Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Képtelen vagyok elkezdeni...

Képtelen vagyok elkezdeni dolgokat, és ritkán okoz "örömet", amit igen. Mi lehet a problémám?

Figyelt kérdés

Már évek óta szenvedek ettől és járok különböző pszichológusokhoz, és egyikük se tudott semmi konkrétat mondani. Mennyivel jobb lenne, ha megmondanák, hogy pl. "Nemcsinálomusz zavarban" szenvedek és arra ez meg ez a kúra/gyógyszer.

Nem tudok semmit elkezdeni óriási lelki erőfeszítések nélkül, ami amúgy is alacsony nálam, így legtöbbször kudarcba fullad az egész és el se kezdem. Későn kelek, egész nap csak a gép előtt ülök, és nem történik semmi, mivel semmit nem "akarok" csinálni, holott akarok, de képtelen vagyok elkezdeni.

Rábeszélés és észérv nem hat. Barátaim, ismerőseim akik támogatnának nincsenek. A családom nem akarom belekeverni.

Ha netalántán meg is csinálok valamit nem érzem utána (elég ideig) az elégedettséget.

Maximalista vagyok magammal, ugyanakkor kudarckereső.

4 Antidepresszánst próbáltam már tavaly, remélve, hogy ezt a dolgot is megoldja, de nem oldotta meg, továbbra is nehezemre esik minden, legyen az a hobbim vagy olyan egyszerű dolog, mint felkelni az ágyból. Csoportterápiára nincs lehetőség.


Úgy érzem, és szerintem jogosan, hogy elvesztegetem az életem. De ezen a ponton már nem érdekel semmi, csak hogy amit amúgyis szeretnék azt megcsináljam/nekikezdjek azonnal és ne gondolkodjak rajta vagy közben, hogy mennyi ideig tart vagy milyen nehéz is. És ne legyen ez az állandó "súly/nehézség/szorító érzés" a fejemben akárhányszor egy megoldandó feladatra gondolok.


Mik a kilátásaim? Van egyáltalán esély, hogy normális és legfőképp produktív életet éljek.


23/F


2013. jan. 18. 23:44
 1/7 agi91babe ***** válasza:
36%

Az a probléma, hogy most is másra akarod hárítani a felelősséget, azzal hogy betegségnek titulálod,(vagy szeretnéd) a problémád. Miközben csak az akaraterőddel és a jellemeddel van a probléma. Ezzel nincs gond, sok millió ember él tucatéletet, és nem hagy maga után semmi maradandót amire büszke lehetne és csak álmodozik és sóvárog, hiszen tudja mire lehetne képes, látja hogy mások milyen produktívak. Ez sajnos egy terjedő civilizációs jelenség, hiszen manapság egy "haszontalan", társadalom számára értéktelen ember is életben marad,míg régen egyszerűen csak éhenhaltál volna, meg elkergettek volna a közösségből, hiszen csak egy plusz semmirekellő éhes száj lettél volna.

Manapság az "értelmetlen" életet élő, életképtelen emberek is túlélnek és fennmaradnak, hála a szociális hálónak és a társadalmi elvárásoknak, hogy mindenkin segíteni kell, mindenki lelkét ápolgatni kell, ha valami nem okés írjunk fel gyorsan két antidepresszánst....

A mai kor normáinak megfelelően, lelki "beteg" lehetsz, valamikor törést,traumát szenvedtél stbstb..ami nem gond, éld az "életed" továbbra is így, hisz ez másnak nem fáj, senki elől nem veszel el lehetőségeket, de ne is vágyj a nagybetűs életre és izgalmakra. Ne legyenek túl nagy elvárásaid az életedet és az értelmét illetően, hiszen nem teszel érte semmit.

Döntsd el melyiket akarod. És ha úgy döntöttél túl fárasztó ÉLNI, akkor ne is rinyálj, hogy neked csak ennyi jut,mert te szegény beteg vagy és depressziós.

