Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit tehetnék a szörnyen nagy...

Mit tehetnék a szörnyen nagy (alaptalan) visszatérő önbizalomhiányom ellen?

Figyelt kérdés

Rengeteg történetet felsorolhatnék ide, amik mind arra utalnak, hogy nem vagyok rendben magammal, de az borzalmasan hosszú lenne.

Gyerekkoromban szüleim sohase ismerték el, ha valamit jól csináltam, mindig azt tunkolták belém, hogy nem vagyok elég, nem vagyok képes semmire. Ennek köszönhetően általános iskolában nagyon kevés barátom volt, azt éreztem, nem érdemlem meg a normális emberek társaságát, mert értéktelen vagyok. Emellett anyám folyamatosan szurkált lelkileg, hogy mennyire durva az, hogy alig van barátom az osztályban, mert igenis mindig mindenkihez simulni és nyalizni kell, így becsülnek majd meg. Én ezt már akkor hülyeségnek tartottam, de állandóan bújtam és menekültem az emberek elől, már az fursztrált, ha valaki csak rámpillantott.

Már jártam ezzel pszichológusnál, és rengeteget javult a problémám. Lett több barátom, teljesen közvetlen vagyok az emberekkel, vadidegenekkel is könnyen haverkodok össze.

Jelenlegi helyzetemre térve: az önbizalomhiány teljességgel visszatért (vagy nem volt rendesen megoldva)megint értéktelennek érzem magam, és kezdek egyre többször másokhoz mérten élni, azt érzem, kevesebb vagyok, pedig semmi jel nem utal erre, ez nem igaz, ezt ésszel fel tudom fogni, de érzelmileg nem. Szakemberhez nem tudok menni, csak jövő hónapban. Viszont meg szeretném próbálni addig is megoldani magamtól ezt a problémát, csak a kérdés: hogyan?

Bármiféle tanácsot, tippet szívesen fogadok akár ha van köztetek erre szakosodott ember avagy csak simán érdekli ez a téma, írjon nekem nyugodtan privát üzenetet, és elmesélem neki a teljes jelenlegi történetet, ami miatt rosszul érzem magam.

Előre is köszönöm!

22/L



2013. dec. 10. 19:08
 1/7 anonim ***** válasza:

Mennyi ideig jártál terápiára? Végigcsináltad? Mert ha nem, az abszolút indokolja, hogy visszatért...

Magadtól nem fogod tudni megoldani, én évtizedeken át próbáltam és nem sikerült (nagyon hasonló a helyzetem, mint a tiéd).

Minden okom meglehetne elvileg, hogy elégedett legyek magammal, de csak a terápia hozott eredményt. Jelenleg a felénél tartok, rengeteget javultam, most már csak azon kell dolgozni, hogy rögzítsük az elért eredményeket. De ha most kiszállnék, tudom, hogy visszatérne...

2013. dec. 10. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, végigcsináltam a terápiát, rendszeresen jártam, ahogyan a pszichológusom megszabta.
2013. dec. 10. 19:27
 3/7 anonim ***** válasza:
Mennyi ideig? Rövid, vagy hosszúterápia volt? Milyen módszert alkalmazott?
2013. dec. 10. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Fél évig tartott, 2 hetente kellett járnom. Csak simán beszélgetés volt a régi dolgok feltárásával, feldolgozási módjaival és elengedésével.

Vagy nem tudom, konkrétan milyen módszerre vagy kíváncsi?

2013. dec. 10. 19:48
 5/7 anonim válasza:

Szia!

Nálam is hasonló a helyzet. Szed ha egy családtaggal próbálom megbeszélni a dolgokat,úgy is fel tudom dolgozni őket vagy mindenképp szakember kell?

2013. dec. 10. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Fél év alatt heti kettővel már azért kellene (tartós) eredményt elérni...

Amúgy nem a kibeszélés az, ami számít, hanem hogy a terápiás kapcsolatban hogyan tudod "újraélni" áttételek, viszontáttélek révén a problémáidat. Ez esetben tehát pl. az a mérvadó, hogy érezted-e azt (el tudtad-e hinni), hogy a terapeutádnak elég jó vagy, hogy elismer, hogy büszke rád?! Mert ettől oldódik meg tartósan a dolog, ha be tudsz vonódni a terápiába, mármint érzelmileg is. Tehát gyakorlatilag a terapeuta "helyettesíti" a szülőket, és vele kell tudni felülírni a hibás mintázatokat.

2013. dec. 10. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, amikor teljességgel elismert, és éreztem, hogy büszke rám a javulásom miatt, el tudtam hinni ezeket.
2013. dec. 11. 18:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!