Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mindig valamilyen függőségbe...

Mindig valamilyen függőségbe menekülök. Mit tehetnék ez ellen?

Figyelt kérdés

Próbálok rövid lenni. Sajnos borzalmas gyerekkorom volt, aminek a sebeit a mai napig hordozom. Azt, hogy “boldog” legyek (értsd: megnövekedett dopamin szintet érjek el), csak a vásárláson és önpusztításon keresztül tudom megvalósítani. Volt egy időszak, amikor itthon csíkoztam (mdma kristály, kokain, ketamin), viszont ezzel a szokással kb féléve teljesen leálltam, mert nem akartam ráfüggni semmilyen drogra. Miután abbahagytam az itthoni csíkozást, elkezdtem inni. Gin tonic volt a nagy favorit, volt hogy heti 5-6x bebasztam tőle. Szégyenteljes dolgokat műveltem a hatása alatt, rendesen visszataszító voltam, kifordultam önmagamból. Kb 1-2 hónap eltelte után, teljesen abbahagytam az ivászatot is, mert megijedtem, hogy alkoholista leszek (nagyon afelé tartottam). Nagyjából 3 hónapja egyáltalán nem iszom itthon, maximum nagyon ritkán baráti összejövetelek alkalmából. Az alkohol abbahagyása után elkezdtem online vásárolgatni. Először csak ezt-azt, kisebb összegű pólókat, pulcsikat stb, viszont pár hónap leforgása alatt eljutottam oda, hogy a méregdrága ruhákat ugyanúgy megveszem. 60-100 ezres kabátok itthon felhalmozva, konkrétan 3 téli dzsekit idén vettem. Minden héten több rendelést leadok különböző oldalakon, heti szinten nagyjából 30-40 ezret költök ruhákra. Mindezt úgy, hogy ennyire nem vagyok anyagilag eleresztve. A mindennapi megélhetésem nem veszélyeztetem, vannak tartalékaim még régebbről, amikor nem szórtam ennyire a pénzt, viszont a jelenlegi életstílusommal nem igazán tudok félretenni. Én itt a probléma gyökerét nem a vásárlásban látom, hanem abban, hogy valamihez folyton nyúlnom kell, hogy stimuláljam a boldogságérzetem. Ez azért is szomorú, mert vannak barátaim, akiknek a társaságában jól érzem magam, viszont mikor itthon vagyok egyedül, akkor valamit csinálnom “kell”, hogy jól érezzem magam. Félreértés ne essék, alapból nem vagyok se szomorú, se depis, inkább egy megmagyarázhatatlan ürességet érzek, amit ezekkel a cselekvésekkel próbáltam/próbálok kompenzálni.

Mit tudnék tenni? Pszichológiai eset vagyok, ez biztos, de nem hiszem, hogy tudnak rajtam segíteni. 25 éves vagyok még csak, nem szeretném így leélni az életem.



2023. febr. 22. 12:48
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Dehogynem tudnak. Vissza kell nyúlni - terápiás helyzetben - egészen a gyökerekig. Nem lesz se könnyű, se gyors. De lépésről lépésre mindig egy kicsit könnyebb lesz.

Klinikai szakpszichológust keress!

2023. febr. 22. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A pszichiáter és a pszichológus keresésén túl keress olyan munkát, ami elég kihívást jelent, de még meg bírod csinálni. Azon kívül olyan társaságot keress, amilyenbe tartozni szeretnél és igyekezz alkalmazkodni, meglátni másokban az értékeket.

Ui.: rég ittam gin tonicot, pedig az tényleg fini

2023. febr. 22. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Hovarju ***** válasza:
100%

Szereted az állatokat? Mi lenne, ha elmennél egy menhelyre segíteni?

Vagy az otthoni magány nyomaszt? Tarts valamilyen háziállatot és akkor nem az üres lakásba kell hazamenned. Egy kutya remek lélekgyógyász, vagy ha ez túl sok kötöttség válasz macskát. Ők is jó társak lehetnek a mindennapokban és velük kicsit kevesebb a "macera" (őket nem kell sétáltatni)

2023. febr. 22. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Szex az jó, és rá lehet függni. Nem káros, ha védekeztek
2023. febr. 22. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Mindenkinek ment a zöld.

#1 megfogadom a tanácsod, és szerintem adok egy esélyt a szakszerű pszichológus általi terápiának.

#2 a jelenlegi munkahelyemmel meg vagyok elégedve, mert sok lehetőség van fejlődésre. Viszont ebben van valami, hogy egy jó társaság motiválóan hatna rám és nem csak értelmetlen/káros dolgokban találnék örömöt. Esetleg a munkahelyen megpróbálhatok szorosabb kapcsolatokat ápolni a kollégákkal, hogy aztán el tudjunk járni erre-arra.

#3 igen, nagyon szeretem az állatokat, mindig volt valamilyen háziállatunk a családi házban. Kedvencem a macska, szívesen is tartanék, de úgy érzem túl nagy felelősség. Jelenleg lakásban lakom, és szoktunk nálam bulizni, ami azért problémás, mert 1 szobás lakásom van, ami egybenyílik a konyhával. Hangos zene esetén nem tudna hova elvonulni szegényke (max wcre), vagy ha pl félénk lenne, és nem szeretne emberekkel barátkozni.:(

2023. febr. 22. 13:41
 6/9 A kérdező kommentje:

#3 a menhely viszont egészen jó ötlet, csak nem tudom lelkileg hogy bírnám.

#4 ez valóban igaz, de nem hiszem, hogy rá tudnék függni.

2023. febr. 22. 13:45
 7/9 Hovarju ***** válasza:

Gondolom nincs minden nap hangos buli. Egyébként szerintem, ha veszel egy szobakennelt (bár ezt főleg kutyáknak szokták javasolni), amihez hozzászoktatod a cicát, akkor oda félre tud vonulni. (érdemes letakarni a ketrecet). Ráadásul a csukott ketrecben biztonságban van, aztán ha vége a bulinak kiengedheted.

Egyébként szerintem a benti cicával nincs túl nagy macera. Esetleg örökbe is fogadhatsz egyet.


Láttad a Bob, az utcamacska c.filmet? Szerintem remek.

2023. febr. 22. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem jó kezdet lehet tarkítani a mindennapjaidat a semmittevés érdekesebb formáival. Elég a főtéren hesszelni, de bringázhatsz is, felfedezheted a természetet a környéken (akár rákeresésekkel is mélyítve a dolgot), vagy ha nagyon költeni akarsz, a horgászat is mókás bír lenni. Lehet, hogy fel is fedezted a közös pontot ezekben: a nap alatt vagy, a földön állsz, átjár a levegő, aktívan figyelsz valamire. Amilyen banálisan hangzik, olyan rengeteget tud jelenteni ez a kapcsolódás nap mint nap.
2023. febr. 23. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
#8 ez nagyon jó ötlet, köszönöm szépen, biztosan megfogadom a tanácsod.😊
2023. febr. 23. 11:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!