Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan vegyek rá egy felnőtt...

Hogyan vegyek rá egy felnőtt embert hogy menjen pszichiáterhez?

Figyelt kérdés

A páromról van szó. Ő 41 éves, én 37. Az utóbbi időben (több hónapról beszélünk) teljesen ki van fordulva magából. Paranoid volt, azt hitte ártani akarnak neki, figyelik stb. Egy mélypont után visszatért nagyjából normális állapotba. Nagyon megijedtem. Mondtam neki a pszichológust, azt mondta kidobott pénz lenne, de valamennyire belátta hogy kellene segítség, nem ment el. Aztán egyre inkább melankóliába süllyedt, mogorva lett, mindenért felkapja a vizet. Azt hiszi a háta mögött ügyködök, megcsalom, ilyesmi. Tudja hogy nincs így de néha azt hiszi. Barátai nincsenek, senkivel nem beszél, egész nap otthon van. Nem dolgozik. Építőiparban dolgozna, de a megrendelésekre nem reagál. Én dolgozom, abból élünk. Nem vetettem a szemére, nem a pénz a lényeg. Már ott tartunk hogy kategorikusan gyűlöl, tojáshéjon járok, nem lehet hozzászólni mert sérteget hogy nyaggatom, kifordítom a szavait holott csak megkérdezem hogy van, elmondom hogy aggódok érte. Nem is válaszol. Eleinte elmondta mik járnak a fejében, már semmit. Megmondta hogy vége a kapcsolatunknak, amit elfogadok ha ezt akarja. Nincs hova mennie a házunkból se neki se nekem. Közös tulajdon.

Mint emberért aggódom érte. 12 éve tart(ott) a kapcsolatunk. Félek hogy elveszti az eszét, külföldre megy, eltűnik, baja esik.

Barátaim nekem sincsenek, családomra ilyenben nem számíthatok. Eddig megvoltam de már nagyon kivagyok a tehetetlenség miatt és hogy azt egyetlen ember akire számíthattam, ilyen lett.

Nem tudom mi lenne a módja hogy jobban legyen? Már magamnak kértem időpontot pszichiátriai rendelésre de azt szeptember végére adták

ki tudja mi lesz addig ...



2023. aug. 20. 19:14
 1/7 anonim ***** válasza:
57%

Amíg ö nem akar tenni valamit, addig te nem tudsz semmit tenni.

Viszont ha ilyen tünetei vannak, az igen komoly pszichátriai betegségek jele is lehet, de amíg nincs betegségtudata, addig nem lehet kezeltetni.


A saját érdekedben az lenne a legokosabb, ha kilépnél ebböl a kapcsolatból és elköltöznél máshová, mielött esetleg komoly kárt okoz benned.

2023. aug. 20. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Kroms ***** válasza:
30%
"Félek hogy elveszti az eszét" - Eléggé úgy tűnik, hogy ez már megtörtént. A leírás alapján lehet, hogy BPD alakult ki nála, bár az jellemzően inkább időszakosan előugró jelenség, és amikor kijön, az jóval intenzívebb. A kezelése viszont jó eséllyel ugyanaz: gyógyszerek és pszichoterápia.
2023. aug. 20. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Hogyan győzhetném meg hogy segítség kell neki?

A párkapcsolatnak annyi, azt elfogadom. Nézzétek úgy mintha a testvéred vagy legjobb barátod lenne ilyen állapotban. Akiről tudod hogy egy jó ember belül de most nem önmaga, és bánt. Ha elmegyek ki tudja mi történik vele? Albérletet nem tudok a ház rezsije mellett kifizetni magamnak, nem is akarok. Rosszabb lenne távolról aggódni, ugyanúgy nem állna szóba velem de semmit nem tudnék róla.

2023. aug. 20. 19:37
 4/7 anonim ***** válasza:

Vannak olyan pillanatai amikor jobban rálát a saját lelki működésére? Ekkor lenne érdemes beszélni vele, hogy aggódsz érte.

Egyébként tényleg jobb lenne (sajnos) ha nem lennél a közelében, esetleg még agresszívebb is lehet a jövőben, ha nem látja be: segítséget lenne érdemes kérnie.

2023. aug. 20. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Kroms ***** válasza:
Ha BPD-s lett, akkor szinte kizárt, hogy szép szóval bármire rávedd. Én eltűnnék onnan, amíg nem késő, mert le fog húzni magával és kikészít téged is. Az mondjuk probléma, hogy közös tulajdon a lakás, mert így buknád a részed, de biztos arra is van megoldás, hogy kiszállj belőle vagy kirakasd őt - utána kell nézni. Azt mondjuk tegyük hozzá, hogy nőként váláskor talán esélyed lehet elvenni a vagyona egy nagy részét, úgyhogy ez segíthet.
2023. aug. 20. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
A ház érdekel legkevésbé. Nem akarom őt kirakni, se kiforgatni. Nem vagyunk házasok, de az ingatlan fele-fele tulajdon. Nem a pénz számít hanem hogy kapjon segítséget és ne menjen tönkre.
2023. aug. 20. 20:07
 7/7 anonim ***** válasza:
Valahogy csak el kellesz küldened pszichológushoz/pszichiáterhez mert ez így nem állapot.Mi van ha megtámad??Mert azt hiszi pl szervezkedel a háta mögött/meg akarod mérgezni stb(ne legyen igazam!)De ez szerintem nagyon veszélyes.Ha tényleg beteg,és úgy tűnik az,akkor nem,nem tudja megkülönböztetni hogy pl mi is a valóság,hogy amit gondol igaz e vagy nem
2023. aug. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!