Ha meg jó életet akarsz emeld fel a segged és soha ne agyalj, csak csináld. Agyalásra nincs elég időnk,meg folytonos elmélkedésre, túl rövid ez az élet ahhoz.

Sok sikert!

2013. jan. 19. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ne pszichológushoz, pszichiáterhez járj. Bár az alapján, hogy gyógyszereket szedtél, pszichiáterhez is jártál (?) Sajnos az antidepresszánsok mindenkinél máshogy hatnak, ráadásul lassan alakul ki a hatásuk, úgyhogy sokszor akár több, mint fél év is eltelik, mire találnak egy jó kombinációt, és elkezd hatni.
2013. jan. 19. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Kicsit ugy hangzik ez mint valami eltorult figyelemhiany. A depressziv resz szamomra csak tunetnek tunik, esetleg a figyelemhianybol fakadoan. Nem voltal fiatalabb korodban hiperaktiv? (altalanos pl)


Akar oromet okoz akar nem , kezdesnek meg kell 'eroszakolnod' magad. Neki kell alnodd valaminek ami rendszeresseget visz az eletedbe. Ez pedig a munka lenne. Felelossegerzesre is szukseged van mert ez is hianyzik. Ezt szinten a munka v egy parkapcsolat adhatja meg. Ha pedig nem munkat keresel valamivel kompenzalnod kell ennek a hianyat: pl sporttal v mas hobbyval..

2013. jan. 19. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
84%

mind3an jókat írtak talán az első kicsit arrogáns volt ,de részben helytálló.


Ugyanebben szenvedek kérdező, csak pár évvel idősebb vagyok -nekem arra válaszoljon valaki -HOGY MIÉRT hagy cserben újra és újra az agyam a figyelmem ??miért kerülök bele az ördögi körbe, a megszégyenülésbe ha kicsikével nagyobb, számomra motiváló kihívásba kezdenék?? és miért azok a beidegződések lépnek be mikor TELJESÍTENI kell hogy én egy ócska sz@ar vagyok ?!

pl: zongoráztam ..és zongora vizsgán régen remegtek az ujjaim nem tudtam eljátszani szépen egy darabot, (h a többi testi tünetről ne is írjak)és nem volt MIÉRTJE.Soha nem volt válasz az okra, és ez lebénítja az embert. :(( pedig állítólag tehetséges vagyok ..voltam -?? mert az álmaim már kukában ..annyi megalázottság érzés után persze h feladja az ember ..


Az első válaszoló írja ,nincs idő agyalni -ok-de ha látom hogy csinálok valamit ,és csak nem FEJLŐDÖK,sőt leblokkolok, óhatatlanul elkezdek agyalni nem ? Hogy valami nem stimmel..


Őszintén örülnék ha deklarálta kijelenthető lenne hogy normális vagyok(mindenféle pszichológiai címkétől mentes,amit ha nem is én de a főnökeim,"jóbarátok" ,környezet ,és már én is magamra aggattam az évek alatt) és dejóóóó lenne hinni hogy minden 'csak' erőfeszítés kérdése!!!

csak.. mikor azt érzem egy fogyatékos senki vagyok az 1000. próbálkozásra, az átlagemberekhez képest is ,akkor minden kitörési reményem elszáll.


na erre írhatna valaki valami okosat, hogy mi ez a jelenség .. rövidzárlat.. ??!


((bocsánat kérdező ha off -de szerintem szorosan kapcsolódik a kérdéshez amiket itt felvetek ..))

2013. jan. 19. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat

Az a gond, ha a ezek az ún. "sumo" módszerek működnének nálam (másnéven "Kelj fel és csináld") akkor már nyilván évek óta ezt alkalmaznám, de feleslegesnek érzem felkelni és csinálni valamit, ha az elvégzendő feladatról eleve tudom, hogy a végeredmény pocsék lesz és csak az időmet vesztegetem vele, de ha megcsinálom és utána tartom pocséknak az még rosszabb.

A legtöbb hobbim sajnos ilyen, hogy nagy részben szubjektív (ön)véleményből lehet csak leszűrni a "végeredményét".


