Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Csak akkor működöm emberi...

Csak akkor működöm emberi lényként, amikor antipszichotikumot szedek. Ez most már mindig így lesz?

Figyelt kérdés
Kb. 12 éve abbahagytam a paranoiára és skizoaffektív pszichotikus epizódra kapott gyógyszerek (antipszichotikum, antidepresszáns, hangulatstabilizáló) szedését. Rögtön ez után mintha egy másik világba kerültem volna: örömképtelenné váltam, megszűntek az érzéseim, az embereket bábuknak láttam, derealizációs/deperszonalizációs tüneteim voltak, úgy éreztem, hogy kivonták belőlem a lelket és megszűntem embernek lenni. 10 évig roboltoltam kávé által meghajtott gépezetként. Azután újabb összeomlás, ismét orvosi kezelés és újra elkezdtem Ketileptet szedni, ami néhány hónap alatt rendbehozott: visszatértek az érzelmeim, lecsökkentek a disszociatív tünetek stb. és újra emberi lénynek éreztem magam. Most egy pár napra abba kellett hagynom a Ketilept szedését és ismét visszatértek a fent írt tünetek. Ebből az a következtetés adódik, hogy csak akkor tudok emberi lényként funkcionálni, ha gyógyszert szedek. De ha ez valóban így van, akkor kérdés, hogy érdemes-e tovább élni. Ha van itt hozzáértő, kérem, írja meg, hogy mik a kilátások? Rendeződhetnek-e úgy a fenti tünetek, hogy antipszichotikum nélkül teljes életet lehessen élni? Ha igen, milyen módon, milyen terápiával?

2022. dec. 6. 20:15
 1/7 anonim ***** válasza:
37%
Mért zavar az téged, hogy egy egy krónikus betegség gyógyszeres kezelése élethosszig tart? A cukorbetegséggel, magas vérnyomással, zöldhályoggal, pajzsmirigy-alulműködéssel, szívbetegséggel meg még ezer más mindennel ugyanez a helyzet. Gyógyszerrel boldog, teljes életet tudsz élni.
2022. dec. 6. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

#1: Tkp. igazad van. 2-es típusú cukorbetegségem és magas vérnyomásom is van, amikre szedem a gyógyszereket.

De a fent írt betegséget valahogyan azért gondolom másnak, mert 1. nem skizofréniám van, ami élethosszig tartó gyógyszerszedéssel jár, 2. érzem a mellékhatásokat, pl. súlygyarapodás, és remélem, hogy valahogy gyógyszerszedés nélkül is ki lehetne jönni belőle.

(Tkp. nem is tudom, hogy mi is a gond a fejemben, ui. a paranoia elvileg nem kéne, hogy anhedóniával és disszociatív tünetekkel járjon.)

2022. dec. 6. 20:43
 3/7 A kérdező kommentje:
Még az is megfordult a fejemben, hogy a kérdésben írt tünetek a gyógyszerekhez való hozzászokás miatt alakulhattak ki. Vagyis a gyógyszer hozzászokás után a megvonás okozhatja az anhedóniát, az érzések megszűnését, a deperszonalizációt stb.?
2022. dec. 6. 20:55
 4/7 anonim ***** válasza:
28%
Hozzászokhattál, nem szabad hirtelen abbahagyni, csak lassan. Lehet megvonási tünet. Ha nem vagy skizofrén, akkor le lehetne jönni róla. Az évek alatt változhattál is, most kiegyensúlyozott, racionális embernek tűnsz.
2022. dec. 6. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
16%

Szia! Én gyermekkorom óta élek együtt pszichotikus tünetekkel, 5 éve diagnosztizáltak skizofréniával és skizoaffektiv zavarral, megkérdezhetem, hogy hogyhogy nem te is ezt a diagnózist kaptad, ha 10 évig fent álltak a tünetek? A pszichotikus tünetek 6 hónapnál hosszabb fennállását nevezik skizofréniának.

Én a diagnózisom óra tanultam pszichológiát - bár nem ez volt a fő szakom - és igyekeztem a legátfogóbban tanulni a betegségemről, ápoló is voltam, skizofréneket is kezeltem, szóval nem állítom, hogy szakértő vagyok, de azt igen, hogy jártas. Ez alapján ezt tudom mondani:

1)Mindenkinél egyedi, hogy mi nyújtja a legtöbb segítséget. Én szedtem olanzapint és aripiprazolt, egyik sem segített, csupán a gyógyszerek mellékhatásai jelentek meg. Nekem jelenleg az első számú segítség, ha 8-9 órát alszom, nyugodt körülmények között. Ha ez nincs meg - elég csupán annyi, hogy 6-7 óra alvás van helyette-, az első nap után jelentkeznek a tünetek. Úgy tudom, a skizofrénia-kutatás még mindig gyerekcipőben jár és bár én nem hiszek kifejezetten a természetgyógyászatban, az alternatív terápiák -nem gyógyszeres, hanem pl. művészeti, csoportterápiák, általános pszichológusi "beszélgetős" terápia, egyebek - egyre ajánlottabbak külföldi orvosok szerint, párosítva megfelelő táplálkozással és nyugodt életkörülményekkel.Tudom ez luxus, de egy alternatíva, hiszen erről kérdeztél. Ha szeretnéd írok erről részletesebben, küldök esetleg linkeket. Én azt tapasztaltam, jobb minél több forrásból tájékozódni.

2) Kérlek, ne hagyd abba egyetlen antipszichotikum szedését se hirtelen, átmenet nélküli módon, mert az rendkívül veszélyes! Nem tudom ez orvosi felügyelet alatt történt e, ha igen, akkor nyilván ezt nem írom felül, de ez igen felelőtlen lenne orvosi részről. Illetve kérj részletes tájékoztatást a mellékhatásokról, nem tudom nálad ez hogy történt, de engem nagyon hanyagul tájékoztattak, ami később bajt okozott.

3) A pszichotikus tünetek, paranoia megszűnhetnek spontán is, erre nem igazán tudni a választ miért, de technikailag ennek is van hivatalos diagnózisa. Illetve fontos tudni mi okozza, általában persze genetikai alap és külső tényezők összessége. Pl. Nekem egyértelműen genetikai hátterű egy része, mivel a családomban máshol is van, de egy másik része traumára vezethető vissza, így annak feldolgozása rengeteget javított a tünetek enyhülésében.


Remélem ez segít. :)

2022. dec. 6. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Kedves #5! Nagyon köszönöm a részletes és szakszerű választ! Azt hiszem, privátban is megkereslek, ha nem gond. Köszönöm az #1 és #4 válaszokat is.
2022. dec. 6. 21:53
 7/7 anonim válasza:
16%
Nyugodtan írj privátban! :)
2022. dec. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!