Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Más is tapasztalt ilyet...

Más is tapasztalt ilyet pszichológusnál? Csak engem zavar kissé? Ti mit tennétek?

Figyelt kérdés
Már a második olyan pszichológusnál járok (nő), aki aranyos, meg segítőkész, viszont eszméletlen laza. Nevetgél, sztorizgat a maga életéről, átveszi a szót, kb. mintha egy közeli barátommal beszélném meg az egészet, emiatt komoly erőfeszítés nekem a magázódás használata is, ami nem kicsi kognitív disszonanciát okoz nekem. Előtte egy férfihez "jártam" (vele online beszélgetések voltak), de ő is ugyanilyen volt kb., csak ő még lazább. Vele konkrétan olyan is volt, hogy a beszélgetés majdnem fele a nyaralás megtevezéséről szólt, meg hogy ők hova járnak nyaralni... Az a baj, hogy élőben abszolút nem vagyok az a dolgokat a kezembe vevő típus, nem is kommunikálok szóban jól, meg mivel rólam a legpocsékabb napjaimon sem mondaná meg senki, hogy baj van (hihetetlen jól maszkolok) ezért komolyan sem vesznek igazán, úgy érzem. Ti is tapasztaltatok ilyet?

2023. jan. 30. 12:30
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

Kicsit ilyen nem törődömöknek tűnnek ezek, mintha azt mondanák, hogy hát ők aztán ráérnek, eltelik az egy óra így is úgy is.

De egyébként azért próbálhatok ezt a fazont is irányítani, bár nem a te dolgod. De ásíts, vagy kezd el dobolni a kezeddel, lábaddal, ha elkezd sztorizni.

2023. jan. 30. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 Psycho ***** válasza:
100%

Nem, ez valóban nem normális, ez lényegében határsértés. Az nem gond, hogyha laza a szakember, ez egy emberi dolog, nyilván neki is van személyisége. Van, aki alapjáraton komoly, van, aki lazább természetű. Probléma ott van, ha ez átmegy bratyizásba, meg ilyen sztorizgatásba AZ Ő RÉSZÉRŐL.


Árnyalnám azért ezt, mert kicsit életkortól is függ. Egy-egy kamasz kliensnél szerintem bőven belefér, ha közvetlen a pszichológus, és saját magáról is mond pár dolgot (NEM túltolva). De ennek nem sztorizás a célja, hanem az, hogy kialakítsa a bizalmi kapcsolatot.


Felnőtt kliensek kezelésénél ez nem fér bele. Egy-egy elejtett félmondat még oké (nyaralásnál pl. ha azt mondja, "igen, járt ő is ott, csodálatos hely"). De, hogy ott tervezgessen, az már határsértés. A szakembernek kutya kötelessége tisztában lenni ezzel. Azért határsértés, mert a saját életterébe kezd el bevonni Téged. Ez súlyos probléma, felveti az önismeret hiányát (miért is van szüksége arra, hogy bevonjon Téged oda...? Mit nem kap meg máshol, ott, ahol meg kellene azt kapnia?)


Ráadásul az esetedben pont ott van a probléma, hogy az a "funkció" hiányzik, amivel ezt kezelni tudnád vele. Tudniillik itt arra lenne szükség, hogy kifejezd az ezzel kapcsolatos ellenérzésed, elégedetlenséged, tehát asszertív legyél, és megbeszéljétek, hogy ez így nem oké. Neked pont ezt kellene megtanulni (többek közt, ha jól értem).

Normális dolog, sőt, kifejezetten egészséges, és a bizalom szintjéről árulkodik, ha a terapeuta és a kliens képes beszélni nyíltan a kettejük kapcsolatáról. Szóval, erre a hölgynek nyitottnak kellene lennie, ha ilyet kezdeményeznél. Lehet, csattanna neki is a tantusz.


Ha úgy érzed, ez nem megy, érdemes lehet mást keresni.

2023. jan. 30. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:

12.: Hát igen, én is így látom... Nem viccelek, komolyan volt, hogy fél óra arra ment el, hogy milyen az a nyaralóhely, milyen árban van, milyen kajáldák vannak ott, menjünk mi is oda, stb. Persze jobb, mint egy bunkózó, cseppet sem empatikus szakember (ilyenbe is belefutottam már sajnos), de ennyi erővel a barátaimnak is fizethetnék súlyos vagyonokat a sztorizgatásokért. (Ezt a nyaralósat a férfi csinálta, a hölgy inkább családi dolgokról mesél, igaz, azok némileg hasonló problémák az enyémhez, de valahogy akkor is furcsa).


2.: Te viszont kamu alak vagy, mert írtam neked de ígéreteddel ellentétben nem reagálsz.

