Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichés zavar (gyanúja)...

Pszichés zavar (gyanúja) esetén ki a kompetensebb véleményt, esetleg diagnózist alkotni? Klinikai szakpszichológus vagy pszichiáter?

Figyelt kérdés

Én is elmondom a véleményemet, de kíváncsi vagyok arra is, hogy egyrészt ez a mai magyar gyakorlatban hogy működik, na meg arra is, hogy ki mit gondol, hogy kéne, hogy működjön.


Tehát előttem ez valahogy úgy van, hogy a pszichiáter az, aki adott tünetekre tele tömi a pacienst gyógyszerekkel, aztán vagy jó lesz vagy nem, egy klinikai pszichológus viszont ténylegesen (sőt, legtöbbször gyógyszermentesen) a zavar okát keresi, és netán meg is oldják közösen.


Én így látom a helyzetet.


Ti? esetleg szakember véleményének is örülnék nagyon!



2014. jan. 17. 08:10
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
44%

A pszichiáter magasabban és jobban képzett, mint a klinikai szakpszichológus. Orvos, akinek pszichiátriából van szakvizsgája. A klinikai szakpszichológus bölcsészettudományi végezttségű, akinek van egy plusz (elég komoly szintű) képzése.


A többit magad is megtalálod.


Sokan hülyeségeket tudnak a pszichiáterekről, és sok szamrásgot hordnaka itt össze, mint te is. Évek óta írom, írom, írom, hogy a pszichiáter NEM CSAK gyógyszerez, de neki van kompetenciája gyógyszert felírni - lévén, hogy orvos. Ezer és ezer féle egyéb terápia létezik, amiben semmiféle gyógyszerezés nem létezik.

2014. jan. 17. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
53%

Olyan pszichiátert keress aki pszichológus végzettséggel is rendelkezik. Tehát 2 az egyben, én is olyanhoz járok tehát gyógyszer mellett még beszélgetni is szoktunke gy órát. Kéthetente járok hozzá 5000 forintért!


Ha gondolod írj privit leíroma címét

2014. jan. 17. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
30%

#1

Teljes tévedés, mindkettő EÜ végzettség. A pszichiáter gyógyszer-, a klinikai pszichológus verbális irányzatú.


Kérdező:

A leírtakon kívül van még pszichoterapeuta is aki az alap végzettség után még terapeuta kiképzésben is részesült. A kiképzett pszichoterapeuta a legalkalmasabb a pszichés betegségek gyógyítására.

2014. jan. 17. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
100%

Én azt mondom, hogy mentális betegségekkel (pl. skizofrénia, bipoláris zavar, stb.) inkább pszichiáterhez érdemes fordulni, személyiségzavarral meg inkább pszichológushoz.

Hogy miért...

Igen, tart a pszichiáter is terápiát esetenként. De ez inkább csak kiegészítő kezelés, nem olyan mély, mintha pszichológussal dolgoznál (ld. pl. kéthetenként egy alkalom - bocs, hogy ezt mondom, de ez lepkef*ng - egy rendes terápia, ami igazán hatékony min. heti egy, de inkább heti két alkalom! Ezzel már lehet jól haladni!)

Én jártam anno pszichiáterhez terápiára, de

1. Nem vette észre, nem tárta fel a valódi problémáimat, elég felszínes terápia volt

2. Rövidterápiát tartott, amit én szerettem volna folytatni, de azt mondta 3 hónap után, hogy szerinte nem szükséges.

És ugyan ideiglenesen megoldódtak az aktuális problémáim, a terápia után sínre került az életem, de az első adódó problémák esetén újra összeomlottam, sokkal jobban, mint mielőtt jártam volna hozzá! És durván haragszom rá, úgy érzem, félrevezetett! Nem tájékoztatott a lehetőségeimről, megoldást ígért, de csak tüneti kezelést kaptam!

Azóta csinálok egy hosszúterápiát, intenzíven, pszichológussal és össze sem lehet hasonlítani! Ezerszer hatékonyabb! Most ténylegesen sikerült "leásni" a problémák gyökeréig, sokkal rövidebb idő alatt, mint amikor a pszichiáterhez jártam. Nem csak mismásolunk, hanem tényleg keményen dolgozunk, és most érzem, hogy ez tényleg tartós és gyökeres változásokat hozhat az életemben!

