Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mániás depresszió vs. Munkahel...

Mániás depresszió vs. Munkahely. Mit tennétek a helyemben?

Figyelt kérdés

23 éves nő vagyok, és bármilyen hihetetlen, hét éve mániás depressziós (avagy két lehetőség van, vagy depressziós vagyok és öngyilkos akarok lenni, vagy pörgök és extázisban vagyok, ami nagyon jól hangzik, csak néha eltúlzom a dolgokat, és utána jön a szégyenérzet; köztes állapot nem is emlékszem mikor volt/volt-e egyáltalán).


16 éves koromban ugye az iskola volt a munkahelyem. És bár elég jó tanuló voltam, minden nap gyomorgörccsel mentem be, és sokszor féltem; pl. hogy felelés közben hülyeséget mondok és kiröhögnek stb. Iszonyatosan nehezemre esett koncentrálni, rendszeresen elég "látványosan" elbambultam és a tanárok persze ilyenkor mindig besütöttek egy kérdést, hebegtem-habogtam, rákvörös lettem. Állandóan remegett a lábam, ahogyan most is. Akkoriban is majdnem naponta eszembe jutott az öngyilkosság, de akkor még nem kíséreltem meg.


Na jó ez volt a bevezető. A nagy probléma pedig most jön:

egy igazán jó pozícióban dolgozom (ahhoz képest, hogy ilyen fiatal vagyok és még nő is), tehát úgy képzeljétek el, hogy sokszor rajtam áll, hogy egy jó pénzzel kecsegtető üzletet megnyerünk-e vagy nem. Ahogy a legjobb barátnőm is, közületek is sokan azt gondolnátok/mondanátok, hogy húúú hát legyél már büszke magadra, hogy ahhoz képest, hogy a szüleid nem hogy hozzásegítettek, hanem hátráltattak az előrejutásodban, te mégis törtél előre (mikor mániás állapotodban voltál), és még akkor is valahogy bent maradtál, amikor a pokol legmélyebb bugyrában érezted magad.


Én nem vagyok büszke rá sajnos. A pokolba kívánom az egészet, miért nem indultam másfelé? Valami olyan felé ami életben tart? Megöl a stressz, és ez az üzleti szemlélet, hát én nem is vagyok ilyen?!

2 éve dolgozom a cégnél, evégett költöztem el anno másik városba. Eleinte iszonyat piti pénzért dolgoztam, de látták bennem a lehetőséget, és feljebbléptem. A kezdeti nehézségeket valahogy még elfogadtam, hogy azok vannak és kész. De utána egyre nagyobb lett a nyomás. Az elején csak feles nyugtatókat szedtem, azt se mindig. Aztán mindig emelni kellett az adagot. Muszáj volt, mert ha kijött rajtam a roham (mely különböző formában jelentkezik nálam: 1. pánik 2.hirtelen öngyilkossági szándék 3. dühroham 4.sírógörcs), akkor nem tudtam dolgozni és pont. Persze ezeket lepleztem. Normális állapotomban jól is és gyorsan is dolgoztam, elégedettek voltak velem. Aztán egyre többet tukmáltak rám, és vártak el, de fizetésemelést még mindig nem mertem kérni, mert szégyenlem, amilyen vagyok, érzelmi stabilitás szempontjából nem vagyok megbízható.

A cég "nagy" tárgyalásain is résztveszek, volt olyan, hogy „csak” 1mg-nyi nyugtatót vettem be, de a megbeszélésen olyan szituációba kerültem, hogy az az 1szem tabletta sem tudott letompítani, nyeltem a könnyeimet, próbáltam a kezem-lábam leszorítani, hogy ne lássák, hogy iszonyatosan remeg és majdnem megőrültem mire kiszabadultam a tárgyalóteremből, rögtön a WC-be rohantam, megmarkoltam egy csomó kéztörlőpapírt és bezárkózva abba zokogtam, nehogy meghallják. Sipirc az irodába vissza, szemcsepp, még egy nyugtató, mosolyerőltetés az arcra.

Ilyesmik egyre sűrűbben történtek meg. Nem volt már elég a nyugtató. Kerestem mindenféle lehetőséget, hogyan tehetném rendbe magam, még több nyugtató és másik gyógyszer nélkül. Meditáció, jóga, angyalterápia ilyesmikkel próbálkoztam. Sikertelenül. Az akkori párom nem segített semmiben, látván mit kínlódok, sőt elege lett abból, hogy egyre többször depressziós vagyok. Ez nagyon fájt, mert én elhalmoztam a szeretetemmel, szívesen gondoskodtam róla, mint egy gyerekről, bár ezt lehet hogy nem kellett volna. Mondtam, hogy hagyjon el, mikor úgy éreztem, hogy mostmár biztos, hogy meg fogom tenni, mert nem akartam, hogy részese legyen, ne higgye azt senki, hogy miatta csináltam. Pedig az ő keze is benne volt a dologban.

