Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Honnan tudhatom meg, hogy...

Honnan tudhatom meg, hogy autista vagyok-e?

Figyelt kérdés

Mindig "fura" meg "különc" voltam, de egy tünetemnek, amit addig egyedinek hittem, hirtelen megtaláltam az elnevezését, és az autizmus egyik jelének mondják.

Persze ez nem diagnózis, és nem feltétlenül érzek magamra illőnek minden mást az autizmus leírásából, de van, amit igen.

Kihez kell fordulni?



2023. aug. 1. 21:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
67%
Mi ez a tünet?
2023. aug. 1. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Az Autizmus Alapítványt ajánlom, alaposak. Néhány pszichiáter is vállal ilyen diagnosztikát, de alapvetően nem erre képezik őket, személy szerint ezért nem azt választottam. Az alapítványnál egy team dolgozik rajta (gyógypedagógus, pszichológus, pszichiáter), csak sajnos hosszú a várólista. Ha tudsz fizetni, előrébb tesznek.

Egyébként pedig ahány autista, annyiféle autizmus létezik. Nagyon sok sztereotipikus tulajdonság rám sem jellemző.

2023. aug. 1. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Ha beszélnek hozzám, előfordul, hogy hallom rendesen (szóval nem, nem a hallásom a baj), de nem értem, amit mondanak. Mintha az agyamban egy kapcsoló bekattanna, és hallom a hangokat, de nem szavakat hallok. Azért így 30 évesen a magyar nyelv már eléggé bennem van, így sokszor elég pár másodperc bootolás, és visszafejti az agyam, hogy mit mondott a másik. Viszont nyelvtanulásnál is felbukkant ez a gond. Pl. még anno iskolában a legjobb angolosok között voltam, de ahogy kimentem angol nyelvterületre, szinte alig értettem, amit mondanak. Beleszoktam, de nagyon sok szenvedés volt. Most már meg az van, hogy ha valakinek akcentusa van, vagy számomra idegen, erős dialektusban beszéli az idegen nyelvet, akkor az agyam egyből átteszi zajba. És rajtam kívül a társaságban mindenki érti, csak én nem.

Én azt hittem, csak hülye vagyok, míg egy ismerősöm nem említette egy facebook posztban, hogy elkezdett németül tanulni, de nem megy neki könnyen, mert auditory process disorder-je van. Már maga a kifejezés, hogy van ilyen, meglepett, de aztán ahogy rákerestem, úgy tűnik, csak autizmus kapcsán említik.

2023. aug. 2. 05:31
 4/13 hosszúhajú ***** válasza:
44%

[link]


támpontot ad és a gép lefordítja ha beállítod fordításra

2023. aug. 4. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

De érdekes nekem, amit írsz, pl. ez a auditory process disorder, amiről még sosem hallottam, de én is átéltem már hasonlót, szóval tán nekem is az van. Én is külföldön élek, és egyrészt feltűnt, hogy még mielőtt jól értettem volna a helyi nyelvet, társasági eseményeken, amikor elvesztem a sok nem értem között, számomra is zajjá vált minden körülöttem, pedig sosem fogalmaztam ezt így meg magamban, de feltűnt, hogy bezárkóztam a gondolataim világába. Mondjuk veled ellentétben nekem van némi hallás problémám is, amivel az első külföldi éveimben poénkodtam, hogy a dolgok felét nem hallom, a másik felét meg nem értem :D , így váltam autistává magamba zárkózva, aztán amikor kiderült, hogy egy picit tényleg siket is vagyok, akkor már nem volt olyan vicces.


Amúgy arról akartam írni neked, hogy milyen érdekes az is, hogy megismertem nagyon idős, 90 év fölötti magyar néniket és bácsikat, akik egymástól függetlenül mind azt mesélték nekem, hogy magyarul jobb a hallásuk, mint a helyi nyelven, ami számomra tök hihetetlen, de ezek szerint mégis igaz, és vszeg éppen a auditory process sérülése miatt, pontosabban nem sérülhetett, hiszen az anyanyelvükön nincs nyoma sérülésnek! :O


Amúgy kismillió online teszt van még magyarul is, hát még angolul, de mindegyiknél ott van, hogy nem helyettesíti a szakember által végzett diagnózist, max. esélyt mutat.

2023. aug. 4. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

5, érdekes, amiket írsz. Én Kanadában találkoztam anno idős, '56-ban emigrált emberekkel, ők sosem említettek ilyet, hogy nehezebben hallanák a külföldi szavakat. Kíváncsi vagyok, mennyire általános ez.

