Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ennek az esélyét ki lehet...

Ennek az esélyét ki lehet számolni? Hány generációig üthet ki?

Figyelt kérdés

A kérdésem a következő.

Ha ne adj isten lett volna a családban mentális beteg, az hány generáción keresztül örökölhető/ örökíthető?

Mondjuk a nagy-déd-ükszüleim nem voltak mentális sérültek, vagyis nincs róla feljegyzés.

A nagyszüleim szerint nem volt ilyen beteg a családban. Viszont a távolabbi generációk között ha lett volna, az meddig örökíthető? Nem értek a genetikához, és amiket találtam a témában, azokat nem igazán tudom értelmezni.

Aki ismeri ezt a dolgot,le butítva leírniá, hogyan működik?



2023. aug. 23. 17:07
 1/6 anonim ***** válasza:
86%

Az hogy "mentális beteg" kb annyit jelent, mint a "fizikai beteg".


Ugyanúgy lehet vele találgatni, mint mikor utóbbinál rákérdezel, hogy színtévesztésről, vérzékenységről, szívritmuszavarról vagy rákról beszélünk.

2023. aug. 23. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen mindegy, mert attól még kialakulhat bármilyen betegség egy illetőnél annak ellenére, hogy a felmenői között nem volt ilyen. Tehát erre nincs százalék.


Attól, mert a felmenőid között nem volt senkinek keringési rendellenessége, senki nem ivott és dohányzott, ahogy te sem, még ugyanúgy kaphatsz 30 évesen egy szívinfarktust.

2023. aug. 23. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Mondjuk skizofrénia vagy hasonló súlyos személyiség változást, torzulást, sérülést okozó betegségek. Nem tudom a demencia ide tartozik e.

Ezekre gondoltam mentális betegség alatt.

2023. aug. 23. 17:36
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Azért tudjál róla, régen a mentális betegeket úgy "kezelték", hogy titkolták, mert az szégyen. Családon belül is. Ráadásul ki diagnosztizálta volna a "hisztis" nagynénit, a "nagyképű" nagybácsit, az alkoholista ángyomasszonyt?
2023. aug. 23. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

A nagyszüleim ismerték a szüleiket, nagyszüleiket.

Ezért írtam,hogy addíg amíg van emlékben ismert felmenő nem tudjuk, hogy lett volna.

De ezek szerint ugyan annyi esély van rá, mint bármi más betegségre, nem igazán mérvadó, hogy volt e a felmenők között ilyen betegség.

Köszönöm a válaszokat!

2023. aug. 23. 19:48
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Leegyszerűsítve ezt a skizofrénia dolgot úgy lehet elmagyarázni, hogy minden emberben van rá valamennyi genetikai hajlam, nevezzük ezt sérülékenységnek.


Ha ez a sérülékenység nagy, akkor fiatal felnőttkorban egy komolyabb stresszhelyzettől (hozzátartozó halála, vagy tanulmányi, teljesítési nyomás) megtörténhet az “onset”, előjöhet a betegség. Valaki kevésbé/közepesen sérülékeny, tehát egészségesen leélhetné az életét, stresszhelyzet nem váltaná nála elő, de drogokhoz nyúl és azok előhozzák belőle. Valaki lehet, hogy kifejezetten sérülékeny, de elkerülik a traumák élete során és betegség nélkül végigéli az életét. Valakinek lehet annyira minimális rá a hajlama, hogy se stressz, se a drogok nem hozzák nála elő, de egyszer elesik motorral, fejsérülést szenved és ez a külső hatás váltja ki belőle.


Pont ez benne a rossz, hogy nem lehet tudni, mekkora a hajlama az adott illetőnek rá, ameddig be nem következik a betegség. Természetesen családi háttérből, előfordulásból lehet következtetni arra, hogy valakinek nagyobb a genetikai hajlama a betegségre, de ez csak a skizofréniával diagnosztizáltak 1/5 részénél ismert.


Remélem tudtam segíteni!

2023. aug. 30. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!