Minden egyre rosszabb lett. Még a hitemet is elvesztettem, úgy éreztem, hogy az egész életem egy nagy Őrület. Kezdtem teljesen megkergülni, éreztétek már úgy, hogy tényleg, totálisan megőrültetek? Nagyon eldurvult a helyzet, nevetve fantáziáltam arról, hogy milyen buli lesz, majd ha kinyírom magam, nem tudtam betelni azzal a skálával, amely módokon meg lehet tenni. Korábban csak olyan fordult elő, hogy éheztettem magam, de most gyorsat és biztosat akartam. Egy ilyen őrült estén fogtam az összes nyugtatót ami otthon volt, és egy üveg Jägermeisterrel lehúztam őket. De bekészítettem egy jó éles húsvágó kést is, biztos, ami biztos. Na onnantól egy hétre csak képekben emlékszem. Állítólag XY hívott, én meg felvettem a telefont és belenyöszörögtem valamit. Aztán valaki más jött értem, mondjuk még mindig nem vágom, hogy jött be, de nem firtatom a témát nála inkább. Kimosták a gyomrom, rá az infúzióra, állítólag több mint egy napig fel sem ébredtem. Aztán vittek a pszichiátria szubintenzív osztályára(legkeményebb), mert ahogy nekem visszamesélték, őrült módjára el kezdtem dumálni az orvosnak, hogy majd legközelebb megteszem másképp, és cseppet sem bánom amit tettem… Mert tényleg nem bántam, sőt. Mérges voltam, hogy miért éltem túl. A pszichiátrián később mindent letagadtam, én bánom az egészet trallalala, azt akartam, hogy kiengedjenek, mert tudtam, ha sokáig húzom itt bent, akkor kirúgnak a munkahelyemen, mert őket ilyesmi nem hat meg. És jól is gondoltam. Leoltottak, hogy én az állásinterjún miért nem mondtam, hogy beteg vagyok. Miért mondtam volna nekik, ha senki nem tudott róla? Mert akkor ők felvettek volna egy stabilabb embert. Jah mondom köszi, ha az embernek baja van, akkor ne vegyék fel sehova, dögöljön éhen. Rohadjanak is meg, a belemet kidolgoztam nekik, mindent elkövettem, hogy elégedettek legyenek velem.

Szóval megígértem nekik is, hogy soha többet nem csinálok ilyet, minden fain lesz, megbántam blablabla, csakhogy megmaradjon az állásom, mert ugye albérletem van, havonta fizetendő megtakarításom, és ez bizony nem olcsó mulatság. Szüleimhez költözhettem volna csak vissza, de az totális hátrafelélépés lett volna, apám napi cinikus beszólásairól nem is beszélve…

Küzdöttem, talpraállok, helytállok a munkában, másik nyugtatót szedtem + mániás depresszió elleni gyógyszert. Aztán 1 hónap múlva megint visszaestem; miért nem hat a gyógyszer? Lehet nem is ez a betegségem? Megint a pszichiátrián kötöttem ki, de ezúttal a mentálhigiéniás részlegen. Lehet kiröhögtök, de nekem tetszett az ottlét. Sokan olyanok voltak, mint én, értettük egymást. Haza se akartam jönni.

Azóta a sokadik gyógyszerváltáson vagyok túl, mi vagyok én, kísérleti patkány? Lehet hogy totál félrediagnosztizáltak, mert semmi nem változik. Kijöttem a pszichóról, vissza a való életbe. Megint küzdöttem. Egyre sz*rabb megint. A jelen: úgy érzem, hogy képtelen vagyok emberek közt dolgozni. Belefáradtam. Teljesen kimerültek a tartalékaim. Úgy érzem magam, mintha kecske lennék a farkasok közt. Mindennap. Én most tényleg úgy érzem, hogy már csak egy-két hónap van hátra ebből. Vagy megint az öngyilkosság felé megyek el, vagy váltok egy óriásit. Láttátok már a "Ben X" című filmet? Na kb. ott is ez volt a felállás. Két éve láttam és igen nagy hatást tett rám a film, mivel a főszereplőben felismertem magam, attól függetlenül, hogy én nem autista vagyok.