Amúgy nem állítom, hogy feltétlenül autista vagyok, de több dolog is van, ami stimmel (és több dolog, ami nem, vagy szerintem legalábbis nem). Például nagyon szenzoros vagyok, konkrétan rosszul tudok lenni hangos zajoktól, főleg, ha váratlanok (pl becsapódó ajtó, vagy ha a mentő/tűzoltó pont mellém érve nyomja be a szirénát), és ami méginkább: a szagoktól. Konkrétan csomó szag van, ahol úgy érzem, ha tovább kell szagolnom, el fogok ájulni. És nem terpentinre gondolok, hanem pl bizonyos növények szagára, vagy fövő zöldségek szagára. Sokszor olyan szagok váltanak ki belőlem erős negatív reakciót, amit amúgy nem mondanék büdösnek.

Azt is nehezen viselem, ha hozzám érnek. A saját páromnak jobban elviselem, de ha nem akarom, akkor patáliát tudok csapni abból, hogy már másodjára kéretlenül hozzámér (pl megsimogatja a karom vagy mittudomén), és ez tuti, hogy nem normális, autizmus ide vagy oda...

Viszont nem hiszem, hogy a rutinokhoz annyira ragaszkodnék. Illetve sokszor hallom, hogy a szarkazmust nem értik az autisták, én viszont értem, sőt, a humorom is sokszor szarkasztikus (hogy vicces-e, az más kérdés :) ).


Amúgy még a kérdés kiírása előtt csináltam egy tesztet neten, azt hozta ki, hogy vannak autizmusra utaló jelek. Ez valami angol oldalon volt, ott a skálán kb középre helyezett el, tehát ilyen igen is, nem is.

2023. aug. 4. 17:27
 7/13 A kérdező kommentje:

2-es, köszönöm a tippet az alapítvánnyal kapcsolatban! A honlapjukon is említik, hogy hosszú a várólista, és pesti székhelyűek, ezért kicsit kutakodtam, és találtam egy ilyen oldalt:


[link]


Az oldal szerint a saját városomban is van egy ilyen centrum, de ez nem az Autizmus Alapítvány alá tartozik. Vajon ez azt jelenti, hogy ez kevésbé megbízható? Csak mert lehet, hogy könnyebb volna hozzájuk bejutni, mint az Autizmus Alapítványhoz.

2023. aug. 4. 17:32
 8/13 anonim ***** válasza:
Szerintem kezdd ott, ahol könnyebb, az is ad egy irányt, aztán várhatsz a hosszabb várólistájúra.
2023. aug. 5. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 hosszúhajú ***** válasza:
48%
ennyivel ne fordulj autista alapítványhoz, hogy különc vagy, mert ezért hosszú a lista, mindenki oda fordul egy tünettel is. legalább azt a tesztet csináld má meg amit elküldtem...
2023. aug. 6. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

9es, ha elolvastad volna a kérdést, illetve az alatta írt válaszaimat, tudnád, hogy

1. nem csak annyi, hogy "különc vagyok", sőt, messze nem erre lett kiélezve az egész felvetés

2. már végeztem tesztet, ami szerint vannak autizmusra utaló jelek

Az ilyen tesztek nem megbízhatóak, mert ahogy a kettes is írta, ahány ember, annyiféle autizmus. Ezt igazolja az is, hogy rákerestem (nyilván angolul), hogy van-e olyan, hogy egy autista képes-e értelmezni a szarkazmust vagy az arckifejezéseket (ezek ugyebár tipikus sztereotíp tünetei az autizmusnak), és többen is jelezték pl Redditen, hogy diagnosztizáltan rajta vannak a spektrumon, és nincs ezekkel gondjuk.

Azért, hogy megnyugodjon a kis lelked, megcsináltam ezt a tesztet is, az eredménye 31 az 50-ből, "Scores in the 26-32 range indicate some Autistic traits (Asperger's Syndrome)."

De egyébként ritka hülye kérdések vannak, amik alapján ez a teszt még az átlagnál is megbízhatatlanabbnak tűnik, ugyanis az, hogy emlékszik-e valaki rendszámokra, vagy hogy telefonszámokra emlékszik-e könnyen, egyáltalán nem jó mutatója annak, hogy autista lehet-e vagy sem.

2023. aug. 6. 16:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!