Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Felnőttként milyen lehetőségei...

Felnőttként milyen lehetőségeim vannak autizmus kivizsgálására?

Figyelt kérdés

Az "én időmben" csak furának voltam elkönyvelve, ahogy most is elég kívülálló vagyok és sose találom a helyem. Megfordult a fejemben, hogy akár ez is lehet a háttérben.


Hol és hogyan lehet elkezdeni a kivizsgálást? Elsősorban tb finanszírozott lehetőségek érdekelnek, ha már vonják serényen.

Legfeljebb kiderül, hogy nincs semmi bajom, csak nincs szerencsém a szociális téren.


ápr. 5. 00:56
 1/7 anonim ***** válasza:
77%

Na ez engem is érdekel!


Én úgy tudom hogy csak gyermekpszichiáterhez mehetsz felnőttként mivel csak azok értenek hozzá (3-8 évesen szokás diagnosztizálni) és egy felnőtt doki félrediagnosztizálna csak.

TB-re meg egy se fogad ha nem vagy gyerek.



(Egy felnőttkorban diagnosztizált autista férje vagyok. Mondjuk nála mindig is tudni lehetett, egyértelmű jelek vannak csak az anyja nem akarta tudomásul venni és normálisan akarta nevelni, teljesen összetörve őt)

ápr. 5. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Felnőttként nem biztos, hogy hasznodra válna, ha ilyen diagnózist kapnál. Bekerül az EESZT-be, sok munkára való alkalmasságot befolyásolhat. Párválasztásnál is gond lehet. Egyrészt azért, mert az emberek nagy része nemigen tud sokat a témáról és elriasztó hatása lehet. Másrészt olvastam olyat, itt a Gyakorin, hogy sokan nem akarnának autista partnert, mert félnek, hogy örökölné a gyerek. Joggal, megállapítom. Ráadásul ezek olyan dolgok, hogy pl. a szülőn még csak nagyon enyhe autizmus mutatkozik meg, de a gyereken erősebb változat jön ki, ami azzal járhat, hogy egyedül életképtelen lesz és üti-vágja a családját. Ilyen a genetika. Sokszor öröklődik ez is, mint más kórságok.

Másrészt csak azért, mert valaki nem átlagos személyiség, kissé fura, zárkózott, stb., még nem biztos, hogy autista. Mai társadalmunk mindenkit egy egyenéletbe akarna beszuszakolni és címkézni, diagnózissal ellátni, aki kilóg a sorból. Természetesen nem zárható ki, hogy autista vagy, de nem biztos. Másrészt a kivizsgálás sokba kerül, sokat kell rá várni és nem biztos, hogy megéri. Nálunk kevés fejlesztés létezik autista felnőtteknek, ami van, az is sokba kerül, tehát ha még kevés is a pénzed, a gatyád ráfizetheted.

Manapság sokan hiszik magukról azt, hogy autisták, mert olvastak róla és néhány tünet stimmel.

ápr. 5. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Előző vagyok. Inkább egy jó pszichológussal beszélgess a szociális nehézségeidről, olyannal, aki semmit se írhat be az EESZT-be. A pszichológusok sok jó tanácsot tudnak erre is adni, akár diagnózis nélkül is.

Amúgy a mai világban nem csoda, ha sokaknak vannak egészségesként is szociális nehézségei, mert felszínes világot élünk, a társadalom nagy részét csak az anyagiak, a felszínes külsőségek érdeklik, a viselkedéskultúra is zuhan (állandó trágár stílus, pl.). Aki nem ilyen, annak lesznek nehézségei autizmus nélkül is.

ápr. 5. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Még valami (a 2. válaszom kiegészítésére). Aki nem hiszi el, mekkora nehézségekkel jár egy komolyabban autista gyerekkel való együttélés, nézze meg ezt a riportot:

https://www.youtube.com/watch?v=9gczOCefE_0

Én tisztelem a szülőket, a nevelőapát különösen, hogy ezt így vállalja. Viszont emiatt nem biztos, hogy jó családalapítás előtt egy gyanút diagnosztizáltatni, mert a nem autista partnert ez elriaszthatja. Sőt, ha valaki gyanúsnak tartja magát enyhe autizmusra, nem árt, ha átgondolja, vállaljon-e gyereket, mert ilyen következménye is lehet.

ápr. 5. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Lehet bunkónak hangzik írásban a válaszom, de hidd el nem annak számom.


Ebből a gyerekkártyából nagyon elegem van, hogy minden egyes témába bele kell tuszkolni. Nem mindenkinek az az élete legfőbb célja, hogy gyereket vállaljon, sőt, van aki nem is szeretne. Én az utóbbi tábort erősítem, meg van rá az okom. Továbbá a végén írod ugyan, hogy az autisták (stb) gondolják meg kétszer is a gyerekvállalást, mert nehéz velük, de az elején meg nem javaslod a kivizsgálást, mert megijesztina partnert. Hát pont azért kell kivizsgálni, mert az autizmus és egy csomó más betegség öröklődhet. Autista felnőttként autista vagy egészséges gyerekkel ugyanúgy vagy sokkal nehezebb lesz, ergo inkább a kivizsgálás ajánlott és annak eredményével együtt mérlegelni a lehetőségeket.