Gondolkodom, hol a kiút? Tudom, hogy nem mehetek másik munkahelyre, nem lenne jobb, túlságosan legyengültem ehhez. Sőt, magamat ismerve, még nagyobb kárt csinálnék. Szeretnék egyedül dolgozni, nem akarom fenyegetve és kiszolgáltatva érezni magam, nap mint nap. Más nem jut eszembe, csak, hogy a nyelvvel vagy a webdesign/Photoshop tudásommal kezdjek itthon valamit. Angol, német felsőfokon megy. Csak totál megzavarodtam, hogyan kellene ezt csinálnom? Régen korrepetáltam gyerekeket, idősebbeket is németből, és elég jól ment. A fordítást pedig a cégnél eleinte nagyon-nagyon sokszor csináltam, szerintük jó volt a fordítás. Igaz, ehhez nincs végzettségem, csak tudás. Nyilván nem kérhetek el annyit, amennyit a szakmabeli, ezt tudom. De a szakmám egyébként web és multimédiafejlesztő, de abból a programozás része már nem megy jól, sokat felejtettem. Mit kellene most lépnem, hogy elindulhassak ezen az úton, hogy végre békében tölthessem napjaimat? Nekem nincs senkim, aki anyagiakban támogatni tudna. Ez is fontos szempont. Tudtommal ilyen betegségre, mint az enyém nem jár 10 Ft segély se, de ha tévedek, akkor szóljatok. Fúúú, tényleg nagy most a zavar a fejemben, csak menekülnék minél előbb, valami más kell, de nagyon mert nem bírom tovább!


Szóval a kérdés: mit tennél, ha te lennél én?


Bocsánat, hogy ilyen hosszúra sikerült, de ez az életem.



2013. nov. 24. 19:45
 1/5 anonim ***** válasza:
Szia! Nos nekem még nincsen sok tapasztalatom az életben, de gondolkodtál már azon, hogy érdemes-e tablettákat szedned? Nem mindig az a megoldás, sőt egyáltalán nem az. Nem pszichiáterre, hanem egy jó pszichológusra lenne szükséged, aki segít neked a problémák megoldásában. A nővérem stresszbeteg volt, mikor az édesanyja rákban meghalt, és sokadik kérésre végre elment egy szakpszichológushoz, láss csodát, segített neki! Mindenféle, fajta nyugtatók nélkül. Meg akarta változtatni a jelenlegi helyzetét, és mert előre lépni egyet. Ne azon gondolkodj, hogy hogyan öld meg magad, annak örülj, hogy még mindig lélegzel és az életnek örvendhetsz! Hogy miét? Mert csak ez az egy van, és ne szúrd el, te kaphattál még egy esélyt, de a nagynéném nem! Szerencsésnek mondhatod magad, hogy élhettél a lehetőséggel. Én nem hiszek a túlvilágban, de abban biztos vagyok, hogy van egy "őrangyalod". De mi lesz, ha nem lesz? Még egyszer megkísérelsz magadban kárt tenni, és vége! Sem a tested, sem a lelked nem lesz többé! Ott leszel a föld alatt, bármennyire is visszataszító gondolat, de a test elporlad, a gondolat megáll, akár a szív! Keress fel egy pszichológust és az majd segíteni fog, nincs értelme tovább szenvedned, mert egyedül amint érzem, nem tudod megoldani. Ha akarsz beszélgetni nyugodtan írj privibe, szívesen segítek, hogy könnyebben vedd a stresszt, rendben? Addig is sok sikert!
2013. nov. 26. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm szépen a válaszod. Ez egy elmében egészséges ember válasza.


A stresszbeteget nem szabad összehasonlítani a mániás depresszióval /skizofrénnal stb. A stresszt bárki letudja küzdeni vagy önmaga, vagy segítséggel. Egy skizofrénből soha nem fogják "eltávolítani" a skizofréniát. Tompítani tudják gyógyszerrel és terápiával. Ha jelentőset javul, az akkor sem jelenti azt hogy eltűnt belőle a betegség. Mindig ott lesz. De bármikor visszatérhet. Én márcsak tudom, nekem is volt majdnemhogy tünetmentes időszakom, mikor azt hittem, hogy így nemsokára vége lesz.

