Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A rivotril (klonazepám) és a...

A rivotril (klonazepám) és a xanax, frontin (alprazolám) között mi a különbség?

Figyelt kérdés
Rivót kaptam a dokitól,de valahogy szimpatikusabbnak tűnik a frontin. Mi a különbség a két hatóanyag között?Melyik modernebb? Lehet a rivót azért erőlteti a doki,mert a külföldi gyártó többet fizet neki,mint a magyar Egis?

2012. febr. 1. 19:17
 1/8 anonim ***** válasza:
98%

Szerintem ez olyan kérdés, amit egy laikusnak kb. lehetetlen elmagyarázni, mert úgysem fog belőle érteni semmit: más a kémiai hatásmechanizmusuk és ezért a terápiás felhasználásuk is. Mindkettő BZDP-származék, de a kettő közül a klonazepám hatása összetettem, mert a posztszinaptikus GABa-gátláson kívül a szerotonerg rendszerre is hat az 5-HT1 és 5-HT2 receptorokon keresztül - a szintézésüket fokozza, illetve a felhasználásukat gátolja, és mivel a neuronális aktivitást negatív visszacsatolással csökkenti, ezért súlyosabb szorongásos rohamok, vagy akár egyes epilepszia típusok esetén is használható. A MAO-rendszerre is hat. Az alprazolam ezzel szemben tisztán GABA-gátló, nagy affinitással kötődik a GABAa-receptorokhoz, a hatása kevésbé összetett - elalvási nehézségek és enyhébb szorongásos állapotokban alkalmazható eredményesen.


A Rivotrilt a Merck gyártja, mivel nem igazán foglalkoztat jelentős orvoslátogatói csapatot - ellentétben a magyar Egissel, aki viszont igen -, ezért ebben az esetben tökéletesen kizártnak tartom, hogy anyagi érdeke fűzödne a Rivotril felírásához, szemben a beteg "szakmai" indokával, hogy szimpatikusabbnak tűnik a Frontin..

2012. febr. 1. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ez a szerotonerg dolog mit takar?Gondolom a szerotonin felhasználásához van köze.Ergo jobban javítja a hangulatot is mint az alprazolám?
2012. febr. 1. 19:44
 3/8 anonim ***** válasza:
74%
Igen, több szerotonin marad a szervezetedben, tehát a hangulatod is jobb lesz.
2012. febr. 1. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Nálam a xanax, és a frontin kb 2 hónap alatt rászokást eredményezett ( egyre több kellett belőle, végül kórházba jutottam). A rívótól a kórházban már másnapra elmúltak a tüneteim, és azóta se újultak ki. Mostanság ha komoly időjárásváltozés közeleg, a 0,25 ös rivóbol egy felet ( 0,125) veszek be, és tökéletesen békén maradok. Én nem azt mondom, hogy a rivó jobb mint a xanax, hanem azt, hogy kinek ezt írnak, kinek azt. És az orvos tudja, hogy miért. Ez nem szabadon-választott.
2012. febr. 2. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
A rivotril egy nagyon jó kis "bogyó". Nálam, ha túl sok baj zúdul rám ami már testi szorongásos tüneteket(szapora pulzus, rémálmok, hidegrázás, rossz alvás, nyugtalanság) okoz, beveszek egy 0.25-ös tablettát, és lazán végigviszem a napom, ráadásul este szinte húz az ágy, és alszok is egy jót. Ha nem lehetne rászokni, minden nap szedném, és akkor talán boldogabb is lennék.
2012. febr. 4. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 müller lászló válasza:
100%
A xanax és a frontin szerintem ugyanaz más néven.Szorongás oldó. Bizony mindkettőre elég hamar jó keményen rálehet szokni, utána a leszokás nagyon problémás.Nálam nem nagyon hatott, amire Rivotrilt írtak fel, azzal napi egy 2mg-os adaggal tűrhetően vagyok. De arra is annyira rászoktam, hogy egy napig sem tudom kihagyni.Nem is merem félek a tünetek visszatérésétől.
2012. febr. 7. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
50%

Tudtommal a rivotrilnál a görcsoldó szorongásgátló hatás van dominál.

A frontin xanax stb nél pedig inkább a nyugtató hatás.

2012. febr. 7. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

az első válaszoló szépen felmondta a tankönyvi leckét, pár fontos dolgot kihagyva: az egyént, a betegséget, illetve más szedett gyógyszereket.


frontin ua. mint a xanax


amúgy, igen, általánosságban az a vélemény, hogy a xanax az rövidebb ideig hat (3-4 óra) és inkább nyugtató, a rivotril ezzel szemben komplexebb gyógyszer és inkább szorongásoldó vmint 6-8 óráig hat.


én súlyos szorongásra próbáltam mindkettőt. a betegségem sajnos nem olyan szinten van, hogy közösségben feszengek, vagy nehezen utazom tömegközlekedési eszközön, hanem konkrétan a lakásból kimenni probléma, vagy egyedül maradni itthon... szóval én szedtem mindkettőt, nekem a xanax sokkal jobban bevált (ezt szedem most is), a rivotril, nem hogy gyengébb, hanem konkrétan semmi hatással nem volt rám, pedig uo. dózisban szedtem. a rivotril kb annyit ért mint egy homeopátiás cukorkagolyó.


függés kérdéshez: ha nem háziorvos írja fel és nem marékszámra szeded ahogy a kedved tartja + folyamatosan felügyel egy SZAKORVOS (hetente, kéthetente)akkor nincs gond sem a rászokással, sem a leszokással. az sem feltétlenül igaz, hogy egyre nagyobb dózisok kellenek, én 3-4 éve szedem, és most is pont ua. szedek mint az első napon. az elhagyás sem gond, ha betartod a SZAKORVOS utasítását és hetek alatt csökkented nullára.


igazából ez a két gyógyszer azért veszélyes, mert sokan egyrészt feleslegesen szedik, másrészt kontrollálatlanul, harmadrészt, pedig sokan ha már jó vannak akkor egyik napról a másikra leteszik, amitől persze sz*rul lesznek és jönnek a netre szétfújni a rémtörténeteiket. egyébként ha rajtam múlna, az összes benzodiazepin származékot betiltatnám háziorvosi felírásra és csak pszichiáternek engedélyezném.

2017. máj. 5. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!