Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy kell elképzelni azt a...

Hogy kell elképzelni azt a procedúrát, amikor valakit gondnokság alá szeretnének helyezni?

Figyelt kérdés
Szüleim gondnokság alá szeretnének helyezni, emiatt elég feszült vagyok, hisz ha jól tudom, ez nagyon durva jogkorlátozással járna, azt olvastam, a gondnokság alá vont arról sem dönthet szabadon, hogy hol szeretne lakni, mire szeretné költeni a pénzét stb. Tehát jogilag visszarepítik a gyerekek közé, semmilyen munkahelyi vagy adás-vételi szerződést nem köthet, csak ha a gondnoka beleegyezik. Ezt szeretném elkerülni. Jövő héten kell elmenni családostúl valamilyen szakértőkhöz, akik elbeszélgetnek velem meg a szüleimmel, a beszélgetés alapján pedig kialakítják a véleményüket azzal kapcsolatban, hogy legyek-e korlátozva cselekvőképességemben vagy sem. De hogy zajlik ez a procedúra? Mi alapján döntik el, lesz-e gondnokom vagy nem? Mit kell mondanom, hogyan kell viselkednem, ha azt akarom, hogy ne legyek gondnokság alá helyezve?

2023. jan. 8. 15:29
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
21 éves vagyok, kezelték már pszichiátrián depresszió miatt, jelenleg is kell antidepresszánst szednem. Nem tudom, ezek számítanak-e valamit is, amikor eldöntik, gondnokság alá helyezzenek-e vagy sem.
2023. jan. 8. 15:33
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem fognak gondnokság alá helyezni. Ezt az írásodból megmondom kb. Depresszió miatt meg biztos nem.
2023. jan. 8. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

"Alapelv


Az önrendelkezési jog korlátozása csak olyan mértékű lehet, amit az érintett személy állapota feltétlenül indokol, és elő kell segíteni, hogy önállóan vihesse ügyeit azokon a területeken, ahol cselekvőképessége ép maradt.


A korlátozásnak követnie kell az érintett mentális állapotában bekövetkező változásokat, ezért bizonyos időközönként a gondnokságot felül kell vizsgálni."


Magyarán amiket felsoroltál egyáltalán nem biztos, hogy végrehajtják rajtad. Csak mondjuk adott esetben ezek közül valamelyike(ke)t.

2023. jan. 8. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Remélem, egyiket sem fogják, mert mendegyik borzasztó lenne.


Azt tudom, hogy felülvizsgálják időközönként, de ha igaz, amit olvastam, akkor a részlegesen korlátozó gondnokság alá vont személy esetében 5, a teljesen korlátozó gondnokság alá vont személy esetében pedig 10 évenként van felülvizsgálat. Az 5 és a 10 év is nagyon sok idő, ráadásul nem is biztos, hogy a felülvizsgálat után megszüntetik a gondnokságot. Elvileg ritkán szokták, mert a bírák tartanak attól, hogy miután megszüntették, történik a korábban gondnokság alatt álló személlyel valami baj, ami az ő felelősségük lesz.

2023. jan. 8. 15:51
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Azért ez nem így megy. Sokkal komolyabb ok kell ahhoz, hogy gondnokság alá helyezzenek. 20+éve voltam súlyos depressziós, több öngyilkossági kísérlettel. Az egyiknél hajszálon múlt, hogy túléltem, 3 napig voltam eszméletlen. Bekerültem zárt osztályra, ott a protokoll szerint rögtön jön egy ilyen ember, aki megállapítja, szükség van-e gondnokra(azért lényeges, hogy rögtön, mert ugye akkor voltam a legrosszabb állapotban, még nem állították be gyógyszert, vagy ilyesmi.) Fel se merült a gondnokság alá helyezés, pedig nálad kb. 100x rosszabb állapotban voltam. Persze nem azért mondom, hogy hülyeségeket csinálj! De az írásod alapján, ha téged ebben az állapotban gondnokság alá helyeznének, akkor élnék a gyanúperrel, hogy valami turpisság van. Ne nagyon próbálj felkészülni, mert azt viszont kiszúrjak, ha kamuzol. Elég, ha normálisan válaszolsz és látják, hogy nem készülsz tömeggyilkosságra, vagy ilyesmi. A depresszió alapból nem indokolja a gondnokság alá helyezést.
2023. jan. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, nagyon hasznosak! Utolsó, remélem, azért már jobban vagy.


Ami miatt aggódom, hogy nem tudom, hogyan fog zajlani ez az egész, miket fognak kérdezni, meddig tart, jó benyomást tudok-e tenni rájuk stb. Tudom, írtátok, hogy a depresszió korántsem elég indok a gondnokság alá helyezés mellett, de ha esetleg mégis bekövetkezik, ijesztő, hogy mennyi mindenben korlátozzák az embert.

2023. jan. 8. 22:14
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
#6! Persze, már 20 év eltelt. Sajnos, azt nem tudom, hogy miket kérdeztek, mert egyrészt nagyon régen volt, másrészt nem voltam olyan állapotban, hogy mély benyomásokat hagyhasson bennem. De mivel azt se tudtam, hogy minek jött, csak utólag tudtam meg, egyáltalán nem voltam felkészülve, nem adhattam valami "jó" válaszokat, ennek ellenére meg tudta állapítani, hogy semmi szükségem gondnokra. Azért nem olyan gyakori az. Nagyon durva betegek voltak ott, és még közülük is kevésnek volt gondnoka, tényleg nem bemondásra megy ez.
2023. jan. 8. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Az írásod alapján látszik h nem leszel gondnokság alá véve
2023. jan. 11. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!

Azokat veszik gondnokság alá akik testileg sérültek maradandóan vagy agyilag (fogyatékosság valamilyen formája) áll fenn


Depresszió nem indokolja, teljesen ép vagy gondolkodásilag


Ha minden mentális beteg gondnokság alá lenne helyezve, bezárnának a dohányboltok mert nem lenne nagykorú vásárló

2023. jan. 11. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Legtöbbször a köz és/vagy önveszélyeseket veszik gondokság alá. Vagy akik nagyon súlyos testi/szellemi fogyatékosok. Ezalatt érsd azt h 21 évesen egy 2-4 éves szintjén van kb.

Vagy akik fel sem tudnak állni a tolószékből és beszélni se beszélni se mozogni nem tudnak.


Ugyhogy te megnyugodhatsz.


Nem akarok tapintatlan lenni de a szüleidnél nem stimmel valami.

2023. jan. 11. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!