Nem a diagnózis a lényeg, az csak egy címke! A lényeg, hogy sikerül-e kezelni a problémákat vagy sem!

És nekem a pszichiáter ebben nem segített, sőt... úgy érzem, félrevezetett. Ha akkor lett volna lehetőségem végigcsinálni mindazt, amit most, akkor megkíméltem volna magam egy sor kudarctól (pl. egy rossz házasságtól).

A gyógyszer csak tüneti kezelés! Az ímmel-ámmal végzett terápia is az.

Egy JÓ szakemberrel végzett analitikus, dinamikus terápia azonban valódi megoldást kínál. Én így látom!

2014. jan. 17. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 A kérdező kommentje:

na igen, eddig én is az ímmel-ámmel és a mélyterápia közti különbséget véltem felfedezni, és hát sőt, volt nem egy olyan eset, hogy homlokegyenest ellentmondott egymásnak a klinikai szakpszich és egy pszichiáter, és őszintén szólva, én a pszichológus véleményét láttam helytállónak.


A végzettségeket illetően még annyi, hogy írta valaki, van olyan is, hogy "pszichoterapeuta", és hogy ez ám a legmagasabb, na bevallom, ezt kicsit nem értem a magyar képzési rendszerben. Ugyanis ismerek olyat, akinek csak belgyógyász szakképesítése van (tehát nem pszichiáter alapból!!), de mégis megcsinálta a "pszichoterapeuta" szakosodást is, na persze a hozzáértés minőségét már nem kell leírnom, gondolom, sokszor keresztbe állnak a szemeim azok miatta, miket hallok tőle :D

Úgyhogy ez számomra egy rejtély, de valaki felvilágosíthatna, hogy is megy ez (mármint hogy akkor az általa felállított diagnózist pl mennyire lehet egyáltalán kezelés alapjául venni stb stb).


Na meg akkor még beszélhetnénk az "antipszchiátria-irányzatról", akiknek a legjelesebb képviselői pont pszichiáterek. Most akkor ez is hogy?

2014. jan. 18. 08:12
 6/30 anonim ***** válasza:
100%

ez az embertől függ, mind a kettő lehet jó vagy rossz szakember.



pszichiátriai kórképeknél, mint a mániás depi, szkizofrénia, ilyesmikben a pszichiáter jobb lehet, de sokan nem vesznek figyelembe egy csomó körülményt az egyénnél amikor diagnózist adnak neki.


pszichológus általában tobbet beszél, jobban megismeri az illetőt, teszttel is megnézi.



pszichiáterek hamarabb vannak ráállva egy-egy diagnózisra amit "mindenkinek" megadnak kb.

2014. jan. 18. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
100%

Pszichoterapeuta az lehet, aki valamilyen terápiás módszert megtanul, abban jártasságot szerez (meghatározott alapképzettséggel). Tehát attól, hogy valaki pszichológus, még nem biztos, hogy terápiát is tarthat, csak az elméleti hátteret ismeri.

Ez kb. olyan, mint hogy attól, hogy valaki jól beszél egy nyelvet, még nem biztos, hogy tanítani is tudja, ahhoz kellenek módszertani ismeretek (na meg ugye személyes kompetenciák is). És azért a terápia "veszélyes üzem", nem lehet megfelelő ismeretek hiányában belekezdeni.


A diagnózisról... ha valaki volt már mélylélektani alapokon nyugvó terápián, az tudja, hogy a diagnózisnak kb. semmi jelentősége. Pontos diagnózis nélkül is lehet terápiát tartani, a terapeutának nem kell tudnia, hogy milyen "címkét" kezel, mert úgyis az a lényeg, hogy közösen mélyre ássanak, és feltárják a problémák gyökerét. Tehát a tünetekkel valójában nem is foglalkozik (és a címke csak a tünetekről szól), hanem az okot keresi, azt dolgozza át, és ettől automatikusan, spontán módon megszűnnek a tünetek is.

Mondjuk amikor valaki lázas, akkor lehet csak a lázat csillapítani, vagy megkeresni a gyulladt gócot, ami a lázat okozza, és azt meggyógyítani. Ha csak a lázat csillapítják, akkor a gyulladt góc újra és újra be fog gyulladni.

A címke (diagnózis) önmagában semmit nem ér. Tegyük fel, hogy valakinek mondjuk borderline személyiségzavara van.

