Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen kórképekben jelennek...

Milyen kórképekben jelennek meg a paranoid (szerű) gondolatok?

Figyelt kérdés

Azért írom, hogy "szerű" mert nem igazán téveszméken alapszik nálam. Tehát mindig tudom, hogy milyen lehetetlen gondolataim vannak, de félelmet keltenek bennem. Gyakori mérgezéses (szándékos is előfordul), de nagyon sok irracionális félelmem akad.


Régen pánikos voltam, vagyok...ebből mi alakulhatott ki?


Milyen kórképekre jellemző a leírt dolog?


2011. jan. 17. 17:43
 1/8 anonim ***** válasza:
Skizofrénia, a legtöbb személyiségzavar...
2011. jan. 17. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%

Bonyolultat kérdezel :S Attól függ, mit értesz "paranoid" alatt.


A személyiségzavarok közül (11 van, ha a "keverteket" nem számítjuk) a skizotip, paranoid és borderline formának egyik kritériuma, ami nem jelenti azt, hogy feltétlenül jelentkezik is.

Pszichotikus (ill. gondolom az abba átcsúszott hangulatzavarok) zavarok (van sok, köztük pl. a paranoid pszichotikus zavar, ahol a gondolatoknak nem kell bizarrnak lenniük).


De ha jól tudom, a paranoid gondolat nem egyenlő az irracoinális félelemmel, ezért sem mindegy, mit értesz alatta. A kettő között talán az (is) lehet szembeszökő különbség, hogy a paranoid félelemben van valami szándékosság-érzet, hogy ami az emberrel történik, azt valaki szándékosan műveli vele. A félelemnek viszont sok formája van, de szinte minden zavarnál (jóóó sok van) !valamilyen szinten! irracionális (de nem feltétlenül bizarr!). Az sem mindegy, mi a félelem tárgya, és hogyan/mikor jelenik meg.


Ez olyan ingoványos talaj, hogy talán akkor jársz a legjobban, ha felkeresel valakit, aki differenciáldiagnosztikában otthon van. Elég kellemetlen dolog, ha "félrediagnosztizáljuk" magunkat. Egy-két alkalom szakembernél (ha csak egy címke kell, annyi elég lehet) egy csomó idegeskedést és időt spórolhat meg.

2011. jan. 17. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Paranoid gondolatai bárkinek lehetnek, egészséges embernek is, meg előfordulhat egy csomóféle pszichés betegségben is. De nem igazán írtad le érthetően, milyen gondolatokról van szó.
2011. jan. 18. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Legna ***** válasza:
A gondolataid milyen jellegűek? Erőszakosak, hogy másban szándékosan kárt tennél és ez okoz félelmet vagy inkább irracionális "célok"?
2011. jan. 19. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
általában ellenem fordulnak...hogy megőrülök vagy kosz/ méreg került az ételbe (vagy szándékosan vagy nem)...ilyesmik
2011. jan. 19. 13:49
 6/8 anonim ***** válasza:
A megőrüléstől és a kosztól való félelem inkább szorongásos és/vagy kényszeres jelenség. Önmagában pedig nem jelent betegséget. De ha nem hagy nyugodni, hogy rád lehet-e ragasztani valamilyen diagnózis címkéjét, akkor menj pszichiáterhez.
2011. jan. 19. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Az is belefér a kényszerbe, ha megijedek attól is hogy esetleg megmérgeznek? Tudom, hogy hülyeség, de akkor sem tudom kiverni a fejemből...:S
2011. jan. 19. 16:50
 8/8 anonim ***** válasza:

ma 16:50


Mondom, ha nagyon szeretnéd, hogy "diagnosztizáljanak", akkor menj el orvoshoz, ott majd szépen felcímkéznek szorongásos zavarral vagy kényszerbetegséggel vagy mittudoménmivel és elindítanak a pszichiátriai betegkarrier nem túl élvezetes útján.


Nem akarok pszichiáter-ellenes dumát nyomni, de arról van szó, hogy nem olyan csudijó dolog bekerülni ebbe a rendszerbe páciensként, hogy ezt különösebben forszírozni kellene. Tehát akkor menj orvoshoz, ha tényleg bajod van, azaz a félelmeid, kellemetlen gondolataid olyan szintet értek el, amelyek megzavarnak a munkában, vagy rosszul vagy tőlük, nem hagynak érvényesülni. Akkor doktorhoz kell menni.


De ha csak annyi a bajod, hogy figyeled magad és furcsa dolgokat észlelsz magadon, vagy nem érted magad, az még semmi, csak kamaszos kételkedés és önmegfigyelés, amit úgy lehet "meggyógyítani", ha keresel magadnak valami értelmes elfoglaltságot (sport, tanulás, barátnő, hobby stb.) és nem önmegfigyeléssel töltöd az idődet.

2011. jan. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!