2023. febr. 1. 12:03
 14/23 anonim ***** válasza:
100%
"Doktornő, elmondaná, hogy ezek a személyes történetei hogy szolgálják a gyógyulásomat?!"
2023. febr. 1. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:
Igazából úgy szokta, hogy elmondom a magam problémáját / történetét, és ő erre reagál a férje hasonló problémájával, és, hogy ez náluk hogy zajlik, ő hogyan kezeli, sokszor nagyokat nevetve, ilyenek. :O Nehéz, mert közben meg aranyos nő és látom, hogy őszintén segíteni akar, és az is annyira idegesít, hogy nem tudom az ilyen helyzetet kezelni rendesen. :/
2023. febr. 1. 14:08
 16/23 anonim ***** válasza:
Nekem is eltérő mértékben jöttek be a különféle terapeutáim. Valamelyikkel nagyon jól együtt tudtunk működni, valamelyikkel alig. Persze én is belejöttem az évek alatt, hogy hogy érdemes. Na de azért annyira nem, hogy meg is gyógyuljak végleg. :-/
2023. febr. 1. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:
Igen, ezt tapasztaltam én is. Brutálisan sok a rossz terapeuta, a kifejezett empátia nélküli, a lóf.szt sem tudó (volt, amelyiket nem kellett kvázi edukálni), de az sem volt piskóta, amikor elit, belvárosi helyen akkori áron 15 rugóért fél percenként az órát nézte egy ilyen pszichológusnő, majd azon, hogy introvertált voltam tiniként is aki nem szerettem a bulikat olyan döbbent fejet vágott, mint aki elé a háromfejű kecskét viszik éppen. A korábbi éveimhez, állapotomhoz képest sokkal jobban vagyok (bár nekem is irdatlan messze még a gyógyulás), és valahol még ezért is bűntudatom van, hogy erről a két szakemberről ilyeneket írtam. Ők legalább kedvesek és empatikusak, ha nem is szakszerűek maximálisan, mert korábban találkoztam olyanokkal, akiket ha lehetne név szerint neveznék meg, hogy hozzájuk senki ne kerüljön, hacsak nem akar még rosszabbul lenni.
2023. febr. 1. 14:18
 18/23 anonim ***** válasza:
Én nem ezt mondtam, hanem inkább azt, hogy nem volt meg az összhang közöttünk mindegyikkel. Az én nem gyógyulásom meg inkább azon múlik, mert összetett traumáim vannak, amelyek csak nemrég tudatosultak és ezért nem az okokkal foglalkoztunk sok esetben. De mindenki egy fekete doboz, a terapeuták nem látnak a fejünkbe, úgyhogy nincs könnyű dolguk.
2023. febr. 1. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
Ja persze, van olyan is, hogy az emberek nem passzolnak az életben sem, nyilván van iyen a terapeutákkal is. Viszont tényleg léteznek alkalmatlan terapeuták bőven sajnos, ezt szakember is elismerte nekem.
2023. febr. 1. 14:50
 20/23 Psycho ***** válasza:

Egy-egy személyes referencia a terapeuta részéről mondjuk még beleférhet, HA az úgymond edukatív célokat szolgál, és utána átbeszélitek, "mi a tanulság".

A "jajj, a férjem is ezt szokta!" típusú mondat lehet jó, lehet rossz.


Ha olyan céllal mondta, hogy a mögöttes szándék a szóban forgó probléma bagatellizálása, aminél a saját, a helyzettel kapcsolatos tehetetlenségét próbálja kompenzálni, akkor az nagy baj.

Ha olyan céllal mondta, hogy ez egy példa, amiből tanulni lehet, akkor kevésbé. De ez esetben fontos átbeszélni, hogy a példahelyzetben mi történt, ki mit reagált, az mit jelent, ezt Te hogyan tudod felhasználni, stb.


Ezzel együtt is úgy gondolom, nem okvetlenül érzed furcsának a szituációt. A terapeuta mesélhetné ezt úgy is, hogy "hadd mondjak egy nagyon hasonló, megtörtént esetet" - és úgy adja elő, mintha ez VALAKIVEL történt volna. Merthogy a problémáid kezelése szempontjából tökéletesen lényegtelen, hogy ez most az ő férjével történt-e meg, vagy Gipsz Jóskával (feltéve, hogy nem Gipsz Jóska a férje 😊).


Teszem hozzá, ezt tudnia kéne a terapeutának. Ezt már alap BA képzésen is tanítják, hogy csínnyán bánjunk ezzel, óvakodjon a pszichológus a személyes példák beemelésétől. Sőt, már önmagában a külső esetek megemlítésével is észnél kell lenni. Van kliens, akinek ez segít ("valaki más hogysmint csinálta"), és egyfajta megnyugvást, biztonságérzetet ad. De van, aki ez miatt úgy érezheti, ő nem is annyira fontos, hisz nem ő van a középpontban.

2023. febr. 1. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!