Sajnos a magunkfajták soha nem fogják értékelni az életüket. Tudod miért? Mert úgy érezzük, hogy az életnél minden csak jobb lehet. MINDEN. Ha elporlad a testem, nem létezik semmi többé, azt olyannak érzem, mint egy örök megnyugvás. Ez a gondolat számomra jó. SŐT nemhogy jó, CSODÁS. Miután megtettem, már minden mindegy, semmi nem fáj többé. Ha van túlvilág azt is mindenképpen jobbnak képzeljük el, CSAK ITT NE legyünk. Én ha nem is 100%-osan, de valahol hiszem, hogy van túlvilág, ahol azt kapom amit érdemlek. Mert én elmondhatom, hogy jószívű emberként éltem. És most nem a katolikus hit meglátását vegyük alapul. Egy vallás tagja sem vagyok, csak hiszek dolgokban. Tehát abban 100 % biztos vagyok, hogy pokolba ember nem megy. Ha van Isten, nem engedné.


Sajnos sokszor azok az emberek halnak meg idő előtt, akik jók és vannak még olyan családtagjaik, akiknek ténylegesen szükségük lenne rá. Vagy gyerekek, akik még nem is éltek. Inkább cserélnék egy daganatos gyerekkel, inkább meghalnék helyette, csak élhessen. Gondolkodtam azon is, hogy milyen jó lenne, ha az orvosok ölnének meg, és az összes átültethető szervemet odaadnák azoknak, akiknek az életét megmentené. Sajnos ez tiltott.

Vagy pl. valaki random lelőne/elütne. Inkább engem, mint valaki mást, akinek még céljai vannak.


Ilyennek születtem. Papa, Mama, Dédi megölte magát. 6-10 éves voltam és nem sírtam. Mert már akkor éreztem/értettem, hogy miért tették. És bár jobb lett volna, ha velem maradtak volna, tudtam, hogy nekik most jó, egy jobb helyen vannak. Akkoriban azt hittem az égre nézve, hogy ott vannak, és nagyon jó nekik.


Amúgy konzultáltam már pszichológussal, nála 13000 Ft egy óra, és heti egyszer kellett volna járnom. Az havi 52000 Ft! Ezt én nem tudom megfizetni (havi egy tízest tudok félrerakni...), és senki nem fog besegíteni nekem ebbe. A pszichiáternek maradnia kell.


Sajnos a nyugtatóellenes tanácsod nem jó, mert akkor már biztosan nem élnék. Egyelőre az tart életben. Ez olyan, mint neked az étel. Vagy szívbetegnek a szívgyógyszer.

De én tudom hogy miért beszélnél le a gyógyszerről. Ez egy általános felfogás. Sajnos Magyarországon szánalmasan kevés a tudás a pszichológiai betegségekről. Azt mondják bipoláris zavaros vagy depressziós. Kész, ennyit tudnak. Holott ott van még egy csomó más betegség (pl. borderline). Az átlag ember meg nem érti, hogy mit él át a beteg, mert a média nagyon ritkán közvetít ilyen témát(Nem úgy mint pl. Németországban.), inkább hogy melyik celebről készültek meztelen fotók...

Szóval persze, hogy az átlagember azt mondja, hogy ne szedj gyógyszert, és járj pszichológushoz, és az élet szép és egy van belőle, mindenki ezt mondja. Hála Istennek, hogy ebből az életből csak egy van! Kéne a francnak még egy ilyen. Az ilyeneket mint én, sajnos ezzel nem lehet meggyőzni, teljesen mást látunk az életből. Más a kémia az agyunkban. Csak egy hasonlat: olyan mintha a te ereidben víz folyna, az enyémben pedig ciános víz. Nem tehetek róla, de ha szedek rá valamit, akkor az próbálja nem engedni, hogy a ciános víz ártson nekem. De attól az a szennyezett víz még bennem marad míg élek.