Szerencsére ez nálam sose volt kérdés.


Munkaerőpiac - hát maximum az üzemorvosra tartozik ha van betegségem, a hr-re vagy a felettesre nem és nem is vagyok köteles elárulni. Ha már gyerekkártya, például sokan elmennek interjúra terhesen, felveszik őket és amíg letelik a 3 hónap próbaidő titkolják aztán bejelentik a terhességet. Ugyanúgy nem kötelezetnek rá senkit, hogy csináljon gyorstesztet interjú előtt és mutassa be az eredményt.

Igen, elvileg már terhesség alatt is kirúghatják a várandós nőt, nem tudom a pontos részleteket, nem követem ezeket a változásokat.


Én nem hiszek semmit, csak azt érzem, hogy valami nem oké. Mielőtt bárki kiforgatná, nem azért nem oké mert nincs 72 gyerekem, inkább a mindennapokkal kapcsolatos dolgok váltják ki ezt.

Lehet, hogy a pszichológus jobb választás, de szakrendelésen (ha van) biztos nagyon hosszú a várólista (vagy gyenge minőségű az ellátás). Sajnos most nem tudok százezreket erre a célra költeni havonta. Ha van bármilyen lehetőség szívesen fogadom.

ápr. 6. 00:58
 6/7 anonim ***** válasza:

2-es, 3-as, 4-es vagyok: Semmilyen gyerekkártyát nem húztam elő, mert magam is gyermektelen vagyok, ráadásul egy ideje tudatosan. Viszont nem ismerlek, keveset írtál magadról, nem tudom, milyen korú, családi állapotú vagy. Csupán azt írtam, hogy ha valakinek családalapítási szándéka van, számolnia kell azzal is, hogy egy diagnosztizált autizmus esetén ez nehézséget jelenthet. Munkavállalás terén is. Tévedés azt gondolni, hogy nem lehet baj abból, ha valami csak az üzemorvosra tartozik. Miből gondolod, hogy az üzemorvos mindenképpen megadná az alkalmasságot bizonyos munkákra? Nem vagyok foglalkozás-egészségügyis orvos, hogy tudjam, az autizmus mely szakmáknál lehet kizáró ok, de szerintem vannak ilyenek. Ilyenkor az üzemorvos alkalmatlan minősítést ad. A munkáltató valóban nem kell, hogy tudja a pontos diagnózist, de ha alkalmatlannak minősítenek, akkor neked ez mindegy, nem dolgozhatsz ott. Felnőttkori diagnózis esetén sokszor már évek óta dolgozik egy pályán az illető, nem ritkán sok évig tanulta. Komoly gond lehet, ha emiatt pályát kell módosítania, pláne, ha ez anyagilag is földhöz csapja. Pl. nem tudom, hogy egy hivatásos katonánál, vagy rendőrnél kizáró ok lehet-e az, ha autizmus spektrumzavara van.

Igazából neked kell eldöntened, hogy kivizsgáltatod-e ezt, vagy nem. Ha kíváncsi vagy, érdemes utánajárni, különösen, ha a vele járó kockázatokat is mérlegeled és vállalod. Vannak esetek, amikor jobb diagnosztizáltatni. Sok autista nem tud boldogulni a munkahelyén, vagy nem is talál munkát, vagy a kapcsolatteremtési nehézségei miatt nincsenek barátai, párkapcsolata. Olvastam olyat, akinek a diagnosztizáltatás és az utána következő leszázalékolás hozta meg azt az eredményt, hogy végre van munkája védett munkahelyen, mert az autizmusa miatt nem tudott egy munkahelyet se megtartani. Tehát vannak esetek, amikor előnyös lehet. Gondold meg alaposan a lehetséges következmények fényében, hogy neked mi éri meg. Az is lehet, hogy nem vagy autista, mert sok tünet jellemző lehet egészségesekre is.

A legjobb lenne, ha egy magánpszichológussal konzultálnál azelőtt, hogy pszichiáterhez fordulsz. Vele megbeszélheted a gyanúdat is anélkül, hogy ennek a rendszerben nyoma lenne. Sőt, ha gyanús vagy, kérhetsz megfelelő fejlesztést, tanácsokat is, hogy hogyan boldogulj jobban szociális helyzetekben.

ápr. 6. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Itt egy autista szakember, aki pl. leírja, hogy az ASD diagnózis után megváltozott munkaképességűvé vált, ami azzal is járt, hogy megszabták, mennyit kereshet.

[link]

ápr. 6. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!