Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Túl durvának látni az életet...

Túl durvának látni az életet és emiatt lehangoltnak lenni, mennyire normális?

Figyelt kérdés
Nem vagyok már fiatal, de mostanában sokat filozofálok a földi élet lényegén, emberi mivoltunk velejáróin. És mindig oda lyukadok ki, hogy az egész létünk egy túlkövetkezményezett dolog és az egész földi élet túlzott mértékben kemény. Ismerem az ok-okozatiság keleti filozófiai megközelítését, a karma fogalmát, ismerem az összes olyan közhelyet, hogy mindenki a maga életéért így felelős meg úgy felelős. Ezeknek egyébként igazat is tudok adni, tehát félreértés ne essék, nem egy másokra mutogató, rinyálásos panaszkodásról van szó, hanem filozófiai jellegű megközelítésről. Amit látok a világban, nekem túl keménynek, túl durvának és "lelketlennek" látszik. Nagyon sokszor nagyon aránytalan a következmény, túlzott az oknak az okozata. És ahogy az ember idősödik, érzékenyebbé válik, nő az empátia, és a régebbi ilyen "megérdemelte" típusú ítélkezést felváltja a részvét, a sajnálat, az együttérzés. Csak manapság azt érzem, hogy ez kezd túlnőni rajtam és a realitásaimon. Szóval nem tudom, hogy ez csak egy korral járó hangulati mélyrepülés vagy mentális zavar?

febr. 6. 09:58
 1/3 Phoney ***** válasza:

Szvsz. a filozófia sosem volt jó abban, hogy önállóan oldjon meg pszichológiai problémákat, ezért is lett a 19. század a nyugati világban egy lelki vonatszerencsétlenség.


Százezer éven át a legtöbb ember jól megvolt azzal, hogy a földi élet kemény, mert a Homo sapienst a kulturális alkalmazkodóképessége egészen fantasztikus túlélővé teszi olyan helyzetekben is, ahol más fajok tömegével halnak ki.


Csak akkor lesz az élet "túlzott mértékben" kemény, amikor ez a kulturális alkalmazkodás valamilyen formában megbukik, akár társadalmi, akár egyéni szinten. Rengetegen élünk diszfunkcionális kultúrával a fejünkben, ami akár a leghétköznapibb emberi dolgokat is "túl keménnyé" teszi, illetve (még/már) nincsenek válaszai bizonyos a civilizációs problémákra, esetleg eleve nem is teszi lehetővé az igazi felnőtté válást.

Olyan fizikai- jog- és vagyonbiztonságban élsz, amit mindössze párszáz évvel ezelőtt még királyok is megirigyeltek volna, gondolhatod, hogy ha ez "túl kemény" lenne, akkor már a kőkorszakban kihalt volna az emberiség.


Az időskorhoz is fel kell nőni, az is a személyiségfejlődés egy állomása, ahhoz is kellenek pszichokulturális minták, különben ugyanolyan túlkemény lesz, mint amikor gyakran huszonéves gyerekeknek kell felnőttet játszani.

febr. 6. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Tudod te is ahogy öregszünk csökken tesztoszteron a szervezetbe, és valamennyivel emelkedik a női hormon, ami pont ezeket váltja ki. Ha egy adott normális szinten lehetne (fiatalosan?) tartani a teszto szintet akkor sztem ez sokat javulna. Fiatalok pörögnek nem sokat gondolkoznak, azonnal döntenek nem érzelgősködnek, ezért is keményebbek harciasabbak, és hát kicsattannak az energiától is.

Ha normálisnak érzel mindet csak az érzelmeid nőttek meg, akkor sztem adott a válasz is.

Amúgy meg a világ nekünk akik hosszú időt töltöttünk a békébe, harmóniába, persze hogy sokkal keményebb! egy mai fiatalnak ez mondhatni megszokottá válik, de ez nem zárja ki azt hogy ne lennének emiatt sokan elkenődöttek, és ne látnák kilátástalannak a jövőre nézve az életüket.

febr. 6. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Idősebb korban fogékonyabbá válik az ember a transzecendens vizsgálódásra. Amiket leírtál a világról egyetértek. Pláne ha még könyvekben utánaolvsol, mi minden felfoghatatlan kegyetlenség is megtörténik a világban. De alapjáraton is durva hely.
febr. 7. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!