Nem értem azt se sose, hogy miért ne várjak külső segítséget, mikor alacsony önbecsülésben szenvedek. A kettő nem kiüti egymást véletlenül? Hogyan várjam el magamtól, hogy kijussak ebből, ha bárhova megyek, úgy érzem falat találok, amit nem tudok megmászni.


Nincs gyógyszer rá, de akkor mi az, milyen "hobbi" épít önbizalmat, ami fizikai (kézzel fogható), viszonylag gyors, és nem szubjektív ítélkezéstől függ? (Tehát minden művészeti dolog, ami csak eszembe jut kiesik) És külön plusz, ha társas tevékenység, tehát nem keresztrejtvény fejtésre vágyom, a függőségem a számítógéptől épp elég "fejtörést" okoz.

2013. jan. 19. 02:28
 6/7 anonim ***** válasza:
77%
Szia. Az önbecsülésed nyilván alacsony, hisz nem teszel olyasmit ami miatt becsülnéd önmagad. Azt olyankor szoktuk, amikor túllépünk a saját határainkon, a képességeink szerint. Az idegrendszered olya (sarkos hasonlattal élve) mint bármelyik izmod: ha nem edzed, "eltunyul", veszít a képességeiből. Próbáld egyszerűsíteni a dolgot. 1) Vannak-e álmaid? Olyasmik, amik boldoggá tennének, ha teljesülnének. Most ne az alapján válaszolj, hogy a bele fektetett energia mekkora. Ha vannak ilyenek, álmodj egy apróságot először. Pl azt, hogy másnap reggel felkelsz 7-kor és délelőtt 10-ig nem nyitod ki a számítógépet. A közte lévő időben pedig teszel valami hasznosat, letörölgetsz egy szekrényt, havat lapátolsz, bármit, akármit. A legjobb, ha sportolsz olyasmit ez alatt amiben elfáradsz- jó az idegeidnek. Ez majd büszkeséggel tölt el, és jöhetnek a komolyabb álmok. Csinálj belőlük célt. Attól lesznek azok, ha egy ütem szerint, "falatonként elfogyasztod az elefántot" nem egyszerre. Ha nincs kitűzött idő és ütem, a cél nem cél, csak álom. 2) ha nincs álom egyáltalán, anélkül, hogy lebeszélnéd magad róla, akkor depressziós vagy, tehát alulmotivált. Ez egy organikus, biológiai betegség, amelyen sokat segít szintén a sport, ha az fárasztó a szerotoninfröccs révén illetve okos antidepresszánsok is léteznek. De intellektusból sokmindent meg lehet oldani, egyet kivéve: a hárítást :) Sok sikert Neked!
2013. jan. 19. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
58%

Kérdező, #4. : Nem csaponganak a gondolataitok? Nincs olyan, hogy valamit elkezdesz majd egyszercsak arra eszmélsz, hogy teljessen máshol van az agyad és azt sem tudod fizikailag épp mit csinálsz?


Az esetleg eszedbe jutott, hogy nem-e 'klimaxolsz'? Ugye a gyerekkor végén is van egy 'klimaxos' szakasz amihez a korod nagyjából stimmel. Ilyenkor döbben rá az ember, hogy az élet nem véges illetve, hogy a tetteiért már maga a felelős és nem a szülők. Vannak akik ezt észre sem veszik, egyszerüen felnőnek, és vannak olyanok akik akár hasonló formában bepánikolnak. Hisz ha belegondolsz, ha azt mondod úgyis kudarc lesz amibe belekezdesz akkor máris egy önbeteljesítő jóslatot generáltál. Mivel te tudod, hogy szar lesz amit csinálnál így már kedved sem lesz belekezdeni. Így ugye a felelősség terhe is leszáll rólad..


Nem lehetséges, hogy ezt akarod elodázni? Mármint a 'felnőtté válást'? Párkapcsolatokkal hogy állsz?

2013. jan. 19. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!