Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Volt kisgyerekként mandulaműté...

Volt kisgyerekként mandulaműtéted a 70-es, 80-as években?

Figyelt kérdés
Olyanokkal beszélnék, akiken kisgyerekként altatás és bódítás nélkül, leszíjjazva végezték el a mandulaműtétet! Esetleg egészségügyi dolgozókkal, akik ismerték az akkori protokollt. A helyzet az, hogy esetemben, 8 évesen ez rettenetes trauma volt, amelynek hatásai máig érződnek. Tulajdonképp kínzás volt, amelynek a szörnyűségét sokáig elfedte a "gyógyítás" címszava. Nem hibáztatni akarok bárkit, csak a jelenség megértése fontos számomra.

#poszttraumás stressz szindróma #mandulaműtét anesztézia nélkül #Pediatric Medical Traumatic Stress
2023. jún. 11. 00:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Én nem emlékszem az egészre. Annyi maradt meg bennem (talán 5 v. 6 éves voltam), hogy mondták, hogy most egy ideig nem ehetek fagyit, ez sokkal jobban zavart mint az egész műtét. Az egészből semmire nem emlékszem. És engem még a 70-es évek közepén műtöttek mandulával és egyszerre vették ki a torok és az orr mandulámat.
2023. jún. 11. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
39%

Igen volt.

1973-as születésű vagyok és kb. 3 éves koromban végezték el. Pont úgy, ahogyan írtad. A leszíjazott kezemen utána látszott a szíj nyoma, annyira feszítettem és sírtam.

Szúrták fel a fülemet is kicsi koromban, az sokkal rosszabb volt, pedig nem is járt kórházi tartózkodással.


Rég túltettem magam mindegyiken. Veled valami baj van, ha ezen rugózol még felnőttként.

2023. jún. 11. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
67%

Nekem igaz jóval később volt, szíjazást ugyan nem alkalmaztak esetemben, de nem is altattak. Egyszerre távították el az orr- és garatmandulámat, de semmi traumatikus élmény nem maradt utána. Nem tartott vészesen sok ideig, nyugodt voltam teljesen. Nekem ez a műtét nagyon fontos volt egészségi szempontból, tehát csak örülni tudok, hogy megműtöttek.

Ha akkor megterhelő is volt ez számodra, ennyi év után akkor sem lenne szabad ezen rágódnod, próbálj meg túllépni.

2023. jún. 11. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
50%
Budapesten, a Madarász gyermekkórházban vették ki a mandulámat 1996-ban, pontosan így, ahogy írod, bár én akkor már tinédzser voltam, talán ezért jobban fel tudtam dolgozni. De tisztán emlékszem arra, ahogy ültem leszíjazva, s egy zöldruhás izomagy tartotta a fejemet mozdulatlanul. És jól is tette, mert amikor elkezdte nyiszálni a doktorúr, még nem hatott az érzéstelenítés, oltárira fájt minden vágás és csak dőlt a könnyem, brutál volt.
2023. jún. 11. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
86%

Én is emlékszem a leszijjazásra. Ovis voltam. Felnőtt kórteremben voltam 1 éjszakát, horkoltak, hideg volt. Akkor féltem és sírtam, de tisztán emlékszem h anyu jött értem és mentünk haza másnap. És ezzel meg is oldódott a trauma. Törést nem okozott.

Nálad valami más is játszik

2023. jún. 11. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
1990-ben vették ki a garatmandulám, 6 éves voltam. Leszíjaztak, lefogták a fejem, köpnöm kellett egy csomószor. Amire még emlékszem, hogy délután volt látogatás és az anyukám hozott nekem 24 db-os színes ceruzát és színező könyvetaz első nap. Én egy hetet voltam kórházban akkor, de semmi másra nem emlékszem a ceruzákon kívül. Nem maradt meg traumatikus élményként a műtét. Szerintem nálad más van a háttérben.
2023. jún. 11. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
55%

Igen volt.

1973-as vagyok, 3 vagy 4 eves lehettem.

A bena doki miatt szajzarat kaptam, raharaptam a fogora, mindket fogsorom deformalt lett, azota is megvan a nyomna.

Plusz lattam mit vettek ki belolem.

2023. jún. 11. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
41%
Azt én is láttam :)
2023. jún. 11. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
56%

Eddig azt hittem csak számomra volt ennyire szörnyű ez...


90es években műtöttek, orrmandula, először 6 évesen. Gyerekosztalyon nem volt hely, felnőtt szobába kerültem. A műtét napján kifelejtettek emiatt a műtéti futószalag-sorból. Mikor erre kesobb rajottek, erzestelenites nélkül vittek gyorsan a mutobe, letudni... Úgy lekotoztek hogy a csukloim és bokáim is belilultak. Az egyik ápoló a fejemet fogta, iszonyatos erővel.vegigneztem ahogy az ölemben lévő vesetalba ömlik a verem, meg minden. KB felajultan vitt ki a mutobol az egyik ápoló a vállán atdobva.


3 évre rá visszanott, újra műteni kellett. 9 éves voltam, bogtem, halalfelelem volt, azt éreztem én ezt megegyszer nem élem túl.

Tuleltem. De ugyanúgy leszijazas, ömlött minden az ölembe, de legalább érzéstelenítő sprayt kaptam. Bár nem hiszem hogy használt.


Azóta orvosfobiam van. Minden egyes orvosi vizsgálattól szorongok, legyen az akár egy ártalmatlan alap rutin vizsgálat. Elég ha megérzem azt a tipikus korhaz/orvosi rendelő szagot, s jon a szorongás, heves szivveres.


Nyilván rengeteg gyereket így műtöttek akkoriban, s örülök hoyg nem okozott ez mindenkinek traumát.

De akkor is borzasztó, hogy ez így működött.

2023. jún. 12. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
93%
A 90's évek elején volt, és nem tudom elképzelni, hogy létezik ilyen, hogy altatás meg fájdalomcsillapító meg minden nélkül ilyet el lehet végezni.
2023. jún. 13. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!