Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Aspergeres lehetek vagy csak...

Aspergeres lehetek vagy csak introvertált? 26n

Figyelt kérdés

Mióta az eszemet tudom úgy érzem, hogy nem vagyok olyan, mint a többiek és nem értettem miért.

Suliban az interakcióm a többiekkel annyi volt, hogy az egyetlen ismerőshöz próbáltam kapaszkodni (falubeli diák) és vele lógtam volna egész nap. Más nem érdekelt, nem tudtam kapcsolódni, csoportmunka kin szenvedés volt. Fogalmazni írásban mindig nagyon jól tudtam, nyelveket tanulni is( angolból az elsők közt voltam) viszont amikor beszélni, mesélni kellett, össze akadt a nyelvem és egybefüggő szöveget alig tudtam normálisan elmondani. Ha be kellett mutatnom valamit,pl kisérletet, vagy ügyességi jàték volt, annyira remegett a kezem, hogy képtelen voltam teljesíteni bármit is.

Ami furcsa, hogy az otthoni környezetben, a gyerekkori baràtaim körében nem éreztem ezt, ott mintha a beszéd is jobban ment volna, extrovertáltabb és laza voltam.

Ahogy nőttem ez a dolog nem sokat változott, egyetemen se tudtam beilleszkedni. Egy lánnyal beszélgettem csak, aki szintén ilyen csendes volt. Mindig próbáltam “tanulni” , maszkolni másoktól hogyan kell szocializálódni. Figyeltem mit és hogyan mondanak, pl szemkontaktus nekem sokáig nem is ment. Jelenleg is beszélgetés közben azon gondolkodom, vajon meddig nézzek a szemébe és mikor kellene elnèznem?

Nemrég olvastam az asperger szindrómáról és megdöbbentett mennyire magamra ismertem. De amit nem értek, hogy néhány emberrel miért nem érzem ezt a feszültséget? Időközben lett párom, férjem, akivel eltudom engedni magam. Ha hosszabb történetet kell mesélnem, akkor itt is zavaros, nem folyékony a beszédem de még nem mondta, hogy zavaró lenne. Idegenebb társaságban meg sem szólalok, próbálok nem “awkward” lenni, de mindig rácsodálkozom hogyan tudnak olyan lazák lenni, csacsogni, mindig mesélni valamit. Nekem tele van a fejem gondolatokkal, nem tartom magam butának de sosem tudom mikor mit mondhatnék. Sosem jön reflexből, sokszor nem tudom mit mondhatnék a másiknak. Talán szociális fóbia, viszont simán elmegyek egyedül enni, moziba, plázába, orvoshoz.. Szèpen festek, egy ideig hobbiból körmöztem, itt inkább én voltam a kérdező és így elviselhető volt( de nagyon lefárasztott mentálisan) aztán megszereztem a jogsit kamionra, kijöttem a párommal dolgozni, tök jól megy és èlvezem. (Persze mindentől megkaptam, hogy sose nézték volna ki belőlem és biztosan nem vezetek) szeretek uj dolgokat tanulni, fejleszteni magam, szóval ilyen téren van önbizalmam, csak szociális szempontból nincs. Ami ha emberek közt vagyok nagyon zavar, nem tudom elfogadni és megérteni miért vagyok ilyen.

Ha esetleg van itt aspergeres vagy ismertek ilyet, mit gondoltok erről? Irnátok konkrét dolgokat, miben nyilvánul meg nálatok ez?


nov. 21. 19:26
 1/7 A kérdező kommentje:
Azt még hozzáfűzném, hogy szüleim nyomására tanítóképzőbe jártam, néhányszor pedig gyakorlatozni kellett, órát tartani a gyerekeknek és mondanom sem kell, hogy azt hittem vègem van. Az előre betanult szöveget valahogy előadtam, de amikor magyarázni kellett vagy csak simán beszélgetni velük, mérhetetlenül kínos volt, csak ott dadogtam, akadozott minden mondatom. A tanárnőkkel sem tudtam semmiről beszélgetni. Szerencsére hamar kiszálltam, de èletem legrosszabb èlménye volt.
nov. 21. 19:32
 2/7 A kérdező kommentje:

Ja ès anyám kb ilyen mint én, ő sem tud folyékonyan beszélni, mesélni valamit, gyerekkoromban sosem láttam azt, hogy lenne barátnője, àt hívna valakit vagy szocializálódna, csak a saját szüleivel , és nagy ritkàn ünnepekkor, de akkor is felszínesen mindenkivel. Szóval lehet , hogy egy ilyen minta miatt èn sem lehetek más?


