

Nincs olyan felosztás, hogy "pszichés" és "idegrendszeri", mert minden (a gondolataid, érzéseid, satöbbi) maga az agy, azaz az idegrendszer. Bizonyos agyterületeken csökken/megnő a metabolizmus, ami különféle betegségekhez vezethet. A skizofrénia esetében a mezolimbikus és a prefrontális régióban termelődik abnormálisan sok dopamin. Az antipszichotikumok blokkolják a dopamin hatását az agyra, így értelemszerűen a csökkennek a tünetek is.

A mentális betegségek genetikailag adottak, a skizofrénia pedig egy tipikusan örökletes betegség, azaz ha a családban már előfordult, akkor megnő az esélye annak, hogy az utódok is átöröklik. A traumák csak kiprovokálhatják a betegséget, de közvetlenül nem igazán vannak hatással a skizofrénia kialakulására, bár ezzel kapcsolatban még folynak a kutatások.

2022. nov. 18. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
0%

Neurológiai a parkinzon kór, alzheimer.


Skizofrénia pszichés (ppszichés = idegrendszeri)


Nem kell hozzá összeomlás vagy drog. A tünetei okoznak összeomlást sokaknal.

2022. nov. 18. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
32%

Tessék, azoknak akik lepontoztak!


"Tavaly az is kiderült: az antipszichotikumok hosszú távú használata következtében zsugorodik az agy (Nancy C. Andreasen és munkatársai, Relapse Duration, Treatment Intensity, and Brain Tissue Loss in Schizophrenia: A Prospective Longitudinal MRI Study, Am J Psychiatry 2013)."

2022. nov. 18. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
0%
2022. nov. 18. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
31%
6: a skizofréniától pedig méginkább zsugorodik az agy.
2022. nov. 18. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Mi a helyzet a skizoaffektívval? Ott is zsugorodik?
2022. nov. 18. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Phoney ***** válasza:

Abban minden szakember egyetért, hogy öröklött hajlam nélkül nincsen skizofrénia, de az még nem azt jelenti, hogy agybetegség.


Tapasztaltabb terapeuták hamarabb veszik észre az előjeleit, mint hogy bármilyen elváltozást lehetne észlelni (az vita tárgya, hogy ezen a ponton, vagy akár még a kezdeti tüneteknél is vissza lehet-e fordítani), és az is tapasztalat, hogy nem "idegi alapon" jön elő és súlyosbodik, hanem a beteg pszichodinamikájától függően. Volt aki már 100 éve is azt mondta, hogy csak azért "gyógyíthatatlan", mert szinte mindig túl későn kerülnek szakemberhez.


Az agy elváltozása nem maga a betegség, hanem következmény. Igazából azt sem tudják, hogy a skizofréiáé vagy a gyógyszereké, ugyanis arra olyan gyógyszert adnak, ami a felelős agyterületeket tartósan leszedálja, még szép, hogy ezek sorvadnak... de gyógyszer nélkül sem lenne csoda, amikor valaki hosszú távon elvesztette a tudatos kapcsolatát a külvilággal. Mintha éveken át kizárólag a falat bámulnád, aztán meglepődnél, hogy bajok lettek az agyaddal...

2022. nov. 18. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!