Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Koffeinfüggőség. Valóban...

Koffeinfüggőség. Valóban ilyen kegyetlen, vagy én dramatizálom túl?

Figyelt kérdés

Amikor elkezdtem suli mellett dolgozni, akkor szoktam rá a kávéra. Azelőtt nem ittam, amolyan "felnőtt" ital volt, amit nekem nem szabadott inni.

Ekkor voltam 14 éves.


Most 24 vagyok, és nem tudom abbahagyni a kávézást. Amikor már napi 6-ot ittam, akkor gondolkodtam el, hogy ez sok lehet. Sikeresen csökkentettem napi 4-re. De aztán lett egy barátom, aki energiaitalt iszik, igen nagy mennyiségben. Én is rászoktam.


Egy átlagos napon így néz ki:

-hajnalban felkelek és megiszok egy energiaitalt.

- beérek a munkahelyemre, és iszom egy kávét.

- az első szünetben megint egy kávé.

- a másodikban megint egy kávé.

-hazaérek egy energiaital.

Emellett estére már nem szoktam inni, csak ha tudom, hogy még menni kell valahova. Vagy ha barátnővel kávézóba megyünk.


Tudom hogy ez roppant egészségtelen, de nem tudok leszokni, mert van egy érdekes tünetem. Amikor pl. reggel felkelek, és lábra állok, úgy érzem kicsuklanak a térdeim, fényes kis pontokat látok, és nehezemre esik egyenesen járni. Koffein hatására ez elmúlik.


Ez az érzés sokszor rámtör és akkor segít a koffein. Próbáltam már, hogy kávé helyett nagyon sok folyadékot iszom, ez valamicskét segít, ezzel ki tudom váltani a szünetekben a kávézást, de ehhez tényleg kell vagy 3 litert pár órán belül meginni vízből.


Alapból olyan avgyok, hogy leguggolok és ha felállok elsötétül minden, szédelgek, remegek, nincs étvágyam. Gyűlölöm ezt, mert gyengének, selejtesnek érzem magam. De ha van bennem koffein, nincs bennem ez az érzés, nincsenek ilyen tüneteim.


Nagyon elcsesztem valamit a korai kávézással? Vagy ez függőségi tünet?

Hogy kezdjem a leszokást?


2011. máj. 15. 12:47
 1/10 anonim ***** válasza:
Sportolj, az is segít az alacsony vérnyomáson. Én is eléggé rászoktam, de szigorúan megszabtam magamnak egy felső határt, ami napi másfél csésze.
2011. máj. 15. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Az alacsony vérnyomás nekem adottság, betegség vagy a sok kávézás miatt van?
2011. máj. 15. 13:12
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Hallottam olyasmit, hogy a túl sok kávé már ellenkezőleg hat, tehát még a kávétól is lehet.
2011. máj. 15. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Ha ez igaz, akkor ez nyomós érv, hogy csökkentsem a mennyiséget.
2011. máj. 15. 13:17
 5/10 anonim ***** válasza:
58%

Nem igaz, nem hat ellenkezőleg, csak mivel sok koffein van már a szervezetben és te hozzá vagy szokva, te érzed csak úgy, hogy fáradtabb vagy és alacsonyabb a vérnyomásod.Ha 1 évig nem innál és utána újra innál reggel egyet, meglepődnél.

Egyébként napi 1 kávé reggel elég.

2011. máj. 15. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Megpróbálom úgy hogy reggel egyet és délután egyet, amikor hazaérek a munkából. (mert akkor hulla vagyok)


Aztán ha ez így megy, akkor próbálom tovább csökkenteni.


Az a baj, hogy az étvágyamra is hatással van ez az egész. Inkább megveszem az energiaital vagy a kávét, minthogy kaját vegyek a pénzemen, és ez így nem jó.

Vérszegény vagyok és gyenge, mert ha megiszom a kávémat, tele vagyok, nem tudok annyit enni.

2011. máj. 15. 13:50
 7/10 anonim ***** válasza:
Pedig étkezés után kellene. Tele gyomorral nem mérgez annyira.
2011. máj. 15. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

"Amikor már napi 6-ot ittam, akkor gondolkodtam el, hogy ez sok lehet."


Napi 6 messze több az optimálisnál. Napi 2-3 még egészséges, de az sem mindig, mert a szervezet hozzászokik. Ha minden nap kávézol, akkor az már semmit sem nyújt, csak az elvonási tüneteket enyhíti.


A te esetedben a kávénak már rég nincs semmilyen pozitív hatása, egyszerűen csak nem bírnád, ha nem innál, és ez valóban függőség.


"Nagyon elcsesztem valamit a korai kávézással?"


Nem kezdted nagyon korán, bár egyébként nem célszerű gyerekként kávézni.


"Vagy ez függőségi tünet?

Hogy kezdjem a leszokást?"


Függő vagy. Leszokni pedig úgy lehet, hogy nem iszol többet. Pl. egyik nap délután már nem iszol kávét. Ennek hatására este baromi álmos leszel. Alszol egy nagyot, ha kell, altatóval (ugyanis az elvonás álmatlanságot is okozhat). A szokottnál előbb ébreszd magad ébresztőórával. Ha hajlamos vagy lenyomni, tedd olyan helyre, ahol nem lehet lenyomni. Reggel kávé helyett tornázz. Csak akkor kávézz, ha olyan durva az elvonás, hogy nem bírod. Akkor idd meg a szokásos adag 1/4 részét. Ez valószínűleg megszünteti a durvább tüneteket, és legközelebb akkor igyál kávét, amikor megint elviselhetetetlen az elvonás. Így egy pillanat alatt le tudod vágni a napi kávéadagodat 1-2 csészére, onnan pedig mondjuk félre, onnan meg nullára.


Célszerű pénteken kezdeni az elvonást, mert az elvonás 2. és 3. napján nem célszerű autót vezetni, az agyadban köd lesz és sírós hangulatod lesz. Aludd át a hétvégét.


Az elvonás 4 fő tünete: (1) nem működik az agyad, (2) szomorúság, (3) álmosság, (4) fejfájás, ami átlagos tarkófájástól a vészesen hasogató fájdalomig (mintha a szemedbe vagy a halántékodba szurkálnának) terjed.


A koffein kemény cucc, ezért nem szabad a rabjává válni. De ha átvészeled az első 2-3 koffeinmentes napot, akkor utána egyre könnyebb. Súlyos függőségben az elvonási tünetek egy hétig tarthatnak, bár persze fokozatosan enyhülnek.


Ha a leszokás után egyszer kávét iszol, a hatása sokkal erősebb és pozitívabb lesz. De ne szokj vissza rá. A kávé csak akkor jó, ha alkalmilag fogyasztják, nem rendszeresen.

2011. máj. 16. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy időt szántál rám.


A tanácsadat fogom követni. Tartok egy szabad hétvégét és ki se szállok az ágyból :P És nem fogok kávézni. Aztán majd kiderül mi vár rám hétfőn.

2011. máj. 16. 16:28
 10/10 anonim ***** válasza:
Igaz, hogy ez évekkel ezelőtt volt, de ha még nézed néha ezt az oldalt, érdekelne, hogy mi lett utána, és most mi a helyzet. :) Csak mert én is hasonló cipőben járok.
2017. jan. 29. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!