Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Vagdosás, fogyókúra, önpusztít...

Vagdosás, fogyókúra, önpusztító magatartás: figyelemfelkeltés vagy komoly probléma? Mi lehet az oka? HELP!

Figyelt kérdés
A legjobb barátnőmmel kapcsolatban írok, mert nagyon aggódom érte. Ovis korunk óta vagyunk barátok, és mindent megbeszélünk egymással, de úgy érzem, most lehet, többről van szó, mint amit ő elmond. Gimiben egy osztályba jártunk, és 16 éves kora körül elkezdte vagdosni magát. Nem nagyon mélyen (de azért sokszor így is megmaradtak a heggek), és nem is nagyon próbálta titkolni, mindenki tudott róla, sokan neki is támadtak, hogy az egészet a figyelemfelkeltés miatt csinálja. Nekem mindig azt mondta, hogy azért csinálja, mert jó neki, és ne aggódjak, mert nem akar öngyilkos lenni, se komolyabb kárt tenni magában. 2-3 évvel később abbahagyta, de ezzel egy időben elkezdett drasztikusan fogyókúrázni, nem evett, tablettákat szedett, nagyon le is fogyott, de akkor is mindenki azzal támadta, hogy csak a figyelem miatt csinálja, engem pedig akkor is azzal nyugtatott, hogy ez nem komoly, és nem kell aggódnom. Most 20 éves elmúlt, elkezdte az egyetemet, jól tanul, és még mindig nincs túl ezeken a dolgokon – én azt reméltem, hogy idővel kinövi majd ezeket. Egyébként nem emos, soha nem is volt, csinos, nőies, életvidám lány, egyszerűen nem értem, mi lehet a háttérben. Ő azt mondja, már abbahagyta, most egy ideig tényleg normális volt a súlya és sebeket se láttam rajta, de nemrég megint sokat fogyott, és többször láttam sebeket is a csuklóján. Kérlek, adjatok tanácsot, hogy mit tegyek! Félek, hogy ha nem lépek közbe, ez eldurvul… De bárhol olvasok utána, mindenhol azt írják, hogy akinek komoly problémái vannak, az titkolja, amit csinál, és ha valaki ezzel hívja fel magára a figyelmet, akkor annak nincs is igazából semmi baja, de én mégis aggódom, hogy ezzel komoly kárt tesz magában! Nekem mindig csak azt mondja, hogy ez nem komoly, de egyszer, mikor ivott, elmondta, hogy szüksége van az önpusztításra, és az ezzel járó figyelemre is. Kérlek, adjatok tanácsot, mert nem tudom, mit tegyek! Nem hiszem, hogy ennyi évig tartana, ha tényleg csak a figyelem miatt csinálná, de nem ismeri be, hogy bármi komolyabb gondja lenne. Félek, ha szólok a szüleinek, egy életre megutál, és talán nem is oldana meg semmit, úgyhogy végső tanácstalanságomban inkább ide írtam. Ha valakinek van tapasztalata ebben a témában, az nagyon sokat segítene!
2011. jan. 22. 16:58
 1/5 anonim ***** válasza:
Vidd el pszichiáterhez. Kísérd el, ha nem jön, szólj a szüleinek.
2011. jan. 22. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Igen, valahogy rá kell beszélned, hogy segítséget kérjen.

Komolyan kell venni, mert biztosan komoly a problémája. Ezeket a tüneteket belülről is ismerem.

Mióta terápiára járok sokkal több mindent értek és jobban is vagyok.

Ez messze túl mutat a figyelemfelhíváson.

Abban tudsz még segíteni, hogy sok figyelmet szentelsz neki és igyekszel megérteni őt, akkor is ha nehéz.

Remélem sikerül hatnod rá és szakemberhez fordul.

2011. jan. 22. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Beszéltem vele, elmondtam neki, hogy szerintem segítségre van szüksége, és szívesen elkísérem, de azt mondta, hogy ez baromság, és ne féltsem őt, akkor fenyegetőztem azzal, hogy szólok a szüleinek, mire teljesen kiborult, hogy azt nem tehetem, és nem tudom elképzelni, milyen következményei lennének, ha megtudnák a szülei. Valami olyasmit mondott, hogy az apját csak az érdekelné, hogy mit gondolnak róla (az apjáról) az emberek, és iszonyú dühös lenne, hogy ez milyen kellemetlen helyzet, az anyja meg szimplán csak őrjöngene, hogy mire nem képes, hogy felhívja magára a figyelmet. Annyira ledöbbentem, ismerem a szüleit ezer éve, és velem mindig annyira kedvesek voltak, nem hittem volna, hogy ilyenek, még annak ellenére sem, hogy a barátnőm rengetegszer mesélte, hogy mennyire nem jön ki velük. Aztán kicsit lehiggadt, kérdezgettem, hogy miért nem akar segítséget kérni, és azt mondta, nincs miért segítséget kérnie, mert nem látja komoly problémának, amit csinál. És hogy a vagdosást tényleg csak a figyelem miatt csinálja sokszor, még ha élvezi is, és eleinte azt is, hogy nem evett, de azóta az már azért kell neki, mert ha normális a súlya, akkor kövérnek látja magát, és az azt jelenti, hogy kudarcot vallott. De láttam, hogy nagyon kellemetlen neki a beszélgetés, szóval inkább hagytam, de nem értem, miben vallott kudarcot? Ha egyszer egészséges, vékony fogyókúra nélkül is? Most elbizonytalanodtam, hogy tényleg nem jó ötlet szólni a szüleinek... De akkor kinek? Már gimiben se vagyunk, hogy legalább egy tanárnak szólhatnék.
2011. jan. 24. 16:10
 4/5 anonim válasza:
Én úgy látom, ő sem igazán érti, hogy miért csinálja ezt az egészet, csak találgat. És talán azért nem veszi komolyan, mert azt hiszi, ha csak a figyelem miatt csinálja, akkor az nem is komoly? Én ezt vettem ki abból, amit írtál, ez esetben mondd meg neki, hogy ezt ennyi ideig még figyelemből csinálni is komoly dolog, lehet, hogy ebben a kérdésben vannak komoly gondjai (talán a szülei miatt). Ha ő nem hajlandó segítséget kérni, akkor nem sokat tehetsz, inkább meg kéne győzni, hogy szüksége van rá...
2011. jan. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Somebody2219 válasza:

Ugyanebben a cipőben voltam! Ezt nem lehet elbagatelizálni azonnal kell a segítség!! Ne foglalkozz vele hogy esetleg megsértődik rád! Hidd el mikor végre normális életet tud élni miután egy pszichológus és egy pszichiáter segített neki , ő oda fog menni hozzád és megfogja köszönni. Az én barátnőm se szólt senkinek és odáig fajult a dolog, hogy önygyilkosságot kíséreltem meg!

Hidd el ez kötelességed hogy, jelentsd , hogy szólj a szüleinek! Igen is vegyék komolyan ezt a problémát!!!

Szurkolok hogy a barátnőd kitudjon mászni a gödörből!! És ne felejtsd! MEG KELL TENNED!!! Ha igazán szereted és nem akarod elveszíteni, szólsz a szüleinek és irány a pszichiátria!!!!!

2011. jan. 30. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!