Elmegy egy pszichiáterhez, csinálnak pár tesztet, elbeszélgetnek, kap egy címkét, hogy ő borderline. Megy vele valamire? Nem!

Elmegy egy pszichológushoz, aki nem foglalkozik a címkével (a terápiában semmi jelentősége nincs a címkének!). Elkezdenek dolgozni a tünetekkel, elkezdenek mélyre ásni, megkeresni az okát. Feltételezhetően találnak egy elutasító, elhanyagoló anyát a múltban, dolgoznak az érzésekkel, igyekeznek átdolgozni. A pszichológusban a feltárt okok és a tünetek értelmezése révén bizonyára felmerül, hogy az illető borderline személyiségzavarban szenved, de attól még a terápiás folyamat nem változik jelentősen, hiszen neki (ha JÓ szakember) nem a címkét kell kezelnie, hanem az embert! Tehát nem a tünetekre reagál - még akkor sem, ha tisztában van vele - hanem az adott személyre kell, hogy reagáljon.

Diagnózis gyakorlatilag azért kell szerintem, hogy kizárják azokat az eseteket, amelyek kívül esnek a kompetenciáján. A pszichoterápiás protokollban szerepel, hogy milyen BNO-kódok esetében milyen indikációk és kontraindikációk vannak (vagyis mikor javasolt, illetve nem javasolt az adott terápia). Ezért persze, fontos a címke, de ha valakinek teszemazt személyiségzavara van, egyéb mentális problémák nélkül (tehát nem bipoláris, nem drogfüggő, stb.), akkor a terápia ugyanúgy zajlik, nem kell hozzá diagnózis sem, mert nincs markáns eltérés a terápiás gyakorlatban. Az eltérést nem a diagnózis, hanem a terápia személyre szabott volta okozza! Szerintem nagyon rossz szakember az, aki a diagnózist kezeli, és nem az embert!

2014. jan. 18. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 A kérdező kommentje:

nos, ezt szépen leírtad .... igen, na de ezzel választ is adtál egyértelműen a kérdésre sztem, hiszen láttál te már egyénre szabott pszichiátriai "kezelést"? valóban nagyon fontos kulcsa az egésznek maga az ember, és nem pár tünet, nem pár dg, na de a gyakorlatban ezt meg is látod valósulni?


Mert én mintha pont valami nagyon ellenkezőt tapasztalnék sajnos, és hát valljuk meg, egyáltalán létezhet olyan ember, aki csak simán "próbaként" befekszik egy pszichiátriára kivizsgálásra, azaz semmi extra panasszal, és még ha valóban nincs is semmi pathológiás nála, te elképzelhetőnek tartod, hogy dg nélkül távozik egy zárójelentéssel? sajnos én nem ...

Persze az egy újabb terület szintén, hogy egyáltalán a lélektant mennyiben is miért is soroljuk az egészségügyhöz, amikor egyre inkább az a tendencia, hogy egy ilyen szerteágazó társadalomtudományi jelenséget nem lehet csakis a pszichiátria területére korlátozni, na de mégis mi történik?

Jöhet akármilyen elismert XY mélylélektanos szakember, legyen szó bármilyen ügyről, tuti biztos, hogy a pszichiátriai szakvélemény fog csakis kizárólag dönteni. Ami viszont több, mint durva ...

2014. jan. 18. 19:46
 9/30 anonim ***** válasza:
91%

Én pont az ellenkezőjét tapasztaltam.

Jártam egy időben pszichiáternél, depresszióval. Gyógyszeres kezelést kaptam és rövidterápiát. Na ő pl. 3 hónap alatt nem vette észre a személyiségzavaromat (vagy csak nem mondta), amiről korábban már volt egy feltételes címkém (csak akkor még nagyon fiatal voltam, nem akarták szerintem rám sütni).

Jelenleg pszichológushoz járok, neki rögtön az elején elmondtam a feltételes címkémet, de nem nagyon érdekelte. :) Kb. egy hónapja dolgoztunk már, amikor közölte, hogy a címkém valószínűleg helytálló, de továbbra sem a személyiségzavart kezelte, hanem engem. :)

2014. jan. 18. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 A kérdező kommentje:
hát de akkor mégse az ellenkezőjét tapasztalod, nem?
2014. jan. 18. 20:11
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!