Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Asperger-szindrómát hogy...

Asperger-szindrómát hogy lehet megállapítani?

Figyelt kérdés

ez a teszt pl megbízható?


[link]


És hogy lehet megkülönböztetni pl Schizoid személyiségzavartól?


2010. okt. 27. 20:27
 1/5 anonim válasza:

Engem is ez a téma érdekelne, pont írni akartam róla egy kérdést, konkrétan szeretném felvenni a kapcsolatot egy Asperger-szindrómással.


A megállapítását kizárólag szakemberre lehet bízni, de ha elolvasod a tüneteket mondjuk wikipedián, nagyjából be tudod lőni magadnak a dolgot - de semmiképpen nem tudod diagnosztizálni. Legfőképp az emberi kapcsolatoknál kell keresni úgymond rendellenességet.


Egészen más, mint a személyiségzavar.


Amúgy a tesztet kipróbáltam, irányadásnak jó, de semmiképpen nem lehet rá alapozni kijelentést.

2010. okt. 27. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Talán könnyebb úgy megérteni (nekem is :D), hogy egyes kutatók az Aspergert az autizmus enyhébb formájának tartják. Gondolom, ugyanaz van itt (nagyjából) is, mint autizmusban (bár ahogy elnéztem, nyelvi zavar itt nem kritérium, autizmusnál igen). Az embernek hiányzik a naiv tudatelmélete, vagyis nem igazán tud másoknak belső állapotokat, érzelmeket, gondolatokat, szándékot, érdeklődést, stb. tulajdonítani. így aztán nincs semmi az emberi kapcsolatokban, ami érdekes lenne számára. Nem is nagyon kommunikál.

A skizoid zavarban a naiv tudatelmélet rendben van. CSak éppen az embert nem érdekli a másik.

A fő különbség itt a belső működés: az aspergerest nem érdekli, mert nem tudja, hogy lehet fontos (vagy hogy létezik egyáltalán). A skizoidot nem érdekli, mert nem tartja fontosnak. Nem élvezi a másokkal való interakciót, vagy egyáltalán, egy szűk körön kívül bármit, holott a naiv tudatelmélettel nincs gondja.

Emellett az aspergeseres érdeklődhet bizonyos merev, sok helyzetben nem adekvát (nem odavaló) viselkedésminta iránt. Ezt nevezik rutinnak, sztereotípiának. Vagyis mindig ugyanolyan a viselkedés, egymás után többször is ismétlődhet, olyan helyzetekben is, amiben külső megfigyelő nem látja értelmét. Skizoidnál ilyen nincsen.

Ott van még az időtartam. Személyiségzavart kora felnőttkortól mondanak ki (persze ez nem jelenti azt, hogy korábban nem volt jelent). Aspergert már gyerekkorban észre lehet venni.

Aspergeres nagyon érdeklődhet tárgyak iránt, viselkedési formák ismétlése iránt. Skizoid zavarnál vagy csak nagyon kevés dolog iránt van érdeklődés, vagy semmi iránt.

Talán még annyi, hogy Aspergerben kevesebb a kölcsönösség mások felé. Skizoid zavarban lehet az embernek bizalmasa (rokon), ami érzelmi kölcsönösséget azért feltételez.


Ennyit tudok, majd a többiek kijavítanak/kiegészítik :)

2010. okt. 27. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Itt írnak róla: [link]
2010. nov. 21. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Szia! Nem tudom,aktuális a téma, van egy könyvem, Tony Attwood: Különös gyerekek, -kalauz asperger szindrómáról szülőknek és nevelőknek-; sikerült 2 pld-ban beszereznem. Ha szükséges, az egyiket el tudom adni, ha érdekel, írj!
2011. máj. 21. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Hasznos lehet:

[link]

2012. ápr. 22. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!