Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A szorongást honnan lehet...

A szorongást honnan lehet felismerni? Vannak szintjei? Mikortól szoktak gyógyszert javasolni?

Figyelt kérdés
2023. febr. 4. 21:03
 1/4 anonim ***** válasza:
78%
A szorongásnak van egy olyan szintje, amikor rázkódik az egész tested és nem tudsz leállni. Annál keményebbet még nem tapasztaltam. A depresszív szorongás lópikula ahhoz képest.
2023. febr. 4. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Psycho ***** válasza:
84%

Nagyon sok jele van. Ezt alapvetően két csoportra oszthatjuk.


Kognitív szorongás az, amikor jönnek az automatikus, negatív GONDOLATOK. "Jajj, mi lesz!?", "Jajj, mit fognak gondolni!?", "Fúú, biztos jó ez így?", és társai. Az a bizonyos "mókuskerék", amikor megállás nélkül fejben kattogsz valami fránya ügyön.


Szomatikus szorongás az, amikor testi tüneteket produkálsz. Izzad, remeg a tenyered. Görcsben van a gyomrod. Izzadsz. Szaladni kell a vécére (valami necces esemény előtt). Heves szívverés, szapora légzés. Rázod a lábad, stb. De akár az is ide tartozhat, amikor nagyon rosszul alszol.


Ezekből a jelekből fel lehet ismerni a szorongást. Megesik, hogy nem tudjuk mi okozza, de egy kis utánajárással fel lehet tárni a mögöttes okokat.


Igen, vannak szintjei, de ez szubjektív. Vagyis: MENNYIRE szorongsz. Ugyanaz a szituáció más emberből más mértékű szorongást vált ki. Be kell menni egy helyre, ahol sose jártál még. Van, aki simán bemegy, nem okoz nehézséget. Van, aki kicsit megijed, de ki sem mutatja, megoldja. Van, aki tépelődik, de pár perc hezitálás után ráveszi magát. Van, aki nem tudja megtenni, annyira fél.


Gyógyszeres kezelés (vagy alapvetően valamilyen beavatkozást, pl. terápia) akkor már erősen javallot, ha funkcióvesztés van. Ez alatt azt értem, ha olyan erős a szorongás, hogy az miatt nem tudsz valamilyen tevékenységet végrehajtani (a fent említett példában nem mész be számodra új helyekre). Ez már fóbiás mértékű szorongás, és pontosan az élettér beszűkülése miatt javasolt a beavatkozás.

De nincs ez így megszabva - ha valaki úgy érzi, túl erős a szorongása, elmehet kezeltetni. Persze nem érdemes ágyúval légyre lőni (a "félek felhívni egy ismeretlen telefonszámot" kérdéskörnél nem kell rögtön marékra szedni a xanaxot). Van, aki megoldja maga, és csökken a szorongás a pozitív tapasztalatok után, szóval nem lehetetlen ez sem.

2023. febr. 4. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Huh akkor nekem szomatikus van ezek szerint, nem is kicsit.

Nekem amúgy ebben nyilvánul meg, néha teljesen értelmetlen szituációban is előjön, valami kiváltja. Magas pulzus, izzad a tenyerem, szédülök, van, hogy puffadok is miatta. Volt többször rendes pánikrohamom is.

Én már menni szeretnék szakemberhez (ha lesz rá rendesen félretett pénzem..) Mert ugyan vannak jobb/rosszabb napok, mindig visszatér. De megtanultam már vele együtt élni, mert majdnem gyerekkorom óta van és most 24 vagyok, ez akkor sem okés így.

2023. febr. 9. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Kései Sirató ***** válasza:
71%

A szorongás olyan félelem, aminek nincs tárgya.

Nem tudod, hogy mitől félsz, de félsz. Erős önbizalomhiány is jellemzi.

Elcsuklik a hangod, remeg a kezed.

Felgyorsul a szívverésed, izzad a tenyered. Nem mered kihúzni magad. Minden pillanatban rettegsz.

Minden zajra felriadsz.

Érdemes szedni MagneB6-ot, de ha tartóssá válik, akkor komolyabb gyógyszerekre van szükség és életmódváltásra.

2023. febr. 10. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!