Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Emetofóbiások (hányástól...

Emetofóbiások (hányástól félők) hozzátok szólnék! Tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Nos, ovis koromban kezdődött ez a félelmem a hányástól. Eleinte csak attól féltem, ha körülöttem lett valaki rosszul.

Alsóban elkaptam egy hányásos hasmenéses betegséget és az egy kisebb “traumaként” maradt meg bennem. Talán azóta félek attól, hogy én is rosszul leszek. Viszont itt még együtt tudtam élni ezzel a félelemmel, itt még nem neveztem fóbiának a dolgot.

Viszont 2020-ban amikor Magyarországon is felütötte a fejét a Covid, akkor a félelmem kinőtte magát egy fóbiává..

Mindig esténként lettem rosszul, általában hányingerem volt és rázott a hideg..míg végül nyögve-nyelve sikerült elaludnom. Nappal általában nem volt bajom, csak mindig az estétől féltem. (Talán azért köthette az agyam az estéhez a rosszullétet, mert alsóban betegség miatt is éjjel voltam rosszul)

Ezen idővel a meditáció segített. És egyszer csak abbamaradt egy pár hónapra.

A suli elkezdésével és a stresszel együtt ez is visszatért. De még itt se volt olyan vészes..

Viszont az elmúlt két évben nagyon romlott a félelemhez való hozzáállásom.

Minden nap hányingerem van, puffadok..vannak napok amikor az segít ha eszem rá..és vannak napok amikor a kajára gondolni se tudok..

Voltak “pánikrohamaim”..ezt azért raktam idézőjelbe, mert szakember nem támasztotta alá az állítást, de minden tünet erre utal..

Egyik pillanatról a másikra (általában stresszes időszakokban) hidegrázás, gyomorgörcs, hányinger & gombócérzés a torokban, fáradtság jön rám…általában fél órán belül javulni kezd (főleg meditációs hangokkal)

Viszont nincs légszomjam, ahogy a legtöbb pánikrohamnál lenni szokott, ezért sem vagyok biztos benne, hogy arról van szó..

Emellett bennem van az állandó szorongás a hányás, a rohamok miatt..

Van 1-2 gyógyszer és cukorkák, amiket mindenhova magammal viszek..leginkább mentolos cucik..azok szoktak segíteni a hányingeren..

Viszont már annyira “függőjük” lettem, hogy ha nincsenek nálam, akkor elkezdek aggódni..

Persze minderre rátesz az is, hogy nemsokára egyetem, különköltözés, önállósodás..stb..

Egy ilyen teherrel a vállamon nem tudom, hogy mi lesz velem..

Ha ti is hasonló helyzetbe vagytok, akkor nyugodtan írjátok le..szeretném, ha tudnám, hogy nem vagyok egyedül.

(Bocsánat, hogy ilyen hosszú lett)

:)


16 L



2023. jan. 10. 22:13
 1/3 anonim ***** válasza:
62%
Annyit ittam és annyit hánytam, hogy már nem félek tőle. Nem ajánlom ezt a módszert, keress fel pszichológust.
2023. jan. 10. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szia!

Ugyan ezzel a problémával küzdök. 4 éve volt hogy először elhatalmasodott rajtam, akkor alig bírtam enni és inni, szorongtam állandóan, fájt a hasam, hányingerem volt és én is emotofobiás vagyok. Most megint előjöttek ezek a tünetek. Reggel és délelőtt még jól vagyok, tudok enni, de ahogy jön a délután/este képtelen vagyok bármilyen falatot leküzdeni, amint a számba veszem az ételt hányingerem lesz. Én frontint szedek, de van hogy segít van hogy csak tompít. Most fogok menni pszichiáterhez mert lassan ott tartok hogy emiatt nem merek már kimozdulni itthonról, attól félek hogy rosszul leszek. Neked bevált valami kezelés erre, tudod valahogy kontrollálni ezt a félelmet? Sajnos én még nem jöttem rá mi segíthetne rajtam.

2023. jan. 19. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Szia!

Nekem is ugyan ez van. Fogalmam sincs, hogy mikor kezdődött, mert tudom hogy mikor utoljára hánytam, még nem féltem tőle (olyan 3-4 éve). Talán akkor volt az első ilyen, amikor az egyik barátnőm átjött szilveszterkor (kb 8 éves voltam, de már nem tudom pontosan) és akkor hányt. Én szerencsére nem kaptam el tőle, aztán ezután pár nappal éreztem ,,hányingert" amit valószínűleg már akkor is csak képzeltem. Akkor nem pánikoltam be annyira, csak féltem. Akkor talán max 2 havonta volt ilyen, és nem reagáltam mér rá ilyen rosszul. Aztán nyáron néztem valami orvosos sorozatot, amiben olyat mutattak, amit én nem akartam látni (már nem emlékszem mi volt, de nagyon undorító), és én a kórháztól is félek, szóval ott éreztem ezt újra. Nem volt még pánikrohamom, de rosszabb volt mint az előzőek. Akkor kezdődött el rendszeresebben a dolog (volt, hogy egy héten belül 2-3-szor, aztán egy hónap kihagyás és megint). Itt még nem tartottam ott, hogy rágondolok a hányásra, és már majdnem a pániknál tartok, itt még néha tudtam róla beszélni, ha úgy volt. Aztán fokozatosan rosszabb lett, volt olyan, hogy nem mertem enni, mert mi lesz ha... szóval igen, és most ott tartok, hogy majdnem hetente vannak pánikrohamaim emiatt. egy hete az egyik osztálytársam így lett beteg, akivel végig együtt voltam a farsangon, beírta a csoportba, és én egyből rosszul lettem. Sírtam, aztán egyre jobban bepánikoltam. Alig kaptam levegőt, remegtem, és szerinte úgy néztem ki,mint akit megszállt valami, vagy nem tudom. Már sikítottam, annyira pánikoltam. talán ez volt az eddigi legdurvább. Aztán 2 nappal utána megint rosszul lettem, csak nem pánikoltam be ennyire. Egyébként nálam ez mindennapos, csak van mikor elmúlik, mikor valami eltereli a figyelmem. 90%-ban ez esténként szokott lenni, talán azért, mert akkor nem köti le semmi a gondolataimat. Mostanában az is elkezdődött, hogy nem merek enni emiatt. Alapból félóránként eszek valamit, és mikor mostanában ezt csinalom, akkor eszembe jut, hogy nem kellett volna ennem, és ettől is rosszul leszek. Félek, hogy emiatt anorexiás is lehetek.

Ezeket a rosszulléteket szerintem csak képzelem, mert eddig szerencsére soha nem történt semmi ,,olyan". már gondolkozunk a pszichológuson is, hátha ott tudnak segíteni, mert utálok ezzel élni.

2023. febr. 17. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!