Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy működik az Olanzapin,...

Hogy működik az Olanzapin, mire szokták adni? SSRI mellé írta fel a pszichiáter szorongásra, de szeretném megérteni a funkcióját

Figyelt kérdés
2023. nov. 2. 21:09
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
45%
Atípusos és másod generációs antipszichotikum, dopamin és szerotonin receptor antagonista. Adják skizofréniára, bipolárra és egyéb kombinációkban depresszióra, dózisfüggően változik. Hetek múlva fejti ki hatását. Melléhatásai: leszedáltság, szájkiszáradás, konstipáció, homályos látás, ortosztatikus hipotenzió-->szédülés mert leviszi a vérnyomást pl amikor ülő helyzetből felállsz, hízásra hajlamosít, fiatalokban, öngyilkossági késztetés, tardív diszkinézia, NMR évek múltán... nem szabad alkoholt inni a szedésekor és felhívják a figyelmet, hogy az autóvezetésre is kihat, szóval csak óvatosan. Szedtem rövid ideig, de egyénfüggő a mellékhatások megjelenése.
2023. nov. 3. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
a mellékhatásokat ismerem. depresszióra és rorschach-teszttel is kimutatott öngyilkos hajlamra kapam. mit fogok érezni ha hat?
2023. nov. 3. 12:07
 3/19 anonim ***** válasza:

Búra fórumról idézve: "amire kaptam arra nagyon jól bevált….látványosan csökkent a szorongásom, kiegyensúlyozottam lettem…..néha sikerült elmenni is itthonról minden para nélkül…..viszont 10-15 kilót híztam tőle 2 hónap alatt….ha sikerül kontrollt tartanom a kajálással, nagyon szuper lesz….

ja, és bébi adagot eszem belőle…szal 5-10mg-t…."


Te mit érzel magadon?

2023. nov. 3. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
A mellékhatást is érezheted, csak azért írtam le.
2023. nov. 3. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

Depresszióra antipszichotikum?

Szedje be, aki felírta.

2023. nov. 4. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Mit csinál egy antipszichotikum? Bocsi de még mindig nem értem
2023. nov. 4. 07:55
 7/19 anonim ***** válasza:

Dopamin 2 receptor antagonisták. 4 dopamin útvonal van: mezokortikálism ami a skizofrénia - tüneteiért felelős, a mezolimbikus pedig a + tünetekért, a nigrostriátus a motoros funkciókért felelős, az extrapiramidális szimptómák itt alakulnak ki mikor blokkolva van az útvonal, tuberoinfundibuláris vonal dopamint bocsájt ki, hogy gátolja az agyalapból származó prolaktin termelést.

Atípusos antipszichotikumok: A dopamin 2 receptoron kisebb mértékben hatnak antagonistaként, emellett szerotonin 2A (5HT-2A) receptor blokkolók.

AP-A te olanzapinod jellemzése: Dózis 10-20 (mg/nap) Peak time (h) 6 Tfél (h) 30 Tsteady state (h) 150 ~6 nap. Metabolizmusa: elsődleges CYP enzime a CYP IA2

2023. nov. 4. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Kimaradt, hogy azért okoz éhséget, mert blokkolja a jóllakottság központot az agyban.
2023. nov. 4. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Bipolárisok és skizofrének szedik, magyarul az elmebetegek. Skizofréneknèl

a téveszméket, hallucinációkat szüntetik meg ezek a gyógyszerek (már ha megszüntetik), bipolárisoknál a mániás időszakban van rá szükség.

Komoly mellékhatások vannak, én sima depresszióra biztos nem szedném.

2023. nov. 4. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Írtam a kérdésben, hogy szorongásra kaptam, a depresszióra az SSRI hat és az müködik is. Egy hete szedem, még nagyon szorongok
2023. nov. 4. 11:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!