2013. nov. 27. 18:22
 3/5 anonim ***** válasza:
Szia! Előbbi vagyok. Ne hidd, hogy nekem az élet annyira felemelő, ha nem innék mindennap energiaitalt talán ki sem bírnám a sok rossz dolgot, ami belülről emészt. Én alapjáraton elég labilis vagyok, szóval ez sem normális. Egyszer puszta kézzel kivertem egy ablakot, mert aznapra elegem volt mindenből. Ez a suliban történt, aznap csak a szerencsémen múlott, hogy nem kerültem be a gyermekpszichiátriára. Személy szerint nekem a pszichológusok/pszichiáterek a legnagyobb rémálmaim, mert rajtam ugyan egyik sem tud segíteni. Nem azt mondom, hogy nem méltányolom a próbálkozásukat, de az ötletük a megváltoztatásomra már nem egyszer fulladt kudarcba. Nem hinném, hogy egy diploma elég hozzá, hogy tudják, mit érez a páciensük, vagy mi jár a fejében. Alapjáraton az élet szép csak meg kell tanulni boldogan élni, na nálam ez érdekesen működik. Rossz gondolatok járnak a fejemben, bebeszélik nekem az ostobaságokat, hogy kevesebb vagyok, nem vagyok elég jó stb... belül teljes káosz, énkép megváltozása, és sírás, aztán mindent elfelejtve, mosolyogva kilépek a mosdóból, na én ez vagyok. Nevetek, mikor sírnom kellene, és sírok, ha erősnek kellene lennem. Már nekem is megfordult a fejemben sok halál- gondolat, de tennem kell azért, hogy bebizonyítsam, a rosszakaróim miatt nem fogom feladni az életemet. Nem tudom, hogy milyen hatása van a nyugtatónak az elmére és a lélekre, de én a pörgést szeretem, az extázist. Ha koffein van bennem, attól úgy érzem magam, mint amikor egy drogfüggő megkapja a napi dózisát. Persze ez sem jó, akárcsak a nyugtató, de mégis azt mondjuk; kell. Ne akarj meghalni, én nem hiszek a túlvilágban, előttem még nem mutatkozott meg semmiféle/fajta csoda. A sok rossz akkor is megtörténik, csak a védekezés módszerét kellene ismerni, egy egészségesebb védekezését, ami kevésbé olyan káros, mint az "életfeltételeink". Gondolom sokszor hallhattad már, hogy az igaz barát a legnagyobb támaszpont az életben. 7 évet egy ilyen betegségben tölteni iszonyúan szörnyű lehet, de a kiút önmagadban található. Írd vagy beszéld ki magadból azt, ami fáj, akárcsak a sírás után így szintén megkönnyebbülsz. Hogy én mit tennék a helyedben? Erre csak te tudsz felelni, mert senki sem élte át, azt amit te, senki sem érezheti, azt amit érzel. A munkád jobb, mint az átlagembereke, mögötte sok stressz van, de egy a lényeg; el kell ezek felett nézned. Ha folyton a betegséggel vagy elfoglalva, még a végén beképzelsz más tüneteket is hipochonder- módon. Ha érzed, most valami nem stimmel, lélegezz mélyeket és emlékeztesd magad rá, hogy hol vagy, kik vesznek körül. A férfiak többsége olyan, mint egy nagyra nőtt gyerek. Ha baj van vagy "elromlik" a "játék" egyből jobbat követelnek maguknak, aztán rájönnek; ez rosszabb, mint az előző! És ekkor vissza akarják szerezni az elvesztett "kincset". A "becses játék" dilemmát vet fel; már nem lehet vissza kapni sem kicserélni. Az, aki elhagyott, mert már sok baj volt veled, nem érdemelt meg. Nőként értem ezt a helyzetet, velem is megtörtént, de ettől még nem dől össze a világ! Csak egy szabadnap hétvégén, csak egy éjszaka és máris találsz valakit, de avval már majd vigyázz!
2013. nov. 27. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Szia! Előbbi vagyok. Kíváncsi lennék rá, hogy hogy vagy most? Hogy érzed magad a napokban? Lelkiismeretesen jársz terápiára vagy önsegítő csoportba?
2014. febr. 14. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Szia! Csak most látom, hogy írtál, nem volt "figyelt" a kérdés. Sajnos bennem nem változott semmi. Pszichiáterhez járok azóta is. Önsegítő csoportot azóta sem sikerült találnom, pedig nagyon jó lenne. A testvérem tanácsára jártam kineziológushoz, de sajnos nem tudott segíteni. Próbálkoztam az angyalterápiával is, de hamar elvesztettem a hitemet benne. Sajnos képtelen vagyok hinni.


Ami a legjobban bejött eddig, az a saját figyelmem elterelése: angolt tanulok, rajzolok, néha énekelek - bár repedtfazék hangom van - de ez szokott segíteni.


Sokat sírok, majdnem minden nap, mikor hazajövök a munkából, addig valahogy kibírom, nem akarok bent szánalmasnak látszani.


Bár elég szánalmas az is, hogy a kérdés kiírása óta nem változott szinte semmi. Aki ezt olvassa - ergo nem ismer engem- annak úgy tűnhet, hogy nem is próbáltam segíteni a helyzeten, pedig igen. A környezetemben szinte mindenki látja, hogy baj van, csak éppen senkit sem érdekel, kivéve a testvéremet. Ő szokott könyveket adni nekem (természetesen el is olvasom), beszélgetünk, tanácsokat ad. Neki is van baja, igaz, más jellegű, így ő együtt tud érezni.

2015. febr. 14. 13:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!