Illetve amit még észre vettem, hogy eléggé csetlő botló vagyok, nem túl jó a koordinációs képességem, ütöm be magam, csípömmel megyek neki dolgoknak.

nov. 21. 19:37
 3/7 anonim ***** válasza:
Ez így magában még nagyon messze áll az Aspergertől. Ajánlom a The Complete Guide to Asperger's Syndrome c. könyvet. Ha még azután is magadra ismersz, akkor talán érdemes felkeresni szakembert.
nov. 21. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem akarok távdiagnózisba belemenni, meg nem is lehet. De nekem sem tűnik ennyiből aspergernek.

A szemkontaktus miért nehéz? Mert zavarba hoz? Vagy mert elvonja a fókuszt és nehéz még arra is koncentrálni? Viccek megértésével, ironikus megjegyzések értelmezésével van problémád? Illedelmességi szabályokat könnyen elsajátítod? Van napi rutinod, amitől nehezemre esik eltérni? Van speciális érdeklődési köröd, ami foglalkoztat és sokat mesélsz másoknak róla? Zavarnak hangok, ruhák, szagok? Étkezésben válogatós vagy? Ha igen, miket eszel szívesen?

Ennyire, sőt még jobban szerteagazik az asperger. Van akinek pár teruleten van tünete, van akinek mindben. De tényleg nem csak introvertáltságot takar.

nov. 21. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Viszont s szociális fóbia nagyon gyanús. Amiket leírtál tünetek, azoknál az a kérdés, hogy mi lehet mögötte? Ha az a válasz, hogy mert izgulsz, zavarban vagy,akkor szinte biztos. A csetlés botlásra is ez igaz, hogy ha zavarban vagy, fokozódik. Otthon egyedül is nekimész dolgoknak?
nov. 21. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az Asperger egy elavult diagnózis.

Autizmus az autizmus.

nov. 22. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Őszintén a szemkontaktus nem tudom miért olyan nehéz nekem… valahogy sosem tudom meddig kell a szemébe vagy mikor kell elnéznem.. csak a szűk csalàdi körben nem jut eszembe ez a kérdés. Illedelmi szokások…mindig kedvesen köszönök eladónak, ismerősnek, viszont ilyenkor is fura az a dolog, hogy meddig nézzek az illetőre, pl üzletben szembe jön valaki, köszönök és azon filózok, hogy most akkor meddig forduljak felé? Még nézzem vagy rögtön fordítsam el a fejem és ne is törődjek vele? Mondjak, kérdezzek mèg valamit ? Én szinte sosem kezdeményezek beszélgetést, ha igen az is csak micsi hogy vagy? Másokat meg látok fél órán át ácsorogni és csacsogni. Ami mindig gondot okozott pl ha megérkezek valahova és fele ember ismeretlen, akkor menjek oda bemutatkozni vagy sem(általába sosem megyek) ha én kell bemutassak egymasnak valakiket az is borzasztó kellemetlen, mintha nem tudnám hogy kell. A vicceket könnyen megértem, szeretem is őket, mémeket is, viszont viccet mesélni nem tudok, alig jegyzem meg és ha megpóbálom elmesélni azt mintha nem jó hangsúllyal, nem jól artikulálva tenném.

Mindig más témára kattanok rá, tanulok, fejlesztem magam benne/vagy dolgozok ès aztán jön a következő. Mindig vágyok mást is tudni, másban is kipróbálni magam. Jelenleg a pszichológia érdekel, ebben a témában olvasok könyveket, önfejlesztésre vágyom és megérteni miért vagyok ilyen, traumáimat megoldani stb. Csak hangok zavarnak, amik hangosak, magasak pl amikor a párom becsukja az ajtót azt túl hangosak találom, vagy valamit lecsap, tapsol egyet, dobol a kezével vagY füttyent sokszor a hirtelen erős/nek tűnő hangtól felrezzenek, olyan mintha beleszúrna a fülembe. Sokszor csodálkozik is, hogy mi a bajom mert szerinte nem volt hangos. Anyagok, izek nem zavarnak.

Kajában annyira vagyok válogatós, hogy csak csirke és disznó hust eszem, a tojásnak a sárgàjàt nem vagyok hajlandó, valamiért hányinger kerülget. A hal büdös számomra, csak a lazacot tudom enni. Ezen kívül zöldség gyümölcs jöhet bármennyi.

Napi rutin nem igazán van, de szeretem előre megtervezni mit fogok csinalni masnap és néha zavar , ha valami közbe jön és nem tudom megtenni, vagy váratlanul teljesen más programom lesz… de ha nincs sok teendőm szétszórt vagyok, nekifogok a házimunkànak, közben eszembe jut a kutyám, kimegyek játszani, aztán a kertből felszedném a diót de aztán újra bemennék mosogatni..mint egy adhd-s😅

Otthon is nekimegyek a dolgoknak, de lehet csak kapkodás miatt.

Jó lenne, ha csak szociális fóbia állna ezek mögött.

6. Oké, hívjuk bárminek, a lényegen nem változtat.

nov. 22. 02:48

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!